Možné změny v důchodech: Uberou 300 korun bývalým komunistům a přidají 500 korun za vychované dítě?

Aktualizováno -
12. října 2022
12:53
Autor: ČTK, amb - 
12. října 2022
11:00

Prominentům bývalého komunistického režimu by se mohly od roku 2024 snížit starobní penze. Klesnout by mohly o 300 korun za každý i započatý rok ve funkci či službě. Týkalo by se to asi 3000 lidí. Navrhuje to ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a další poslanci. Jurečka to dnes řekl na tiskové konferenci. Pozměňovací návrh k důchodové novele, která upravuje možnost dřívějších penzí pro záchranáře, předložil dnes. Podle šéfa bezpečnostního výboru Pavla Žáčka (ODS) by seznam bývalých vedoucích funkcionářů sestavil Ústav pro studium totalitních režimů. Žáček dodal, že by jim po snížení penze neměla klesnout pod nynější průměrný důchod. Sociální správa v červnu seniorům a seniorkám vyplácela v průměru 17.299 korun. Sněmovna možná rozšíří nárok na příspěvek 500 korun k důchodu za vychované dítě.

„Mohlo to přijít dřív, ale lepší pozdě než vůbec. Velká část zemí takzvaného bývalého východního bloku tento krok udělala. Je to krok, který je morální i symbolický,“ řekl k návrhu Jurečka. Zmínil, že bývalý totalitní režim lidi perzekvoval a upíral jim práva a jeho vrcholní představitelé tomu napomáhali. Za své služby pak měli nadprůměrný plat a další výhody, vysoké výdělky a výsluhy se pak promítly i do vysokých penzí.

S návrhem Jurečka přišel už loni v létě v minulém volebním období ještě jako opoziční poslanec, i když v jiné podobě. Po konzultacích s experty se teď nastavení upravilo. Podle nynějšího záměru by se prominentům komunistického režimu měla snížit o 300 korun za každý započatý rok ve funkci či službě zásluhová procentní výměra starobní penze, která se odvozuje od výše odvodů z výdělků. Týkat by se to mělo lidí ve vyjmenovaných funkcích, například členů nebo kandidátů ústředního výboru komunistické strany, předsedů tehdejšího Parlamentu i národních výborů, generálních a hlavních vojenských prokurátorů, vybraných vojáků, policistů a příslušníků státní bezpečnosti ve vysokých hodnostech a členů Hlavního štábu Lidových milicí či Pohraniční stráže. Výjimku by měli mimo jiné lidé, kteří byli později rehabilitováni.

Krácení důchodů komunistických exponentů v někdejším Československu by mělo podle předkladatelů „hrát symbolickou roli“, cílem podle nich není znatelný propad jejich životní úrovně. Jurečka v podkladech ke svému loňskému návrhu uvedl, že účelem není pomsta, ale nastolení spravedlnosti. Dnes ministr řekl, že na návrhu je v koalici shoda.

Jak vysoké důchody prominenti totalitního režimu pobírají, podklady k minulému návrhu neuvádějí. Podle Žáčka by se jim penze po úpravě neměla snížit pod průměrný důchod. Průměrná penze od sociální správy činila letos v červnu 17.299 korun, po valorizacích by se částka příští rok v lednu měla dostat na asi 19.500 korun. Své důchodové systémy mají i obrana a vnitro, jejich průměrná částka je ale vyšší.

Sněmovna o něm tehdy z formálních důvodů nehlasovala. Nynější návrh podle Jurečky precizněji ohraničuje skupinu funkcionářů, kterých by se týkala.

Rozšíření příspěvku za vychované dítě a předčasný důchod pro záchranáře?

Sněmovna možná rozšíří nárok na příspěvek 500 korun k důchodu za vychované dítě a sníží penze exponentům někdejšího komunistickému režimu. Pozměňovací návrhy podali v dnešním druhém čtení k vládní důchodové novele o možnosti předčasného odchodu do důchodu až o pět let bez sankce pro zdravotnické záchranáře. Předloha opravuje už platnou, ale nepoužitelnou úpravu dřívějších záchranářských penzí.

Příspěvek za vychované dítě by měli od příštího roku dostávat podle úpravy skupiny poslanců v čele s Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) i lidé, kteří vstoupili do starobní penze z invalidního důchodu, ale nesplnili podmínku potřebnou dobu pojištění.

Nynější stav pokládají za nespravedlivý a nerovný, uvedli předkladatelé ve zdůvodnění. Úprava se týká zhruba 46.000 lidí. Další úprava skupiny poslanců kolem Kaňkovského má zamezit krácení takzvaného výchovného při souběhu starobního důchodu s vdovským nebo vdoveckým důchodem.

Nárok na dřívější penzi bez jejího krácení budou mít podle vládní novely členové výjezdových skupin a operátoři středisek zdravotnické záchranné služby a také záchranáři horské služby. Jde o zhruba 6500 pracovníků. Vláda to zdůvodňuje tím, že jsou vystaveni skoro stále stresu a část z nich i fyzické zátěži.

Po odpracování 4400 směn, tedy zhruba 20 let, by tito pracovníci mohli podle návrhu chodit na odpočinek o dva a půl roku dříve. Za každých dalších 74 směn by přibyl ještě měsíc až do hraničních pěti let. Plný nárok by tak vznikl po zhruba 30 letech práce.

Skupina poslanců v čele s Kaňkovským, ale také skupina poslanců opozičního ANO v čele s Jiřím Maškem navrhly v samostatných pozměňovacích návrzích stanovení délky směny na osm hodin.

Délka směn totiž nebyla u jednotlivých záchranných služeb stejná, mohla trvat podle zdůvodnění 12 hodin i 7,5 hodiny. Poslanci ANO také prosazují, aby nárok na odchod do důchodu o pět let dříve vznikl záchranářům po zhruba 25 letech práce.

Předčasné penze pro záchranáře až o pět let přijali zákonodárci už v minulém volebním období s účinností od příštího ledna. Ustanovení ale obsahuje chyby a nelze je využít. Vládní předloha má stav napravit. Dřívější penzi bez krácení částky nyní mají jen horníci z hlubinných dolů.

Zaměstnavatelům by se u záchranářů s právem na předčasný důchod podle vládní novely zvedla do roku 2026 postupně sazba důchodových odvodů z nynějších 21,5 procenta na 26,5 procenta. Příští rok by odváděli 23,5 procenta.

Video  Jurečka (KDU-ČSL) při příchodu do štábu Spolu: Vládní pomoc v energetické krizi opravdu přichází včas  - David Navrátil, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

žanyn ( 16. října 2022 11:04 )

Ale
http­s://ec­ho24­.cz/a/­SV8Ld/­zpra­vy-ekonomika-francie-nemecku-dosla-trpelivost-astronomicke-ceny-usa-lng-plyn
Takže plyn bude, ale pro koho? Na dosavadní životní úrobeň budeme asi muset zapomenout...

Jirik-ta ( 16. října 2022 05:54 )

Bez práce nejsou koláče. Kdo chce válčit, ať si na to naspoří a nebo je neutrální. 🧣😜

roxin ( 16. října 2022 05:33 )

Oprava k příspěvku 12.34 3000 jedna 0 se zatoulala.

frantacizek ( 16. října 2022 00:57 )

Společnost SpaceX bude dál platit internetové služby na Ukrajině navzdory tomu, že satelitní síť Starlink prodělává, uvedl miliardář Musk na twitteru.

The hell with it … even though Starlink is still losing money & other companies are getting billions of taxpayer $, we’ll just keep funding Ukraine govt for free

nejlepší zpráva dne...v dnešním světě je důležité dělat správné věci... správné a chlapské rozhodnutí Elona

Jirik-ta ( 15. října 2022 17:33 )

nepodíleli, ale podílejí: viz např panda zákon, útlý kovid pas, podpora nacionalistů na ukrajině atd.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa