Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

V europarlamentu startuje „urgentní procedura“. Dva poslanci přijdou o imunitu. Kvůli korupci?

Autor: ČTK - 
2. ledna 2023
19:12

Předsedkyně Evropského parlamentu (EP) Roberta Metsolaová dnes oznámila zahájení „urgentní procedury“ s cílem zbavit imunity dvojici poslanců, což podle médií souvisí s vyšetřováním zahraničního vlivu na rozhodování instituce. Metsolaová uvedla, že reagovala na žádost belgických úřadů, které korupční skandál označovaný jako Qatargate vyšetřují. Proces odebrání imunity prý chce mít dokončený do 13. února.

Agentura Reuters a další média s odvoláním na své zdroje informují, že dotyčnými poslanci jsou Belgičan Marc Tarabella a Ital Andrea Cozzolino. Jejich někdejší řecká kolegyně ze sociálnědemokratické frakce EP Eva Kailiová je jednou z hlavních tváří skandálu a od 11. prosince je ve vazbě. Společně s dalšími třemi lidmi čelí podezření, že výměnou za statisíce eur sloužili zájmům Kataru a pravděpodobně také Maroka.

Tarabella a Cozzolino zatím zadrženi nebyli, do skandálu jsou však oba zapleteni od začátku a oba už byli také vyloučeni z druhé nejsilnější frakce EP. Belgická policie při prvotní velké razii prohledala i Tarabellovo bydliště, zatímco jeden ze čtveřice obviněných Francesco Giorgi byl Cozzolinovým asistentem. Podle zákulisních informací před vyšetřovateli vyjádřil podezření, že Cozzolino i Tarabella dostali katarské peníze.

Parlament dnes v prohlášení oznámil přijetí „prvních procedurálních kroků“ směřujících k odebrání poslanecké imunity. Metsolaová údajně o věci bude informovat při plenárním zasedání 16. ledna a „požádala všechny složky a výbory, aby této proceduře daly prioritu s cílem jejího ukončení k 13. únoru“.

„Od samého začátku dělal Evropský parlament všechno, co mohl, aby napomohl vyšetřování, a nadále budeme pracovat na tom, aby zde nebyla žádná beztrestnost,“ uvedla Metsolaová. Ta ve světle skandálu minulý měsíc oznámila sadu plánovaných opatření včetně posílení evidence schůzek mezi europoslanci a zahraničními představiteli.

Tarabella dříve médiím sdělil, že nemá co skrývat a všechny otázky vyšetřovatelů zodpoví. Jeho právník Maxim Toller dnes podle Reuters dodal, že jeho klient nemá s odebráním poslanecké imunity problém. Cozzolina údajně nebylo možné ihned kontaktovat.

U Kailiové se otázkou odebrání imunity parlament nezabýval, což nasvědčuje uplatnění výjimky, podle které se imunita netýká případu, kdy je podezřelý přistižen přímo při činu. Belgické úřady uvedly, že u Kailiové a dalších podezřelých našly přes milion eur (24 milionů Kč) v hotovosti.

Video  Korupční skandál v Bruselu: Otce bývalé místopředsedkyně europarlamentu zadrželi s kufrem peněz.  - Reuters
Video se připravuje ...

Uživatel_5521686 ( 2. ledna 2023 21:31 )

Měli by tam zůstat tak dva za eSPéDé a zbytek sv i ní pozavírat a obnovit skvělou věc která fungovala za Francouské revoluci:GILOTINA:

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud