Zabili Heydricha, Pekarová pro ně chce metál. Forejt: Ocenění Kubiše s Gabčíkem má háček
Řád bílého lva chce pro hrdiny Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (38, TOP 09). Jenže oba mají vyznamenání ještě z dob Československa. Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt (45) proto varuje před otevřením Pandořiny skříňky.
Během nacistické okupace se Kubišovi s Gabčíkem povedlo v Praze zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Oba výsadkáři ale byli nakonec prozrazeni a v pražské kryptě okupanty zastřeleni. „Poněkud mě překvapilo, že doposud od české hlavy státu neobdrželi nejvyšší státní vyznamenání,“ řekla k tomu Pekarová Adamová. „Myslím, že je vhodný čas tento historický dluh napravit a Řád bílého lva oběma konečně propůjčit,“ dodala a oba na řád navrhla.
Minulá ocenění
Přitom Kubiš s Gabčíkem už v historii několik státních vyznamenání dostali. V roce 1992 je během posledního roku trvání Československa vyznamenal prezident Václav Havel (†75) a v roce 1968 jim byl vojenský Řád bílého lva propůjčen tehdejší vládní garniturou. „Česko je sice právním nástupcem Československa, stejné druhy vyznamenání je ale možné dostat i v jiné historické epoše či státním útvaru,“ sdělil bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt (45), že lze opětovně vyznamenání získat.
Pandořina skříňka?
Forejtovi sice nápad ocenit oba atentátníky přijde hezký, zároveň ale varuje před precedentem, který to může vytvořit. „Jejich oceněním můžeme otevřít Pandořinu skříňku, kdy bychom najednou museli znovu ocenit i ostatní z dob Československa,“ sdělil. S tím ale Pekarová Adamová nesouhlasí. „Vzniku precedentu se neobávám. Ostatně nejde o první případ tohoto typu,“ sdělila. Konečné slovo má pak prezident Petr Pavel (61), koho nakonec v říjnu ocení ve Vladislavském sále.
Historik: Oceňme i komunistický odboj
Parašutisté Gabčík s Kubišem mají mimořádný význam pro Česko i pro celou dobu odboje druhé světové války, řekl historik Michal Stehlík (46). Jejich znovuvyznamenání chápe, upozorňuje ale, že by se nemělo zapomenout ani na odboj proti komunistickému režimu z 50. let. „Každý rok se řeší, jestli vyznamenat Mašíny, nebo ne, ale o těch ostatních jako třeba ze skupiny Světlana, kteří se reálně do odboje zapojili, je úplně ticho,“ uvedl Stehlík, podle jehož slov řada z nich skončila před popravčí četou.
Další návrhy na metály od občanů a poslanců:
- ALOIS RAŠÍN (†55), první československý ministr financí
- BOHUMIL DOLEŽAL (83), literární kritik
- ČENĚK RŮŽIČKA (†76), bojovník za práva Romů
- EDUARD MAREK (†104), skaut, odbojář a politický vězeň
- ELIŠKA WAGNEROVÁ (74), bývalá ústavní soudkyně
- ILJA HRADECKÝ (77), odborník na chudobu
- IVANA HLOUŽKOVÁ (†62), členka Divadla Husa na provázku
- JIŘÍ GRYGAR (87), popularizátor vědy
- JIŘÍ HEJDA (†90), odsouzený v procesu s Miladou Horákovou
- JIŘÍ MALÍK (61), ochránce přírody
- JIŘÍ SOZANSKÝ (76), sochař a malíř
- JIŘÍ TICHOTA (85), muzikant
- KAMILA BENDOVÁ (76), spolupracovnice Charty 77
- KAREL KRAMÁŘ (†76), první předseda vlády Československa
- LADISLAV VOSTÁREK (76), textař a manažer
- MILAN UHDE (86), 1. šéf Poslanecké sněmovny ČR
- PAVEL RYCHETSKÝ (79), předseda Ústavního soudu
- PETR PITHART (82), bývalý předseda vlády
- PŘÍSLUŠNÍCI ZÁCHRANNÉ JEDNOTKY, kteří pomáhali při zemětřesení v Turecku
- VÁCLAV KNOTEK (†38), šifrant československé exilové vlády
- VERITAS HOLÍKOVÁ, sestra boromejka, která pečovala o Havla
Pekárová značka tuposti,arogance,namyšlenosti pošuka Gréty! cokoliv jelito řekne,nevrhne je na zabití!