Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C

Pavlovo váhání u důchodové novely vyjde na miliardy. Jurečka: Na prezidenta se nezlobím

Aktualizováno -
3. září 2023
14:43
Autor: ČTK, vja - 
3. září 2023
13:57

Do předčasného důchodu by kvůli odkladu platnosti zákona se změnami penzí mohlo odejít až 10.000 lidí. Příští rok by to mohlo zvednout výdaje o tři až čtyři miliardy korun. V pořadu Partie televize CNN Prima to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podmínky pro předčasný důchod zpřísňuje důchodová novela. Kabinet počítal původně s tím, že by změny mohly platit od září. Účinné budou ale až od října. Prezident Petr Pavel na konci srpna totiž sdělil, že má k normě výhrady a rozhodne, zda ji vetuje, nebo podepíše později. Podpis pak připojil 1. září, což znamenalo, že nabude účinnosti od října. Novela zkracuje od října možnost jít do penze dřív z pěti let na tři roky a zvyšuje krácení pobírané částky.

Pokud bychom vycházeli ze zkušenosti loňského roku, může se jednat až o 10.000 lidí, kteří se mohou rozhodnout, i když to nemusí být pro ně až tak výhodné,“ uvedl ministr. Podle něj tak odklad účinnosti o jeden měsíc může mít příští rok dopad na rozpočet tři až čtyři miliardy korun. „Když odejde takové množství lidí, může to znamenat takovéto výdaje státu,“ řekl šéf resortu.

Poslanec opozičního a stínový ministr práce hnutí ANO Aleš Juchelka novelu kritizuje. Postup kabinetu i prezidenta označil za politikaření. „S těmi, kteří chtějí jít do penze, se hrála podivná hra. Hrál ji prezident i vláda,“ uvedl poslanec. Podle něj nebylo nutné pravidla měnit.

Do předčasné penze je možné teď jít nejdřív v 60 letech. Důchodový věk se postupně zvyšuje, s ním se prodlužuje i doba pro případný odchod do předčasné penze. Muži a bezdětné ženy mají letos nárok na řádný důchod v 64 letech, do důchodu tak mohou nastoupit až o čtyři roky dřív. Na počátku 30. let se důchodová věková hranice dostane na 65 let. Doba pro možný nástup do předčasné penze tak měla dosáhnout pěti let, na této hranici se měla ustálit. Novela nyní lhůtu zkracuje na tři roky.

Prezident měl k novele výhrady. Chybělo mu přechodné období pro zkrácení možnosti předčasné penze. Vytýkal vládě i to, že nové nastavení mimořádných valorizací je dražší než to nynější. Podle Jurečky lidé o záměru zpřísnit podmínky předčasných penzí a zkrátit lhůtu věděli od dubna, mohli se podle toho případně zařídit. Dodal, že nový model mimořádných valorizací sice stojí víc, ale má omezit rozevírání nůžek mezi vyššími a nižšími penzemi.

Na pana prezidenta se kvůli delší době podpisu novely nezlobím. Potkal jsem se s ním, snažil jsem se mu všechno vysvětlit. Klíčové je, že nakonec zákon podepsal,“ okomentoval Pavlovo váhání nad podpisem Jurečka.

Sociální správa čelí od loňského podzimu náporu. Celkem dostala loni za poslední čtvrtletí téměř 120.000 žádostí o předčasný důchod. Výrazně jich přibylo poté, co ministerstvo práce v polovině loňského října upozornilo na výhodnost předčasných penzí. Dřívější důchod tak byl loni o několik stokorun až tisícikorun vyšší než řádná nová penze letos. Jurečka uvedl, že se výhodnost z loňska v tomto roce ale už neopakuje.

Video  Jurečka pro Blesk o důchodové reformě: nový vyměřovací základ pro manžele i registrované partnery  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

jajas ( 5. září 2023 14:24 )

Tak podle mne si tam ten spolek ještě započítal platy úředníků, co ty předčasné důchody budou vyřizovat a určitě ještě další položky, o kterých nemá normální smrtelník-občan ai ponětí. Oni se přece nenechají krást, všechno si nechají zaplatit....do haléře.

pragonos ( 4. září 2023 12:01 )

..."Do předčasného důchodu by kvůli odkladu platnosti zákona se změnami penzí mohlo odejít až 10.000 lidí. Příští rok by to mohlo zvednout výdaje o tři až čtyři miliardy korun..." Nějak mi ty kupecké počty nevychází. 10.000 lidí za měsíc odkladu a 4 miliardy navýšení za rok. Souvisí-li toto navýšení za výše zmíněný počet lidí, Tak z toho plyne, že každý předčasný penzista z měsíc odloženého zákona si přijde na důchod okolo 33.000Kč/měsíc. Přitom se říká, že předčasný důchod je nižší než skutečný průměrný důchod. Z toho jsem pochopil, proč Jurečka jezdí raději kombajnem. Tam kupecké počty nepotřebuje.

oltec ( 4. září 2023 09:16 )

puchéř brzy pukne

Jirik-ta ( 4. září 2023 04:18 )

Tady knižní novinky
My jsme ti dobří - Názory toho, kdo se snaží chápat Putina aneb jak námi média manipulují

Ganser Daniele - Nezákonné války-Jak země NATO sabotují OSN.
Tuto knihu věnuji mé matce Jeannette a mému otci Gottfriedovi jakož i všem lidem, kteří se
odvážně, pozorně a nenásilně angažují v boji za mír.
„Všichni členové se ve svých mezinárodních vztazích vystříhají jakékoli hrozby silou nebo použití síly jako prostředků, namířených proti územní nedotknutelnosti či politické nezávislosti
některého státu nebo jinak neslučitelných s cíli Spojených národů.“
Zákaz použití síly, Charta OSN z roku 1945
(kapitola 1, článek 2, odstavec 4)

Dobytí Evropy Amerikou Wolfgang Bittner

Jirik-ta ( 4. září 2023 04:14 )

kuleba může stát až kolik miliard hospodáři.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud