Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Karel III. pogratuloval Pavlovi: V dopise vzpomněl krásné Česko, Havla i Klause

Aktualizováno -
9. března 2023
19:54
Autor: simao, ČTK - 
9. března 2023
11:03

Britský král Karel III. v dopise pogratuloval nastupujícímu prezidentovi Petru Pavlovi při příležitosti jeho dnešní inaugurace. Úzké partnerství mezi Českem a Británii je podle krále zakořeněno ve sdílené historii a společném odhodlání bránit svobodu a demokracii. Vzájemné vztahy podle něj mají pro Británii velkou důležitost. O znění dopisu dnes informoval Miroslav Ledvinka z britské ambasády v Praze. Pavlovi gratulují i další politici ze zahraničí včetně slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Karel III. zavzpomínal na své dřívější návštěvy České republiky, například když v roce 1992 společně s Václavem Havlem připravoval založení nadace na ochranu pražských památek a jejích architektonických děl pod názvem Pražský památkový fond. Naposled byl v Praze v roce 2010, kdy se setkal s prezidentem Václavem Klausem. V Československu a v ČR byl celkem pětkrát.

„Naše vzájemné vztahy zůstávají velmi důležité pro Británii. Velmi se těším na jejich prohlubování během vašeho prezidentství,“ dodal Karel III.

Česká republika má od dnešního odpoledne novou hlavu státu. Po složení slibu se oficiálně prezidentem stal Petr Pavel, který zvítězil v lednové přímé volbě. Dosavadnímu prezidentovi Miloši Zemanovi vypršelo druhé funkční období o půlnoci na dnešek.

Co napsal Karel III. Pavlovi?

„Vážený pane prezidente,

rád bych vám co nejsrdečněji poblahopřál k vaší inauguraci prezidentem České republiky. Úzké partnerství našich zemí má kořeny v naší společné historii a našem závazku bránit svobodu a demokracii.

Viděl jsem to na vlastní oči při svých návštěvách vaší krásné země, mimo jiné v roce 1992, kdy jsme s prezidentem Havlem založili Pražský památkový fond, a naposledy v roce 2010, kdy mě hostil prezident Klaus.

Naše bilaterální vztahy jsou pro Spojené království nadále velmi důležité a velmi se těším, že se budou během vašeho předsednictví nadále posilovat.

Posílám vám a lidem v České republice svá nejvřelejší přání.“

Gratulace ze Slovenska

Slovenský premiér Eduard Heger blahopřál Petru Pavlovi k jeho dnešní inauguraci českým prezidentem. Učinil tak v příspěvku na twitteru. Předseda slovenské vlády zároveň ocenil, že Pavel dodrží tradici a že jeho první zahraniční cesta povede na Slovensko.

Pavel zavítá do Bratislavy příští týden. Během dvoudenní návštěvy se mimo jiné sejde s vrcholnými slovenskými politiky a spolu se svou slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou se zúčastní veřejné diskuse.

Prezidenti Česka a Slovenska v minulosti zavedli tradici, že jejich první a poslední cesta ve funkci vede do druhého státu bývalého Československa.

Také Čaputová dnes Pavlovi blahopřála. „Jsem ráda, že v čele státu, který je Slovensku nejbližší, je člověk, se kterým máme stejné hodnoty. Přeji Vám mnoho dobrých rozhodnutí. Těším se na spolupráci a už brzy i na setkání v Bratislavě,“ uvedla.

Video  Britský velvyslanec Matt Field pro Blesk: O češtině, kultuře, politice i budování pověsti  - Martin Valeš
Video se připravuje ...

kladivonablbce ( 9. března 2023 12:59 )

ať žíje soudruh prezident Huráááá

luongo ( 9. března 2023 12:10 )

Karle , běž opláchnou varle.Vzdavat hold komunistovi.

st.rec ( 9. března 2023 11:23 )

Pamatuji že kdysi při návštěvě Prahy dnešní král do čehosi šlápl.A protože z GB vzešla rusofobie,už asi před 200 lety,bude jistě dobrým rádcem našemu generálovi.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa