Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Nejvyšší stavební úřad nevznikne. Prezident Pavel podepsal zrušení záměru Babišovy vlády

Autor: ČTK - 
22. května 2023
18:25

Plánovaný Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízená soustava krajských stavebních úřadů nevzniknou. Zrušení čistě státní stavební správy v novém stavebním zákonu z roku 2021 ve vládní novele stavebního zákona podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom dnes Hrad. Stavební úřady zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby. Novela nového stavebního zákona má ve schválené podobě zrychlit a zjednodušit stavební řízení.

Se vznikem státní stavební správy a přechodem stavebních úřadů pod stát počítal nový stavební zákon z roku 2021, který prosadila tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Zrychlit stavební řízení měl hlavně díky dodržování lhůt. Tehdejším opozičním stranám, které nyní tvoří vládní koalici, se ale vznik nového státního úřadu nelíbil a rozhodly se ho zrušit. Novela zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích s možností tento počet snížit podle stavební aktivity.

Novela stavebního zákona má vstoupit v účinnost 1. července 2024 a pro vyhrazené stavby, třeba dálnice nebo elektrárny, má platit od 1. ledna 2024.

Senátní ústavně právní výbor chtěl do novely vložit pravidlo, aby stavební úřady v obcích byly zachovány zákonem, a ne pouze vyhláškou ministerstva pro místní rozvoj. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tím nesouhlasil. Protože senátoři novelu schválili, zmíněným návrhem už se poté nezabývali.

Díky novele by se stavebníci mohli také snáze a rychleji dostat ke stavebnímu povolení. Umožnit jim to má postup, kdy stavební úřad sám obešle ostatní dotčené úřady a získá jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Toto stanovisko bude nově zahrnovat i takzvané jednotné environmentální stanovisko (JES) podle zcela nového zákona. Na konci by mělo být jen jedno razítko pro stavebníka. Stavební úřad by mohl také v případě potřeby vyvolat jednání s dotčenými úřady a stavebníkem.

Novela ve schválené podobě by měla také umožnit legalizaci některých černých staveb. Aby bylo možné stavbu legalizovat, musí být v souladu s územním plánem obce či územními opatřeními, bude rovněž nutný soulad s veřejnými zájmy či požadavky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu.

Pokud se někdo odvolá proti rozhodnutí stavebního úřadu, bude muset nadřízený úřad rozhodnout. Spis se nebude vracet na nižší úroveň. Stavební úřad bude moci v případě potřeby vyvolat jednání s dotčenými úřady a stavebníkem například kvůli ochraně životního prostředí. Stavebník by se tedy mohl ihned dozvědět o případném střetu s ochranou veřejného zájmu.

Video  Stavební veletrh v Brně představil, jak se dá bydlet na malé ploše.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

Jarek Novotný ( 28. září 2023 20:34 )

Samozřejmě že nevznikne něco, s čím přišli Babišovci.

Prý bude prezident všech a bude spojovat, zatím je ale záložník Fialovy zrzavé zákeřné totalitní party - když je potřeba, vyleze, odvede úkol a zaleze. Prostě rozvědčík a červený baret.

roxin ( 22. května 2023 21:50 )

FIALOVCŮM!!! ZATO ŽE SI HO ZVOLILI.

roxin ( 22. května 2023 19:01 )

Po cestách se už potřeboval soudruh pávek zavděčil fialoucům aby zase natrénoval podpis, jen to je jeho práce podepisovat a cestovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa