Pavel: Radost a hrdost za sbírku pro Martínka! S první dámou na Moravě jel i do obce poškozené tornádem
Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva Pavlová dnes zakončují dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje. Dopoledne se prezident například setkal se starosty obcí zasažených tornádem, odpoledne pak s vinaři. Při návštěvě Hrušek Pavel s první dámou stihl i focení s dětmi. Na závěrečné tiskovce pak Pavel okomentoval dotaz Blesku na vybraných více než 100 milionů pro nemocného Martínka či situaci kolem telefonu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).
„Konsolidační balíček je výsledkem několika úrovní kompromisu (...) Pro mě bude zásadní, jestli ten balíček bude sociálně únosný a jestli povede v maximální možné míře k nějaké konsolidaci,“ uvedl Pavel na závěrečné tiskovce k vládnímu úspornému balíčku.
„Z toho, co vím, se bavíme o tom, že Vít Rakušan měl zabezpečený telefon. Na tom samotném není nic, co by bylo k pochybnosti. Naopak by to asi u ministra vnitra bylo očekávatelné. Já teď nevidím jediný reálný důvod, který by měl vést k diskuzím o odvolání ministra, nebo dokonce o vyslovování nedůvěry vládě,“ vzkázal Pavel.
Pavel: Případ Martínka? Zákony nemohou pamatovat na všechno
K případu Martínka a vybraným penězům prezident poznamenal: „Já můžu říct, že mám z toho velkou radost a naplňuje mě to hrdostí. Občas se sami hodnotíme velice kriticky, ale ta míra solidarity, kterou dokážeme projevit v případech, jako jsou právě tyhle krizové, nenadálé nebo velice specifické situace, je úžasná,“ pochvaloval si Pavel.
„Pokud jde o ten konkrétní případ Martínka (...) zákon nemůže pamatovat na každou eventualitu, která může nastat. To jeho onemocnění je tak řídké, že se týká několika málo desítek lidí na celém světě. Asi by bylo zvláštní mít na takový případ speciální zákon. Ale každopádně bude to stát za úvahu, jestli by stát neměl i pro tyto naprosto ojedinělé případy mít proceduru, která by mohla generovat prostředky z veřejného pojištění, a ne takovouhle sbírkou. Ale na druhu stranu já v tom nevidím nic, co by bylo nějak systémově odsouzeníhodné,“ uvedl Pavel.
„Systém nemůže být stavěn tak, aby pamatoval na všechno, a je skvělé, že lidé v sobě tolik solidarity mají,“ dodal Pavel.
Pavel svůj dnešní program zahájil v Hruškách na Břeclavsku setkáním se starosty obcí, které v červnu 2021 zasáhla extrémní bouře s krupobitím a tornádem a způsobila škody přibližně za 15 miliard korun.
„Bavili jsme se o tom, jaké si lze vzít ze situace poučení, abychom příště, až se někde stane přírodní katastrofa, ať už povodně, bouřka s kroupami nebo třeba tornádo, mohli reagovat pružněji, rychleji, abychom pomohli lidem co nejrychleji situaci zvládnout,“ shrnul na začátku debaty s občany téma předchozí schůzky Petr Pavel.
Připomněl také, že to není jeho první návštěva v oblasti zasažené tornádem, navštívil ji už pár dní po katastrofě, znovu po roce od tornáda, a nyní vidí vývoj, jakým zasažené obce prošly. „Vidím, kolik se udělalo práce, teď to vypadá mnohem veseleji, ale šrámy na duši zůstávají dál,“ poznamenal prezident.
Při debatě s občany ho zaskočil dotaz na oblíbenou písničku. „Tomáš Garrigue Masaryk měl rád Ach, synku, synku. Jakou písničku máte rád vy?“ ptal se zvědavý chlapec. Prezident si v tu chvíli žádnou písničku nevybavil. Při dalším dotazu ale odhalil, jaké jídlo nemá rád. Nejí koprovku, jinak prý vybíravý není.
Pavel odmítl obnovení základní vojenské služby
Dotazy směřovaly také k pomoci armády po tornádu i k úvahám o obnovení základní vojenské služby. To ale prezident odmítl. „Naše zkušenost s povinnou vojenskou službou je taková, že jakmile je něco povinné, snažíme se to nějak ošvejkovat. Oproti tomu vidíme, že dobrovolníci, kteří jsou například členy aktivních záloh, dělají věci s mnohem větším odhodláním a v případě potřeby jsou připraveni udělat maximum. Vhodnější cestou je tak spíš vytvořit více možností pro ty, kdo se chtějí připojit k obraně státu, než nutit k výcviku tisíce branců,“ uvedl Pavel. Doplnil, že povinná vojenská služba představuje také velice nákladnou záležitost, na niž není armáda v současnosti vybavena.
Lidé se ptali také na návštěvu OSN z minulého týdne a situaci v Radě bezpečnosti OSN, kde má Rusko právo veta. „Na shromáždění jsme se s výjimkou Ruska shodli, že je třeba urychlit reformy v Radě bezpečnosti. Nastavení z roku 1945, kdy vznikla, už neodráží realitu světa,“ řekl Pavel.
Po obědě v penzionu Mlýn Hrušky prezident zamířil na archeologické naleziště Hradisko u Mušova. Po briefingu bylo v plánu setkání s vinaři v Dolních Dunajovicích.
Na závěr dvoudenní návštěvy jižní Moravy si prezident prohlédne velitelství Vzdušných sil Armády České republiky v Náměšti nad Oslavou na Vysočině. Základna vrtulníkového letectva v srpnu dostala ze Spojených států první víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom. V součtu tak už má čtyři nové americké vrtulníky, jimiž česká armáda nahradí ruskou techniku. Celkem Česko pořizuje osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper, vyrábí je firma Bell. Kromě 12 nových vrtulníků armáda z USA získá zdarma i osm modernizovaných strojů jako ocenění za pomoc Ukrajině. Česká armáda tak bude mít 20 amerických strojů, deset typu Venom a stejný počet typu Viper. Všechny vrtulníky Viper a Venom by do ČR měly dorazit do konce příštího roku.
To je taková taktika, kdo není s vládou, tak je kobliha.
Já kobliha nejsem a proti Babišovi jsem určitě dělal víc než Ty.
Ale to co nám zde ukradlo republiku, to je horší než mor. Takže zlatý Babiš.