Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Stavební superúřad definitivně nevznikne. Stopku vlajkové lodi ANO dali senátoři

Autor: ČTK - 
10. května 2023
17:07

Plánovaný Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízená soustava krajských stavebních úřadů nevzniknou. Zrušení čistě státní stavební správy v novém stavebním zákonu z roku 2021 dnes ve vládní novele stavebního zákona schválil Senát. Stavební úřady tak zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby. Novela nového stavebního zákona má ve schválené podobě zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Pro schválení novely hlasovalo 61 ze 73 přítomných senátorů. Schválit novelu v předloženém znění doporučily plénu Senátu dva jeho výbory. Senátoři nepřistoupili na návrh svého ústavně-právního výboru vrátit novelu Sněmovně. Výbor v ní chtěl zakotvit pravidlo, aby stavební úřady v obcích byly zachovány zákonem, a ne pouze vyhláškou ministerstva pro místní rozvoj.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tím nesouhlasil. Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra varoval, že v takovém případě by šly stavební úřady rušit jen změnou zákona.

Se vznikem státní stavební správy a přechodem stavebních úřadů pod stát počítá nový stavební zákon z roku 2021, který prosadila tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Zrychlit stavební řízení měl hlavně díky dodržování lhůt. Tehdejším opozičním stranám, které nyní tvoří vládní koalici, se ale vznik nového státního úřadu nelíbil a rozhodly se ho zrušit.

Novela zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích s možností tento počet snížit podle stavební aktivity. Bartoš dnes uvedl, že u stavebních úřadů se zavedl podobný výkonnostní model, jaky nyní platí u matrik. Informoval, že zhruba dvě desítky stavebních úřadů by se chtěly sloučit.

Senátní debata trvala přes dvě hodiny a vystoupilo v ní 16 senátorek a senátorů. V přijatém doprovodném usnesení Senát vyzval ministerstvo pro místní rozvoj, aby příslušnou vyhlášku stanovující obecní stavební úřady připravilo včas a zachovalo přitom současné pokrytí veřejné správy stavebními úřady.

Video  Tiskovka Pavla a Vystrčila po projevu v Senátu (30.3.2023)  - ČTK
Video se připravuje ...

Novela stavebního zákona má vstoupit v účinnost 1. července 2024 a pro vyhrazené stavby, třeba dálnice nebo elektrárny, má platit od 1. ledna 2024.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa