Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Pavel podepsal obrannou smlouvu s USA. Zbývá Fiala, který se rekreuje v Chorvatsku

Aktualizováno -
1. srpna 2023
19:44
Autor: ČTK - 
1. srpna 2023
16:59

Česko dokončilo ratifikaci smlouvy o obranné spolupráci se Spojenými státy. Dohodu podepsal prezident Petr Pavel, informoval v dnešní tiskové zprávě Hrad a uvedl, že dokument ještě podléhá spolupodpisu premiéra Petra Fialy (ODS). Parlamentní schvalování smlouvy provázely protesty odpůrců přítomnosti amerických vojáků na českém území. Obě komory ale dokument podpořily výraznou většinou hlasů. V Senátu pro něj hlasovalo 66 ze 72 a ve Sněmovně 115 ze 144 přítomných zákonodárců.

Fiala podepíše smlouvu hned první den po svém návratu z dovolené, sdělil odbor komunikace vlády. Premiér se momentálně nachází v Chorvatsku.

Obranná smlouva se Spojenými státy dává Česku podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) další bezpečnostní záruku a je cenná i v souvislosti s ruskou vojenskou agresí vůči Ukrajině. „V této situaci se bez silného spojenectví s dalšími demokratickými zeměmi neobejdeme,“ zdůraznila Černochová při sněmovním schvalování smlouvy. Podobně hovořila v pořadu Hráči na Blesk.cz.

Video  Černochová spí s telefonem u hlavy. Drží pohotovost kvůli bezpečnosti.  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

Vládní představitelé i zástupci opozičního hnutí ANO zdůrazňovali, že dohoda není o pobytu amerických vojáků ani o výstavbě základen ozbrojených sil USA v Česku. Dlouhodobější přítomnost americké armády v tuzemsku by vždy musel schvalovat Parlament, upozorňovali. Pak by se právní postavení amerických vojáků řídilo obrannou smlouvou. Koaliční činitelé také odmítali přirovnávání dohody k „dočasnému“ pobytu sovětských vojsk v někdejším socialistickém Československu po roce 1968.

Kritika při sněmovním projednávání smlouvy zněla hlavně z opozičního hnutí SPD, podle kterého je dokument smlouvou o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice. Dohoda je podle zástupců SPD jednostranně výhodná pro Spojené státy a Česko je podřízenou stranou. Zástupci hnutí Tomia Okamury neúspěšně volali po schvalování v celostátním referendu a po doplňkovém protokolu, že v Česku nebude americká základna.

Obrannou dohodu nebo obdobný dokument má s USA většina zemí NATO. Z východních členů Aliance zbývala jen ČR.

Čeho se smlouva týká

Zhruba čtyřicetistránkový dokument pojednává o mnoha oblastech, které mohou souviset s případnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území. Zabývá se například právním postavením amerických vojáků, týká se také ochrany životního prostředí, provozu motorových vozidel americkými vojáky a jejich rodinami nebo třeba postavením dodavatelů amerických ozbrojených sil. Předpokládá také osvobození amerických vojáků od daní a cel v ČR. Součástí dohody je i seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci americké ozbrojené síly za předem dohodnutých podmínek využívat.

Sněmovna přijala ke svému souhlasu s ratifikací na návrh ANO doprovodné usnesení. Dolní komora v něm uvedla, že uzavření dohody znamená prohloubení praktické obranné spolupráce se Spojenými státy a přispívá k vyšší bezpečnosti Česka. Zdůraznila také, že dohoda nedává americkým ozbrojeným silám bez předchozího českého souhlasu právo budovat v Česku stálé vojenské základny ani v tuzemsku trvale pobývat. Rovněž nezakládá právo na rozmístění jaderných zbraní.

jajas ( 3. srpna 2023 10:04 )

Se můžu "plácat na Blesku" kdekoliv...to nevíš?

Jirik-ta ( 2. srpna 2023 19:48 )

no přesně tak. Sovětské politbyro by žaslo kam až to dotáhli.

Annika ( 2. srpna 2023 19:37 )

USA je dnes socialismus a tam Pavel je jak kapr ve vode

Jirik-ta ( 2. srpna 2023 12:02 )

zbytečná smlouva, prostě k ničemu.

Jirik-ta ( 2. srpna 2023 12:01 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud