Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09) si také stojí za tím, že se jedná o předvolební tah. Řekla to Blesk Zprávám během krátkého rozhovoru. Vysvětlila také, jak je to s přednostními právy a jak hodnotí nepřítomnost Andreje Babiše (ANO) na jednání.
Paní předsedkyně, probíhá schůze o hlasování nedůvěře vládě, co na to říkáte?
Je to vyvolané hnutím ANO, protože jsou před námi prezidentské volby a Andrej Babiš kandiduje a je to nepochybně kampaň. Když se něco svolává jako kampaň, tváří se to jako kampaň, tak to je kampaň a je to vůči voličům fér to takto nazvat a netvářit se a nedělat habaďůru, že tomu tak není. Je to skutečně jenom snaha hnutí ANO se zviditelnit a dopadne to stejně jako před minulými volbami, že neuspějí.
Předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová se brání a říká, že to vyvolali proto, že se jejich body nedostávají na jednání Sněmovny.
Mně to přijde úsměvné, protože to jí nemůže věřit její vlastní klub a ani voliči. Je evidentní, že máme před volbami a že se za Andreje Babiše snaží udělat práci tady ve Sněmovně. Bylo by fér to aspoň přiznat a měli by si to započítat do nákladů kampaně, protože každý den Sněmovny něco stojí a pokud tu budeme dnes a zítra, tak si můžeme spočítat, že tím vlastně naplní i ten volební limit, který na to mají.
Objevuje se kritika na to, že tu pan předseda Andrej Babiš není. Schillerová nicméně podotkla, že je špatně vlastně jakákoliv varianta – tedy i to, kdyby tu byl, a i to, že tu není. Co na to říkáte?
Dostane se do vlastní pasti, protože ve chvíli, kdy svolávali schůzi, tak věděli, že to bude mezi prvním a druhým kolem volby a dalo se předpokládat, že Andrej Babiš postoupí, ale pak se museli tvářit, že to kvůli kampani není, a když se rozhodli tuhle pohádku hrát, tak ji chtějí dohrát. Ale myslím si, že každý si udělá obrázek sám, jestli poslanec má nebo nemá chodit na jednání, zvláště v době, kdy to jeho strana iniciuje a v případě předsedy strany je to obzvlášť kuriózní, protože nikdy nedošlo k tomu, že by nějaká opoziční strana svolala takto zásadní hlasování a pak tam samotný předseda strany nebyl a dal přednost výstavě.
Tím, že tu pan Babiš není, tak nevyužil svého přednostního práva a velkou část času ulovili koaliční ministři. Hnutí nyní kritizuje, že se na opozici vlastně nedostalo, respektive na počátku neměli šanci se k prohlášením vyjádřit.
Ta zvyklost je, že nejdříve vystupují ti, co mají přednostní právo a to mají ministři a ti chtějí obhájit svou práci, když jsou kritizování hnutím ANO. Chtějí vznést argumenty. Kdybychom nenechali vystoupit ministry, jak to ostatně Babiš i dělával, když byl premiérem, tak by zase kritizovali, že nediskutujeme a ministři se nehájí. Hnutí ANO je těžké se zavděčit.
Ale přesto, byla byste proto, aby se oproti zvyklostem dalo vystoupit například s faktickou poznámkou, aby mohli trošku dříve reagovat řadoví poslanci?
Já jsem pro dodržování pravidel, máme je jasně daná podle jednacího řádu a v nich je jasně psáno, kdo má kdy právo vystupovat. Myslím si, že je to v zájmu všech poslanců, protože nechceme vytvářet nějaký precedent do budoucna.
Zmínila jste už ony náklady 3,9 milionu korun za den, to je průměrná částka na den. Zvyšují se nějak náklady právě tím, že se jedná do noci? Jak?
Ano, ty náklady se samozřejmě odvíjejí od toho, jak dlouho jednáme, protože mnozí tu musí být přesčas, to jsou desítky lidí – technici, lidé dělající stenozáznamy, z ostrahy a gastra. Není to jednoduchá záležitost a i vůči zaměstnancům je to obrovský nápor. Také měly probíhat výbory a měli jsme tam projednávat zákony. Výbory jsou významnou součástí legislativního procesu a až si bude hnutí ANO stěžovat, že nestíháme zákony, tak je to i proto, že je výbory nemohly projednat kvůli schůzím. Sami to zdržují.
Až budete Babišova drahoto zaměstnávat několik tisíc lidí,jako Babiš,budete k tomu potřebovat peníze a to hodně a možná,že na vás samotného nic nezbude.