Asi se v celé České republice najde jen minimum lidí, kteří by neznali operaci Anthropoid, tedy diverzní operaci, která proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. A téměř každý zná jména jako Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří finále diverzní operace provedli, a Heydrich na následky zranění, způsobené jejich útokem, nakonec zemřel.
Celá operace mohla být úspěšná jenom tehdy, pokud se podaří ji kompletně utajit. Přesto však oba muži museli v Praze po seskoku z letadla několik měsíců přebývat. Aby na ně gestapo nepřišlo, bylo třeba místa pobytu často měnit. Jedním z míst, kde se Gabčík s Kubišem skrývali, byl byt rodiny Fafkových.
Hrdinové
80 let od Operace Anthropoid: Heydrichova smrt na Bulovce Videohub
„Manželé Liboslava a Petr Fafkovi patřili společně s dcerami Relou a Liboslavou ml. k nejbližším spolupracovníkům parašutistů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Ve svém bytě na Vinohradech, v Kolínské ulici č. p. 11, jim poskytovali úkryt, zásobovali je potravinami a vším potřebným, a byl to právě Petr Fafek, který ještě před atentátem na zastupujícího říšského protektora pomohl zařídit skrýš v kryptě pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje,” popisuje hrdinství rodiny Československá obec legionářská, která jejich symbolický hrob na hřbitově v Malvazinkách adoptovala.
„I tam jim matka Liboslava Fafková donášela zásoby. Obě dcery pomáhaly jako spojky a v době před atentátem také jako doprovod parašutistů při jejich cestách ulicemi Prahy, aby nevzbudili nežádoucí pozornost,“ navazuje text.
Gestapo rodinu zatklo 22. června 1942 a převezlo do věznice na Pankráci. Podle zápisů tehdy vězněné herečky Boženy Půlpánové, byla paní Fafková velmi odvážná žena. „Paní Fafkovou nechali stát tři dny a noci na chodbě bez jídla, aby prozradila další ubytovatele. Ona se dala mučit a slova neřekla! To je hrdinství hodné českých bratří!,“ napsala Půlpánová. Z Pankráce byli Fafkovi převezeni do Malé pevnosti v Terezíně a následně do Mauthausenu, kde byli 24. října 1942 popraveni.
Pietní místo
Hrob rodiny Fafkovy je na pražských Malvazinkách. Československá obec legionářská, na podnět paní Kateřiny Bucher Jaré, adoptovala jejich opuštěný hrob a uvedla jej do důstojné podoby. Ačkoliv zde jejich těla neleží, stal se rekonstruovaný hrob pietním místem vzpomínky na Liboslavu, Petra, Relu a Liboslavu ml. Fafkových. Symbolicky je tu uložená i prsť z Mauthausenu.