
Pavel na jižní Moravě: Procházka jeskyní i propastí Macocha, speciální brož pro první dámu a slova o konsolidačním balíčku

Prezident Petr Pavel dnes s manželkou Evou zahájil dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje v Brně jednáním s vedením kraje, města i zástupci firem. Pak vyrazil na Blanensko, kde navštívil jeskyni a propast Macocha. Kraj si pro prezidentský pár připravil speciální dary - první dáma dostala ručně vyráběnou brož ve tvaru kytice od místní designérky a Pavel si odnáší sadu 12 vín od jihomoravských vinařů. Večer promluvil o konsolidačním balíčku, volbách na Slovensku nebo kandidátovi na ústavního soudce Pavlu Simonovi.
Kroky vlády Petra Fialy (ODS) nejsou podle prezidenta Petra Pavla tak razantní, jak by bylo s ohledem na konsolidace veřejných peněz potřeba. Konsolidační balíček by měl být tvrdší, než vláda plánuje. Prezident Petr Pavel to dnes uvedl na debatě v blanenském kině. Vláda ale podle něj podniká nutné kroky, které by měla zodpovědná vláda podnikat. Sporný konsolidační balíček nyní posuzuje Sněmovna. Prezident dosud neuvedl, zda ho podepíše.
„Vláda žije v politické realitě a ne vzduchoprázdnu. Máme velkou debatu o konsolidačním balíčku, který už teď vyvolává tolik kontroverzí, že vláda asi nenajde vůli, aby příští rok přišla s dalším balíčkem. Ale jinak to nepůjde,“ řekl Pavel. Za rozumnější by považoval udělat balíček tvrdší a lidem vysvětlit, že příští dva roky budou obtížné, než prosazovat mírnější opatření, která ale potrvají několik let.
Prezident dnes na debatě Seznam Zpráv v blanenském kině reagoval také na dotazy z publika, které mířily k celostátní politice. Uvedl například, že nyní už není takovým tématem to, že by si politici měli snížit plat. „Jsem příznivcem osobního příkladu. Pokud si budeme razantně utahovat opasky, musíme v tom jít příkladem. Ale platy a důchody stále rostou, vláda cítí, že nemůže zatáhnout za záchranou brzdu tak razantně,“ doplnil.
Vyjádřil se také k novele zákoníku práce. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce spolu s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a poslancem Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) předložit ve zrychleném projednávání do Sněmovny novelu zákoníku práce, která zruší nedávno schválené navýšení přesčasové práce lékařů. Pavel to označil za vytloukání klínu klínem. Směrem k vládě také zkritizoval, když jedná na poslední chvíli, jako v případě důchodové reformy. Prezident vládní novelu přes výhrady podepsal, nicméně bylo to v termínu, který už neumožnil její účinnost od září.
Jedna z otázek mířila také na slovenské parlamentní volby konané v sobotu. Prezident zopakoval, že výhra strany Směr Roberta Fica by se podle něj promítla do vzájemných vztahů. Zdůvodnil to postojem Fica k Rusku a Ukrajině. Pavel o možném narušení česko-slovenských vztahů v případě návratu Fica do čela slovenské vlády hovořil už minulý týden. Bývalý slovenský premiér a předseda strany Směr-SD za to českého prezidenta v neděli kritizoval, a to kvůli údajnému zásahu do kampaně.
Pavel si stojí za kandidátem na ústavního soudce Simonem
Prezident Petr Pavel je nadále přesvědčený o tom, že Pavel Simon je z hlediska odborných kvalit dobrým adeptem na ústavního soudce. Poté, co Pavel nynějšího soudce Nejvyššího soudu Simona nominoval, zazněla v médiích i odborných kruzích řada kritických hlasů, a to jak k Simonově rozhodovací činnosti, tak i k jeho propagaci čínského cvičení čchi-kung. Senát by měl o návrhu rozhodovat na schůzi, která začne 18. října.
„Jsem přesvědčen o tom, že z hlediska odborných kvalit doktor Simon splňuje kritéria. Jestli projde v Senátu, to je druhá věc,“ uvedl Pavel při návštěvě Brna.
Setkání s brněnskou primátorkou Vaňkovou a britským velvyslancem Fieldem
Pavel s manželkou Evou přijel kolem 10:30 ke krajskému úřadu v Brně. Prezidenta zde přivítali hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) a několik příznivců. U nich se prezident krátce zastavil a jedné z žen podepsal poštovní známky se svým portrétem. Následně spolu s hejtmanem odešel na debatu s vedením kraje a brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS). Po jednání měl Pavel spolu s manželkou naplánovaný oběd s manželi Grolichovými.
„Panu prezidentovi moc fandíme. Máme i jeho fotografii, kterou bych si chtěla nechat podepsat,“ řekla ČTK Veronika, jedna z těch, kteří čekali před krajským úřadem na Pavlův příjezd. Podpis se jí nakonec ale nepodařilo získat. Kvůli návštěvě prezidenta si vzala volno z práce a chce vyrazit také do Technologického parku, kde se prezident zúčastní odhalení pamětní desky česko-britské spolupráce a návštěvy krále Karla III.
Pořádné policejní manévry proběhly před rektorátem Masarykovy univerzity, kde při prezidentovu příjezdu policisté uzavřeli část ulice.
Na programu měl prezident setkání se zástupci firem, vedením města a kraje v Jihomoravském inovačním centru v Brně. „Pan prezident má velmi dobré povědomí o tom, jak funguje inovační politika, a to jak u nás, tak v zahraničí. My mu chceme představit některé z lidí, kteří dokázali během 20 let otočit trajektorii regionu a podíleli se na tom, že jižní Morava patří ke špičce podpory inovací v Evropě,“ řekl za inovační centrum Martin Gillár.
V Technologickém parku si prezident Pavel i britský velvyslanec Matt Field museli počkat na primátorku Vaňkovou. Ta se momentálně musí snažit o nápravu své pověsti poté, co se na veřejnost dostala její fotka se srolovanou bankovkou v ruce a bílým práškem srovnaným do rovnoběžných čar na ploše telefonu. Prezident se zde zúčastnil odhalení pamětní desky česko-britské spolupráce a návštěvy krále Karla III.
Další setkání se starosty proběhlo v Domě přírody Moravského krasu, kde také navštívil jeskyni. Na závěr dne se zúčastnil debaty Seznam Zpráv v blanenském kině.
Šampion v inovacích a vzdělávání
Zkraje tiskové konference s hejtmanem kraje Grolichem Pavel ocenil zejména podporu podnikání a investic do inovací v Jihomoravském kraji. „Jihomoravský kraj je šampionem v podpoře podnikání, inovací, nových technologií. Jsou tady také ale regiony, kterými svými problémy připomínají Sudety v Karlovarském nebo Ústeckém kraji,“ upozornil.
Prezident ocenil i dobrou dostupnost vzdělávacích institucí pro všechny věkové kategorie. Za vady na kráse kraje je podle něj pak zodpovědná především chybějící infrastruktura v odlehlejších částech regionu. „Pan prezident to vnímá, že Jihomoravskému kraji i jiným regionům chybí strategické stavby v dopravní infrastruktuře. Ty by si zasloužily větší pozornost státu,“ uvedl na TK hejtman Grolich.
V diskuzi s hejtmanem se pak dostal i k tomu, co momentálně trápí ochránce přírody a zemědělce. „Bavili jsme se také o problematice sucha, o možnostech zvětšení objemu zadržovacích nádrží nebo o případném oprášení projektu na výstavbu kanálu Dunaj-Odra.“
S Lichtenštějskem by se rád vyrovnal mimosoudně
Pavel se vyjádřil i k blížícím se státním vyznamenáním, o nichž však zatím příliš neprozradil. „Nerad bych komentoval, kdo bude nebo nebude vyznamenán. To nechám až na 28. října. Můj postoj k vyznamenání bratrů Mašínů se nezměnil, je stále stejný,“ sdělil novinářům.
K palčivé otázce týkající se sporu s Lichtenštějnskem ohledně majetku vyvlastněnému po válce prezident uvedl, že by byl nejradši, pokud by byla možnost vyřešit jej ještě mimosoudně.
„Spor s Lichtenštejnskem je dlouhodobý. Mne šlo o to, abych při jednání s lichtenštejnským princem znal konkrétní postoj přímo od něj. Ten problém není zdaleka tak vyhraněný, jak je prezentován. Nejedná se o navrácení majetku, ale o správu a zachování kulturního dědictví pro další generace. Budu mluvit i s premiérem, jestli je prostor ještě pro mimosoudní vyrovnání. Bylo by to pro obě strany určitě lepší,“ míní česká hlava státu.
Stěhování do Lumbeho vily
Pavel se v nejbližších dnech přestěhuje do Lumbeho vily. Už dříve uvedl, že zde chtějí se ženou bydlet v pracovním týdnu. O využití vily, kterou v minulosti užívali také prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman, mluvil Pavel už po svém březnovém nástupu do funkce.
Lumbeho vila je původem pozdně klasicistní patrový měšťanský dům, který se nachází v severozápadní části pražských Hradčan v ulici U Brusnice. V objektu v minulosti bydleli zaměstnanci Hradu. Za prezidenta Václava Havla ji Hrad přebudoval na reprezentační ubytovnu pro oficiální státní návštěvy. Další přestavba z ní udělala reprezentační sídlo hlavy státu.
Hrad už dříve informoval, že velkou část prací na posledních úpravách vily pro prezidenta Pavla zajistili přímo hradní zaměstnanci, nábytek byl většinou pořízen z běžné obchodní nabídky. „Na míru byl vyroben pouze nábytek, který musel zohlednit atypickou konstrukci částí vily,“ uvedl Hrad.
Hofl veverka opět řádí jak smyslu zbavený jak se mu sáhne na jeho válečný idol!