Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Forejt o inauguraci: Proč některé manželky nedostaly pozvánku? A jak je to s tleskáním

Video se připravuje ...
Autor: Petr Macek, amb - 
11. března 2023
05:00

„Zaplať pánbůh máme ještě pořád tolik exprezidentů, že se nám vměstnají do jedné řady,“ řekl v pořadu Epicentrum na Blesk.cz bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt, který hodnotil zasedací pořádek na čtvrteční prezidentské inauguraci ve Vladislavském sále. Jakmile podle něj bude počet bývalých prezidentů vyšší, bude usazování komplikovanější. Promluvil také o tom, jak je to s pozvánkami. A co znamená, když po projevu nového prezidenta někdo netleská?

„První řady jsou takzvaně čestné,“ popsal Forejt. Ve směru příchodu patří první místo v první řadě vpravo současnému prezidentovi, v tomto případě Petrovi Pavlovi. Vedle něj seděla manželka a příslušníci rodiny, například synové. V řadě vlevo seděli prezidenti bývalí, postupně tedy Miloš Zeman s manželkou a Václav Klaus s manželkou.  

„A paní Havlová, která se těchto akcí účastnila kdysi s manželem a dnes je tu symbolem Václava Havla. Připomíná v těchto chvílích tu památku,“ dodal Forejt. Vedle ní seděl ještě šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský a jeho žena. Jinak zasedací pořádek tolik složitý nebyl, šlo totiž o společnou schůzi obou komor Parlamentu. Také na schůzích Senátu a Sněmovny ve Valdštejnském paláci nebo v Poslanecké sněmovně má totiž každý své místo.

Museli být ale oddělení šéfové komor, členové vlády, místopředsedové a řadoví poslanci a senátoři. Proto někteří politici včetně členů vlády během inaugurace stáli v čele sálu, respektive za Petrem Pavlem, když skládal slib. A řada pro hosty by podle Forejta měla následovat až za řadovými poslanci a senátory, což ale podle něj tentokrát nebylo. „Já jsem se to snažil vždycky držet, že opravdu i vizuálně má být odděleno, kam až sahají zákonodárci,“ řekl k tomu.

Proč nebyla pozvaná Monika Babišová

Lidé si mohli všimnout, že někteří přítomní měli ve Valdštejnském sále doprovod. Bez Moniky Babišové přišel například šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Byla to společná schůze obou komor Parlamentu, nebyla to společenská událost. Bylo to vážné seriozní zasedání našeho zákonodárného sboru, který se sešel, aby vyslyšel slib prezidenta,“ vysvětlil Forejt. Ani na společné zasedání Senátu a Sněmovny si poslanci nebo senátoři neberou manželky, dodal. 

Sám zaznamenal doprovody pouze u čestných hostů, například i u bývalých prezidentů. Naopak neviděl, že by měl doprovod třeba předseda vlády nebo šéf Senátu. „Ti už tam byli ve funkcích, a protože to byla úřední záležitost, tak byli bez doprovodu,“ dodal. Například bývalé první dámy přišly, protože byla přítomná i nová první dáma Eva Pavlová.

Někteří přítomní během různých částí ceremoniálu tleskali, jiní ne, jak zaznamenaly kamery. Platí pro to nějaká pravidla a šlo o občanský projev?

„Všichni hosté, účastníci v sále věděli, že tento ceremoniál snímají kamery. Všichni věděli, že je ten hledáček kamery je může najít,“ komentoval Forejt s tím, že každý projev a třeba i potlesk tak může být vyhodnocený. Ve společnosti je přitom potlesk chápán jako výraz vděčnosti či úcty. Z hlediska protokolu to však význam nemá.

„Obecně po nějakém úkonu, jako je třeba projev, potlesk může být posuzován jako vyjádření souhlasu či netleskání nesouhlasu s tím, co bylo řečeno,“ uvedl. Spousta senátorů či poslanců podle něj věděla, že jejich potlesk nebo nepotlesk bude vyhodnocován.

Video  Protokolář Forejt pro Blesk: Přešlapy i světlé chvilky Pavlovy inaugurace  - Petr Macek
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

cervena_sedma ( 12. března 2023 15:39 )

Protože konkrétně tyhle tam chtěl Pavel mít. Asi k nim má naturelem blízko. Navíc Fischer i Hilšer Pavla v závěru proti Babišovi podpořili. Vůči Babišovi se naopak všichni vymezoval. Tudiž Babiš tam byl pracovně za Poslaneckou sněmovnu, ne na pozvání Pavla. Co je na tom k nepochopení.

fjdksla ( 12. března 2023 11:01 )

Proč tam teda byly Fischerová a Hilšerová?

Ruzena Karaskova ( 11. března 2023 22:34 )

Raději komedianty,kterým vláda zaplatila dovolené v Thajsku apod.že? A přestaňte pomlouvat p.PODNIKATELE Babiše a zkuste používat i mozek, pokud ovšem vůbec nèjaký máte, abyste uživil svoji rodi­nu..­.zamin­dráko­vaný člověče, ubohý.

Ruzena Karaskova ( 11. března 2023 22:26 )

Přesně jste to vystihla, děkuji. Rozumní lidé to chápou, nanipulace veřejným míněním jsem dosud v takové míře nezažila...Ať žije Nespravedlnost, Nemorálnost a nejeden Neřád.

Ruzena Karaskova ( 11. března 2023 22:16 )

Osobo Marná,kdyby hloupost nadnášela,tak Vy lítáte jako VRÁNA (holubice je milá).Jak praví úsloví omen- nomen Vaše narození bylo marné😂😂😂. A schopnému panu podnikateli Babiše nesaháte ani po kotníky, tak nezáviďte - Vy z Boží vůle NÁNO HLOUPÁ zakomplexovaná...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa