Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Pavlovi v Belgii: Dojemná vzpomínka na českého pilota RAF. A apel na rozšíření EU o Ukrajinu

Aktualizováno -
3. října 2023
19:31
Autor: ČTK, man - 
3. října 2023
07:15

Český prezident Petr Pavel dnes vystoupil na univerzitě College of Europe v belgických Bruggách. V projevu při zahájení nového ročníku řekl, že Evropská unie by se měla rozšířit v zájmu své bezpečnosti. Ukrajina, ale i státy západního Balkánu nesmějí být ponechány napospas "geopolitickým manipulacím".  Patronkou ročníku na prestižní akademické instituci je již zesnulá bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová, kterou Pavel vyzdvihl jako vizionářku - s ohledem na její podporu rozšíření EU a NATO směrem na východ. Prezident také citoval českého exprezidenta Václava Havla a vyjádřil úmysl uspořádat v Praze konferenci na téma odolnosti demokracií. Společně s manželkou Evou položil květiny k hrobu pilota britského Královského letectva (RAF) Zdeňka Dondy, který zahynul poblíž Brugg v prosinci 1944. 

„Nový geopolitický imperativ vyžaduje novou dynamiku rozšíření. Příliš dlouho jsme nechávali některé evropské země napospas geopolitické manipulaci,“ řekl Pavel. Dodal, že je nyní nutné dokončit evropskou a - tam, kde je to žádoucí - atlantickou integraci západního Balkánu, Ukrajiny, Moldavska a také Gruzie. Důležitou roli v rozšiřování EU podle prezidenta hraje i Česká republika a potažmo celá střední Evropa. Je třeba zajistit, aby nikdo nezůstal stranou, uvedl.

Rozšíření je podle Pavla nutné v kontextu stále více antagonického mezinárodního prostředí. „Žádná bezpečnostní hrozba není naléhavější než ruská agrese, žádná geopolitická výzva není náročnější než asertivní Čína a její přístup k mnoha zemím,“ uvedl.

Pavel zdůraznil, že rozšíření posiluje - nikoliv podkopává - evropskou bezpečnost a slouží stabilitě demokracií. EU musí podle Pavla stanovit uchazečským zemím „transparentní a splnitelná“ kritéria členství a jasný harmonogram přístupového procesu.

Patronka ročníku CoE Albrightová si podle Pavla „vizionářsky“ uvědomovala důležitost rozšíření NATO a EU směrem na východ a tento krok úspěšně prosazovala v rámci americké administrativy. Jako uprchlice také zažila na vlastní kůži „křehkost demokracie“. Pavel citoval také bývalého českého prezidenta Václava Havla, který varoval Západ před „nedůvěrou v nové demokracie“.

Na reformy by měla být připravena také samotná EU. Zabývat by se měla návrhy na přechod na hlasování kvalifikovanou většinou v některých oblastech, aby se zvýšila její akceschopnost. Na těchto návrzích však dosud v bloku nepanuje shoda.

Pavel apeloval, aby se pozornost upírala na faktory, které podkopávají důvěru v demokracii. Ta podle něj musí být zachována. „Rád bych z odolnosti demokracie učinil jedno z ústředních témat svého prezidentství a plánuji na toto téma uspořádat v Praze konferenci,“ řekla hlava českého státu.

College of Europe, či také Evropské kolegium, je jednou z nejuznávanějších akademických institucí v Evropě. Hlavní kampus má v belgických Bruggách, druhý se pak nachází ve Varšavě. V příštím roce se chystá otevření kampusu také v albánské Tiraně. College of Europe v Bruggách založili v roce 1949 přední evropské osobnosti a otcové-zakladatelé Evropské unie. Byl mezi nimi Salvador de Madariaga, Winston Churchill, Paul-Henri Spaak či Alcide De Gasperi. Jedním z hlavních cílů instituce je podporovat porozumění mezi národy Evropy.

Video  Prezident Petr Pavel položil květiny u hrobu pilota britského Královského letectva (RAF) Zdeňka Dondy, který zahynul poblíž Brugg v prosinci 1944. (3.10.2023)  - Blesk: Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

Každý ročník je pojmenován po takzvaném patronovi z řad významných Evropanek či Evropanů. Patronem byli v minulosti také některé další osobnosti z českých dějin, jako Tomáš Garrigue Masaryk (1952–1953), Jan Ámos Komenský (1967–1968), Karel IV. (1992–1993) či Václav Havel (2012–2013). Před Pavlem měl z Čechů hlavní vystoupení na zahajovací ceremonii v roce 2010 bývalý eurokomisař Štefan Füle.

Zahajovací ceremonie se vedle Pavla zúčastnil někdejší předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a také rektorka školy a bývalá šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Ve svém projevu stejně jako Pavel vyzdvihla osobnost a inspirativní životní příběh Albrightové. Zmínila, že jí v jejích politických začátcích česká rodačka osobně dodávala odvahu. Velvyslankyně Spojených států při NATO Julianne Smithová připomněla, že Albrightová se velkou měrou zasloužila o přijetí České republiky a dalších zemí do NATO v roce 1999. Vyzdvihla také její celoživotní obhajobu demokracie.

Pavel navštívil Belgii již v dubnu, během své první cesty do metropole institucí EU ve funkci hlavy státu se setkal se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem, předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou. Rovněž zavítal i do české sekce Evropské školy v Bruselu a setkal se s krajany žijícími v Belgii.

Video  Petr Pavel v Bruselu: S manželkou Evou zavítali do Pražského domu  - Blesk Zprávy - Anna Marie Bukovanská
Video se připravuje ...

RASPUTIN ( 4. října 2023 19:55 )

I přes ten potlesk byl slyšet jak se navzájem ptají "a kdo to vlasně je" ?

RASPUTIN ( 4. října 2023 19:53 )

A také soudruzi

roxin ( 4. října 2023 15:25 )

opr.ve 28 člen KSČ

roxin ( 4. října 2023 15:23 )

Víš proč to tak bylo naidko? Protože dříve tito chmejdi nadávali a uráželi nejen Babiše ale i nás a mysleli si že když vyhrají volby slepení, my se stáhneme a oni budou mít pré, jenže i když slepení vyhráli nás je tady ještě víc proti poslepovaným a taky proti tomu soudruhovi pávkovi který se uvelebil na hradě je tam opět soudruh který byl pomýlený a z mladické nerozvážnosti byl ve 38 člen KSČ kterého fialovci propagovali a ti méně inteligentní zvolili, už jsem si zvykla na urážky a PŘEHLÍŽÍM JE, dělej to taky ať si píše cokoliv nepomůže si.

naidka ( 4. října 2023 13:37 )

Roxin, dřív se tady člověk pobavil, zasmál, lidi se taky špičkovali, ale v dobrém, většinou o nic vážného nešlo. Teď je taková nálada celkem, že není čemu se smát, když vidíš, kam to všechno spěje a největší vlastizrádci a gauneři tady mají své obdivovatele, to mi hlava nebere.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud