Pátek 14. června 2024
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Oblačno 20°C

Střípky z hlasování o nedůvěře: Armagedon, miliony v čudu i Babiš pryč. A co Blesku řekla Pekarová?

 • Autor: Nikola Forejtová,ČTK - 
  18. 1. 2023
  05:00

  Vláda Petra Fialy (ODS) se již podruhé hájí ve Sněmovně a z vůle hnutí ANO se koná hlasování o nedůvěře. Blesk Zprávy byly u toho a sestavily pro vás přehled toho, co se dělo a jak se koalice s opozicí přetahovala o čas, ale také o vysvětlení toho, proč nebyl na schůzce přítomný předseda hnutí Andrej Babiš (ANO). Mluvilo se i o penězích, kdy předsedkyně Sněmovny připomínala, že jeden jednací den stojí 3,9 milionu korun. Vedle toho se premiér Petr Fiala (ODS) scházel s tureckým ministrem a Andrej Babiš si vystál frontu na rande s korunovačními klenoty. 

 • 1.Druhá nedůvěra

  Je to již podruhé, co se Sněmovna sešla kvůli hlasování o nedůvěře vládě. Mimořádná schůze v září loňského roku byla  svolána z podnětu obou opozičních stran, a tedy hnutí ANO a SPD. Zatímco nyní je oficiálním důvodem „neschopnost vlády vést ČR v době krize“, tak minulým důvodem byla aféra kolem kontaktů nového ředitele rozvědky Petra Mlejnka. 

  Vláda tehdy uhájila důvěru po 22 hodinách. Pro nedůvěru bylo 84 přítomných poslanců, nutných ale bylo 101 hlasů - a je to nutné i nyní. Tehdy byla schůze okořeněna přáním k narozeninám, kdy slavil jak premiér Petr Fiala (ODS), tak i opoziční předseda hnutí ANO Andrej Babiš (ANO). 

  Babiš tehdy nebyl na schůzi přítomen po celou dobu jednání, za což sklidil kritiku. A ani na druhém hlasování o nedůvěře nezahříval svou lavici nijak dlouho. 

  Video  Výběr z proslovů Andreje Babiše a Petra Fialy ve sněmovně ohledně nedůvěře vládě  - PSP ČR
  Video se připravuje ...

 • 2.Schillerová: 13 hříchů a armagedon

  Předsedkyně ANO Alena Schillerová si vzala slovo jako první a vysvětlila, proč hnutí hlasování naplánovalo a proč sesbíralo potřebný počet podpisů. „Je to ekonomický armagedon doprovázený nejvyšším zadlužováním budoucích generací v historii země,“ řekla bývalá strážkyně státní kasy. 

  „Rok vlády přinesl nespočet důkazů, že vláda PF není schopná zemi vyvést z krize, ale že svými kroky krizi zhoršuje,“ uvedla také a zmínila, že přinese 13 hříchů Fialovy vlády. Okolo těchto bodů se pak točilo celé její vystoupení a po ní na ně reagoval premiér. 

  Mezi tyto hříchy podle Schillerové patří:

  • Rekordní nárůst dluhů a výdajů států
  • Optické vylepšování deficitu a nevyčerpání 54 miliard korun z EU
  • Ztráty přijmu plynoucí z EET a podpora šedé ekonomiky
  • Zvyšování daní a podpora hazardu
  • Nejdražší elektřina a plyn v Evropě
  • Největší chudnutí mezi zeměmi OECD 
  • Nedostatečná pomoc firmám
  • Narušení sociální smíru
  • Chaos ve zdravotnictví
  • Snaha o cenzuru ve veřejném prostoru
  • Snaha o ovládnutí ČT
  • Nevyřešené kauzy vládních stran
  • Nevyužití předsednictví v Radě EU

  Jednání o nedůvěře vládě: Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová (17.1.2023) Jednání o nedůvěře vládě: Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová (17.1.2023) | Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

  Schillerová se musela vypořádat s kritikou koalice, že byla schůze vyvolána kvůli prezidentským volbám, a tedy kvůli Andreji Babišovi. Podle Schillerové je to ale ryze akce hnutí ANO, nikoliv Babiše. „Snažili jsme se zařadit nové body, ale nepodařilo se nám to, tak mě klub jednomyslně podpořil a sebrali jsme podpisy. Andrej Babiš se to dozvěděl z tiskové konference,“ hájila Schillerová svého „šéfa“ pro Blesk Zprávy.

  Na doplňující dotaz, zdali se tedy jedná o správné načasování vzhledem k tomu, že je pozornost směřována na prezidentské volby, Schillerová podotkla, že se to řeší teď kvůli akutním problémům ČR. „Nemohli jsme přeci vědět, že se pan Babiš dostane do druhého kola, jinak bychom to načasovali před prvním kolem,“ uvedla. 

 • 3.Fiala mluvil hodinu, koalice opozici vypekla

  Poté, co vystoupila Schillerová, tak si vzal slovo premiér Petr Fiala (ODS). A mluvil hodinu, přičemž jeho projev byl rozdělen na několik částí a v řadě z nich i reagoval na „13 hříchů“. Celý projev premiéra v Poslanecké sněmovně si můžete přečíst na stránkách vlády.

  Zmiňoval plné zásobníky na plyn, ale i cílenou pomoc domácnostem. „Zasadili jsme o větší odolnost informačních technologií,“ zmínil také. Podle Fialy světovou ekonomiku výrazně ovlivnila doznívající pandemie, ale také válka na Ukrajině - i tak jsme se ale podle něj dokázali s krizí poprat. „České předsednictví na to reagovalo mnoha úspěšnými dohodami,“ podotknul ve své řeči. 

  Bránil se i nařčení, že vláda nedokázala zajistit dostatek léků. „Vláda nezajišťuje léky, nefunguje centrální režim a odpovědnost je na výrobcích a distributorech. Ale navzdory tomu cítíme povinnost pomoci a ministerstvo intenzivně jedná s výrobci a s EU a schází se pravidelně pracovní skupina,“ uvedl.

  Jednání o nedůvěře vládě: Premiér Petr Fiala (ODS) během své první řeči (17.1.2023) Jednání o nedůvěře vládě: Premiér Petr Fiala (ODS) během své první řeči (17.1.2023) | Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

  Podobně jako ostatní členové koalice, i on si nemůže pomoci a pracuje s myšlenkou, že schůze byla svolána kvůli volbám. Fiala dnes zopakoval, že vládní strany se do kampaně před druhým kolem prezidentské volby, kam s Babišem postoupil bývalý vysoce postavený voják Petr Pavel, aktivně nezapojí. K podpoře Pavla ve druhém kole vyzval předseda vlády ihned po sobotním sečtení prvního kola voleb. Půjde podle něj o souboj demokracie a respektu k ústavě proti populismu a lži.

  Koalice vypekla opozici: Nepustila je ke slovu!

  Trošku komické na celé schůzi byl fakt, že moc lidí z opozice během úterý nevystoupilo. S přednostním právem a s obhajobou, proč byla schůze svolána, akorát vystoupila hned na začátku předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová (ANO) a pak už jen opozice dlouze čekala. Jako první totiž vystoupili ministři, kteře mají přednostní právo a každý si ukrojil několik desítek minut. 

  Od zhruba jedenácti dopoledne převzal pultík Fiala a po něm se střídali členového jeho kabinetu. Vyhráno opozice neměla ani v rozpravě, kam se stihlo přihlásit několik koaličních řadových poslanců. V pět večer se ale poslanci ještě ani nedostali k rozpravě a bylo do ní v tu dobu přihlášeno 56 osob. Nejdelší vystoupení měla k 18:30 ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která mluvila přes hodinu a půl. Během jejího vystoupení se poslanci dívali na obrázky na počítači, pospávali nebo se i ládovali zmrzlinou. 

  Jednání o nedůvěře vládě: Jaroslav Foldyna (SPD) si vychutnával zmrzlinu (17.1.2023) Jednání o nedůvěře vládě: Jaroslav Foldyna (SPD) si vychutnával zmrzlinu (17.1.2023) | Blesk:Renata Matějková

  Opoziční ANO zkusilo trik a poprosilo, aby byla rozprava spuštěna a aby tak měli možnost na vystoupení ministrů reagovat. To ale nebylo v souladu s jednacím řádem a nápad byl smeten ze stolu. Vysvětlila nám to i předsedkyně Sněmovny. 

  Nakonec se jako druhý opoziční politik dostal až okolo sedmé večer ke slovu bývalý superministr Karel Havlíček (ANO). Na základě dohody předsedů všech poslaneckých klubů totiž byla otevřena rozprava, přičemž námitku nikdo s přednostním právem nevznesl. Ministři a někteří místopředsedové své přihlášky stáhli.

 • 4.Pekarová: ANO by to mělo zaplatit

  Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09) si také stojí za tím, že se jedná o předvolební tah. Řekla to Blesk Zprávám během krátkého rozhovoru. Vysvětlila také, jak je to s přednostními právy a jak hodnotí nepřítomnost Andreje Babiše (ANO) na jednání. 

  Paní předsedkyně, probíhá schůze o hlasování nedůvěře vládě, co na to říkáte?

  Je to vyvolané hnutím ANO, protože jsou před námi prezidentské volby a Andrej Babiš kandiduje a je to nepochybně kampaň. Když se něco svolává jako kampaň, tváří se to jako kampaň, tak to je kampaň a je to vůči voličům fér to takto nazvat a netvářit se a nedělat habaďůru, že tomu tak není. Je to skutečně jenom snaha hnutí ANO se zviditelnit a dopadne to stejně jako před minulými volbami, že neuspějí.

  Předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová se brání a říká, že to vyvolali proto, že se jejich body nedostávají na jednání Sněmovny.

  Mně to přijde úsměvné, protože to jí nemůže věřit její vlastní klub a ani voliči. Je evidentní, že máme před volbami a že se za Andreje Babiše snaží udělat práci tady ve Sněmovně. Bylo by fér to aspoň přiznat a měli by si to započítat do nákladů kampaně, protože každý den Sněmovny něco stojí a pokud tu budeme dnes a zítra, tak si můžeme spočítat, že tím vlastně naplní i ten volební limit, který na to mají.

  Objevuje se kritika na to, že tu pan předseda Andrej Babiš není. Schillerová nicméně podotkla, že je špatně vlastně jakákoliv varianta – tedy i to, kdyby tu byl, a i to, že tu není. Co na to říkáte?

  Dostane se do vlastní pasti, protože ve chvíli, kdy svolávali schůzi, tak věděli, že to bude mezi prvním a druhým kolem volby a dalo se předpokládat, že Andrej Babiš postoupí, ale pak se museli tvářit, že to kvůli kampani není, a když se rozhodli tuhle pohádku hrát, tak ji chtějí dohrát. Ale myslím si, že každý si udělá obrázek sám, jestli poslanec má nebo nemá chodit na jednání, zvláště v době, kdy to jeho strana iniciuje a v případě předsedy strany je to obzvlášť kuriózní, protože nikdy nedošlo k tomu, že by nějaká opoziční strana svolala takto zásadní hlasování a pak tam samotný předseda strany nebyl a dal přednost výstavě.

  Tím, že tu pan Babiš není, tak nevyužil svého přednostního práva a velkou část času ulovili koaliční ministři. Hnutí nyní kritizuje, že se na opozici vlastně nedostalo, respektive na počátku neměli šanci se k prohlášením vyjádřit.

  Ta zvyklost je, že nejdříve vystupují ti, co mají přednostní právo a to mají ministři a ti chtějí obhájit svou práci, když jsou kritizování hnutím ANO. Chtějí vznést argumenty. Kdybychom nenechali vystoupit ministry, jak to ostatně Babiš i dělával, když byl premiérem, tak by zase kritizovali, že nediskutujeme a ministři se nehájí. Hnutí ANO je těžké se zavděčit.

  Ale přesto, byla byste proto, aby se oproti zvyklostem dalo vystoupit například s faktickou poznámkou, aby mohli  trošku dříve reagovat řadoví poslanci?

  Já jsem pro dodržování pravidel, máme je jasně daná podle jednacího řádu a v nich je jasně psáno, kdo má kdy právo vystupovat. Myslím si, že je to v zájmu všech poslanců, protože nechceme vytvářet nějaký precedent do budoucna.

  Zmínila jste už ony náklady 3,9 milionu korun za den, to je průměrná částka na den. Zvyšují se nějak náklady právě tím, že se jedná do noci? Jak?

  Ano, ty náklady se samozřejmě odvíjejí od toho, jak dlouho jednáme, protože mnozí tu musí být přesčas, to jsou desítky lidí – technici, lidé dělající stenozáznamy, z ostrahy a gastra. Není to jednoduchá záležitost a i vůči zaměstnancům je to obrovský nápor. Také měly probíhat výbory a měli jsme tam projednávat zákony. Výbory jsou významnou součástí legislativního procesu a až si bude hnutí ANO stěžovat, že nestíháme zákony, tak je to i proto, že je výbory nemohly projednat kvůli schůzím. Sami to zdržují.

  Video  Pekarová: ANO se chová úsměvně, za schůzi by měli zaplatit  - Blesk - Nikola Forejtová
  Video se připravuje ...

 • 5.Babiš na klenotech a ceduli

  Už jsme to v článku několikrát nakousli a i jsme k tomu měli komentář - je to nepřítomnost Andreje Babiše (ANO). Ten totiž na úterní jednání nedorazil a ohlásil, že se objeví až na samotné hlasování. 

  Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová Blesk Zprávám zopakovala, že předseda hnutí nedorazil právě proto, aby nebyl osočován, že se jedná o prezidentskou kampaň. „Vidíte ten dvojí metr? Když chcete psa bít, hůl si najdete. Nejdříve jim vadilo, kdyby tady byl, a teď zase vadí, že tu není. A mají tu různé dehonestující plakáty,“ řekla Blesk Zprávám a narážela na cedule, které byly opřené v jednacím sále o první lavice a mají na sobě statistiky přítomnosti Babiše na jednání Sněmovny.

  Blesk Zprávy zjistily, že cedule byly nápadem kreativního týmu ODS. „Následně se připojily i další kluby,“ dodal mluvčí ODS Jakub Skyva. 

  Jednání o nedůvěře vládě: V sále jsou cedule, které připomínají absenci Andreje Babiše (ANO) (17.1.2023) Jednání o nedůvěře vládě: V sále jsou cedule, které připomínají absenci Andreje Babiše (ANO) (17.1.2023) | Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

  A kde že to Babiš zatím byl? Od desíti dopoledne stál frontu na korunovační klenoty. „Kdybych byl ve Sněmovně, tak zase budou média říkat, že to je nějaká prezidentská kampaň. To určitě nemá nic společného. Ale budu se snažit přijít na hlasování, to by mělo být zítra (ve středu),“ řekl ČTK Babiš.

  Serveru Seznam Zprávy dnes na Hradě Babiš řekl, že se chce podívat, jak dlouho fronta na výstavu trvá. Uvedl, že by jako prezident zvažoval vystavení korunovačních klenotů vždy o svátcích. Když ale dnes frontu viděl, poznamenal, že „by to asi chtělo nějakou trvalou výstavu“.

  Andrej Babiš ve frontě na korunovační klenoty (17.1.2022) Andrej Babiš ve frontě na korunovační klenoty (17.1.2022) | Blesk:ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch

 • 6.Fiala si odběhnul za tureckou návštěvou

  Premiér Petr Fiala (ODS) také nebyl přítomen po celou dobu jednání. Během jednání si v půl třetí odběhl na pracovní schůzku na půdě Sněmovny a jednal s tureckým ministrem obrany Hulusim Akarem. Ten přijel na pozvání ministryně obrany Jany Černochové (ODS) a požádal o setkání s Fialou.

  „Mluvili jsme o ekonomické spolupráci našich zemí spojené s průmyslovými dny v Turecku a také o tom, jak dosáhnout stabilizace Ukrajiny. Nikdo nemá zájem na tom, aby se konflikt vyvolaný ruskou agresí rozšiřoval,“ uvedl Fiala. „Turecko je naším důležitým partnerem v řadě oblastí. Doufám, že tato návštěva přispěje k prohloubení a posílení naší spolupráce v obranném a bezpečnostním průmyslu, například v oblasti společného výcviku a školení našich obranných složek,“ doplnil Fiala v tiskové zprávě.

  Setkání premiéra Petra Fialy (ODS) s tureckým ministrem obrany Hulusi Akarem (17.1.2023) Setkání premiéra Petra Fialy (ODS) s tureckým ministrem obrany Hulusi Akarem (17.1.2023) | Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

pindal ( 19. ledna 2023 19:40 )

Až budete Babišova drahoto zaměstnávat několik tisíc lidí,jako Babiš,budete k tomu potřebovat peníze a to hodně a možná,že na vás samotného nic nezbude.

Babišova Inflace ( 19. ledna 2023 09:28 )

Pekarová na svetrech těžko, spíš Babiš na válce. Až padne Ukrajina (Babiš i Okamura požadují zastavení dodávek zbraní jim), tak ve válečném režimu musí Babišův Agrofert mit privilegia na dodávky portavin, konzerv armádě a bude nehorázně bohatnout. Navenek ovšem kvičí, že válku chtějí ti druzí.
A svetry Pekarové? Koho budou zajímat, když lidé nebudou mít ani na jidlo z Agrofertu pro nehorázně zvýšené monopolní ceny. Mohou tak akorát zavřít své podniky a jít krvácet na frontu pro větší slávu soudruha estébáka velkokapitalisty Babiše.

st.rec ( 19. ledna 2023 08:49 )

No aby den den nestál skoro 4míče když pekárie ani nemá svetr a stačí krátké rukávy.Teda nenapadlo někoho že asi chce podnikat v pletařském průmyslu a vydělávat na svetrech?

st.rec ( 19. ledna 2023 08:41 )

No a jeh zaměstnanci třeba nepocítí drahotu,budou odvádět daně,Agrofert taky a ekonomicky je to lepší stav než bankrot.To je ta ekonomika ve které se (nejen) Pávek nevyzná a do všeho rýpe.

harpyje ( 18. ledna 2023 23:52 )

Aspon je videt ze si poradi i v nepriznivy dobe, a za tvuj po*ranej zivot docela urcite nemuze. Mel bys stejny kulovy v realite s Babisem i bez nej, takze te to ani trapit nemusi
A s tim chudnutim a inflaci, to taky places docela na spatnym hrobe. To uz jde za touhle vladou...a taky za jejima volicema ktery ji to umoznili

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa