Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Pan „IKEA“ McCabe o cenách, které naštvaly Čechy: Proč jsou ceny v Česku tak jiné?

Video se připravuje ...
Autor: Jakub Veinlich, Vera Renovica - 
4. prosince 2023
05:00

Nákupy nábytku například v Německu by už pro Čechy neměly být tak výhodné. Obchodní dům IKEA totiž změnil cenovou politiku. „Musíme být cenově dostupní a sdílíme tento názor s českými zákazníky,“ prohlásil v nejnovějším vydání pořadu Hráči generální ředitel IKEA pro Česko, Slovensko a Maďarsko David McCabe. I nadále ale bude platit, že si zboží v tomto obchodě nebude možné objednávat online ze zahraničí. A to i přesto, že může být v některých případech levnější než u nás. I když nábytek zlevnil, ceny potravin naopak firma zvýšila.

Mnohým se to zdálo až neskutečné. Ten samý kus nábytku prodávala IKEA v Německu mnohem levněji než v Česku. To už má být však minulostí a naopak Češi mají v těchto obchodech nyní oproti Němcům nakupovat zhruba o 7% levněji. „Nutnost zajistit, aby naše výrobky byly dostupné pro mnoho lidí, je základem všeho, co děláme. Dalo by se říct, že cenovou dostupnost má IKEA ve své DNA,“ řekl o obchodní politice švédského domu s nábytkem v pořadu Hráči David McCabe, který za celý svůj život nepracoval pro jiného zaměstnavatele.

Ceny pro Čechy? Nejvyšší priorita

Jenže nejen ekonomové, nýbrž i samotní zákazníci často rozdílům cen v obchodech v různých zemích příliš nerozuměli. A vedení firmy jim dalo za pravdu. A tak začalo kalkulovat a nakonec v Česku po dlouhé analýze zlevnilo více než polovinu veškerého nábytkářského sortimentu. „Asi 5700 produktů, což je více než polovina naší nabídky. My jsme věděli, že musíme provést změnu takového rozsahu, protože jsme potřebovali, aby se nižší ceny promítly do všech kategorií našich produktů,“ řekl McCabe v rozhovoru s moderátorkou Verou Renovicou.

Video  Pan „IKEA“ McCabe V Hráčích: O cenách, které naštvaly Čechy i zakázce pro prezidenta Pavla.  - hrc, Fameplay Live/Blesk, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Snižování cen přišlo podle McCaba ve chvíli, kdy se v Česku změnila ekonomická situace. „To dobré, co z celé situace vyplynulo, je, že jsme v posledních měsících provedli největší investici do snížení cen, jakou jsem za 25 let své praxe zažil,“ dodal McCabe, který šéfuje nejen české pobočce firmy od září 2021. Nevyloučil také, že by mohla přijít i další vlna přeceňování.

„Mohu říci, že Česká republika má zdaleka nejvyšší investice do snižování cen ze všech zemí, kde působíme,“ dušoval se při rozhovoru, který vedla moderátorka Vera Renovica v angličtině, protože McCabe je původem Brit.

Nejen snížení cen si mohli čeští zákazníci při výběru nové výbavy domácnosti či kanceláří všimnout. Někteří rovněž zaznamenali změnu materiálů i vybraných artiklů. Například kov někde nahradil plast, a změnil se i typ dřeva.

„Hledáme nové technologie, nové materiály, aby bylo možné zajistit stejnou úroveň kvality, ale s nižší cenou, a proto jsou některé z těchto změn patrné,“ zdůvodnil McCabe změny. Vyloučil ale, že by inovace firma zaváděla na úkor kvality. „Dokonce máme stále vyšší nároky na úroveň kvality, protože víme, že lidé chtějí ten produkt používat i v budoucnu a nemůžeme jim dodat něco, co nevydrží.“

První restaurace v rámci obchodního domu

IKEA byla prvním takto rozsáhlým obchodem, který otevřel přímo na prodejně i jídelnu. I když až postupem času. První vznikla v padesátých letech minulého století. „Náš zakladatel Ingvar Kamprad věřil, že pokud potřebujete informace, nemusíte dělat průzkumy. Prostě se bavte s lidmi. A na parkovišti u svého prvního obchodu se bavil s jedním párem a zeptal se, proč už odjíždí domů. Oni řekli, že je docela obtížné nakupovat s prázdným žaludkem. A tak se zrodila restaurace,“ popsal McCabe myšlenku, jak si udržet zákazníka v prodejně také po dobu oběda. Dnes firemní restaurace navštěvuje podle firmy 700 milionů zákazníků ročně.

Zakladatel IKEA Ingvar Kamprad (1926-2018) Zakladatel IKEA Ingvar Kamprad (1926-2018) | ikea.com/cz

V Česku si lidé oblíbili především švédské masové kuličky nebo lososa s koprovou hořčicí. Avšak nejsme prý jako národ nijak výjimeční tím, že jdeme do firemních obchodů jen za obědem a nákup nábytku a dalšího vybavení úplně vynecháme. „Všude na světě vidíme obchody, kde máme vyšší návštěvnost restaurací než zbytku prodejny IKEA,“ firmě to podle McCaba takto vyhovuje, alespoň tedy v našem regionu. A i ceny potravin a pití by mohly v budoucnu klesat. Ceny potravin kolísají ještě rychleji než ceny bytového textilu, což je dáno povahou dodavatelského řetězce u potravin. „Víme, že náš sortiment potravin je konkurenceschopný a jeho cenu naši zákazníci oceňují. Tam byl problém menší, ale nebrání nám to v úvahách o zlevňování,“ dodal.

Nové prodejny v Česku?

McCabův předchůdce sliboval v roce 2019, že by IKEA mohla otevřít v Česku také další tři velké prodejny. V Plzni, v Hradci Králové a další – v pořadí už třetí v Praze. Současný šéf nicméně naznačil, že se proces výstavby zatím prověřuje s ohledem na chování zákazníků. „Musíme se podívat na celý obraz a být si jisti, že se objevíme na správných místech. Ale moje zkušenost je, že když se rozhodneme, jde pak všechno docela rychle,“ tvrdí s tím, že by případné nové domy mohly pro zákazníky vyrůst v horizontu dvou až tří let. Firma teď podle jejího šéfa pro náš region prověřuje ale také možnosti tradičnějších menších obchodů a po celém Česku otevřela též na 30 výdejních míst.

Nábytek pro prezidentský pár

V ČR má IKEA v současné době čtyři prodejny. V Brně, Ostravě a dvě v Praze. Jednu na Černém mostě a druhou – vůbec nejstarší na Zličíně. A právě zličínskou pobočku nedávno oslovil Pražský hrad – když se prezident Petr Pavel s manželkou Evou rozhodli pro nové vybavení Lumbeho vily, do které se nastěhovali po Ivaně Zemanové a její dceři Kateřině. Miloš Zeman bydlel v posledním období především na zámku v Lánech. Zemanová měla podle Pavla úplně jiný vkus a vila působila příliš depresivně – proto chtěli veškerý nábytek vyměnit. I proto se Pavlovi do prezidentské rezidence nastěhovali až na konci října.

„Po celou dobu s nimi komunikovali naši skvělí kolegové z prodejny na Zličíně. Nejsem si jistý, jestli šel prezident do obchodu, ale doufáme, že měl přístup k tomu, co chtěl,“ řekl k prominentním zákazníkům McCabe. Hrad nakonec do přeměny vily podle představ prezidentského páru investoval 2,2 milionu korun. Z IKEY si měli Pavlovi pořídit původně kuchyňskou linku v hodnotě 173 tisíc korun a drobný mobiliář za 63 tisíc korun. Kuchyň ale nakonec vybrali u jiné firmy a ta z IKEY nakonec podle MF Dnes skončila v bytě kancléřky Jany Vohralíkové.  

Video  Vizitka David McCabe - hostem Hráčů je šéf domu s nábytkem Ikea.  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

Klikejte ve videu na pasáže, které vás u rozhovoru s Davidem McCabem zajímají!

O zákaznicích ve střední Evropě úvod - 3:15

O dodržování kvality výrobků 3:16 - 9:00

O tom, kolik Češi ročně vyhodí tun nábytku 9:03 - 10:03

O změně cenové politiky v Česku 10:05 - 20:00

O segregaci zákazníků 20:03 - 23:00

O cenách jídla a pití v IKEA restauracích 23:03 - 26:56

O zakázce pro prezidenta Pavla 27:00 - 31:27

O Image firmy 31:30 - 36:00

O složitostech při sestavování nábytku 36:00 - 39:55

O dalších pobočkách v Česku  a šetrnosti k životnímu prostředí 39:56 - 51:28

O opuštění ruského trhu 51:30 - 52:49

Kdo je David McCabe? 52:50 - 58:56

O modré tašce IKEA 59:00 - závěr

Pořad Hráči zveřejňujeme každé druhé pondělí. Dostupný je vždy jako videorozhovor na Blesk.cz, jako rozhovor v tištěném deníku Blesk anebo také jako podcast na různých platformách. Ve studiu už se vystřídali například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, šéf VZP Zdeněk Kabátek nebo například předsedkyně správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerová, poradce prezidenta Petra Pavla – Petr Kolář, z politiků pak například ministryně obrany Jana Černochová, ministr spravedlnosti Pavel Blažek nebo bývalý premiér Andrej Babiš.  

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

nadčasový MP ( 4. prosince 2023 15:45 )

Ano, necháme a kupujeme, protože jsme si zvykli na konzumní životní styl a nechceme se ho vzdát. Myslíte, že v západních zemích vláda něco dělá s cenami? NE. Lidé to prostě nekoupí.

nadčasový MP ( 4. prosince 2023 15:34 )

Víte, co je to minimalismus a skandinávský styl? Dlouhou a studenou zimu plnou tmy si seveřané zkracují alespoň příjemně vybavenými domovy, kde vládnou jednoduché, čisté linie a světlé barvy. Jejich interiéry bývají navíc praktické, účelové, ale zároveň útulné. Skandinávský styl je typický minimalismem a jednoduchou údržbou. Rozhodně se vyhnou zbytečným věcem, povalujících se po bytě. Naopak dbají na funkčnost a zároveň zachování si moderního, stylového vzhledu. Méně je více, já to mám také tak. 👍

Martin Havlicek ( 4. prosince 2023 14:05 )

Karle, nevim jak to mas ty, ale do bytu co pronajimam je IKEA nabytek idealni - pokud se znici lze jej rychle nahradit a po 5 letech byva sortiment dostupny.
Pokud mam ale uvest kde IKEA vynika tak to jsou prave kuchyne, tam je pomer cena-vykon velmi dobry (pravda, musis kupovat nejvyssi tridu). V prvnim byte je IKEA kuchyn pres 15 let a je stale v bezvadnem stavu.

Uživatel_5650027 ( 4. prosince 2023 13:40 )

V Ikee jsem jednou koupila sedačku, bylo to v době, kdy IKEA byla na stanici metra Budějovická, rok už nevím 1993-1994. Odvoz byl v ceně a do jak dnes říká "startovacího bytu" pro 2 VŠ o.ok., cena byla ok a nic lepšího tenkrát nebylo! Bazary měly své kouzlo😊 Ale pak již nic!

beda88 ( 4. prosince 2023 13:19 )

nuuuu, mě by hlavně zajímalo, PROČ TAK DLOUHO drželi ceny u nás tak vysoko na rozdíl od okolních zemí. 😕

Zobrazit celou diskusi