Válek o vakcínách a podzimu v českých nemocnicích: Bez energií končím!
Do konce září chce mít zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyřešeny dodávky energií pro fakultní nemocnice na příští rok, pokud se jim nepodaří je získat v běžné veřejné zakázce. Řešení podle něj musí navrhnout ministerstvo průmyslu, ideálně do poloviny září. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Pokud by se energie nepovedl zajistit, ministr by z vlády odešel. Zároveň řekl, že pokud vakcíny upravené na nové varianty koronaviru schválí v příštích dnech evropské úřady, získá jich ČR do konce roku asi 3,5 milionu dávek, které má objednané.
„Máme s firmou Pfizer domluvené, že pokud budou schválené upravené vakcíny, tak všechny dodávky do konce roku, zhruba 3,5 milionu, budou ty upravené vakcíny,“ řekl Válek. Schvalovat by je měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) na jednáních 1. a 5. září.
Roman Prymula, který byl náměstkem ministra a posléze ministrem zdravotnictví za ANO v prvním roce epidemie covidu-19, způsob nákupu vakcín kritizoval. „EU si nechala vnutit neuvěřitelný mechanismus, že abych dostal včas milion dávek, musím si objednat pět milionů dávek. Tato strategie se šířila po celém světě a podle mě byla naprosto nekorektní,“ uvedl v OVM.
Podle Válka bylo dosud objednáno 50 milionů dávek vakcín. Využitých 17 milionů zaplatí zdravotní pojišťovny, cenu těch nespotřebovaných stát. „Chci udělat to, že smlouvy s výrobci modifikujeme. Druhá změna bude, že vždycky dostaneme ty nejaktuálnější vakcíny,“ doplnil.
Válek se s Prymulou shodl v otázce povinných respirátorů. Ministerstvo zdravotnictví je v současné době jen doporučuje, zejména ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče. „To, že bychom neměli plošně nařizovat respirátory v celé republice, s tím naprosto souhlasím,“ uvedl Prymula. Za kontraproduktivní v současné době označil jejich povinné nošení ve školách, kde stejně nelze zajistit jejich řádné nasazení a správné používání.
Podle Prymuly ani při současné nakažlivosti není vhodné, aby lidé měli k dispozici více testů bez žádanky lékaře. Válek dříve sliboval, že od října by mohl být alespoň jeden. „Náklady na enormní počty testů jsou obrovské a tuto epidemii tím stejně nezastavíme,“ řekl Prymula. Současná varianta viru je mnohonásobně nakažlivější než původní varianta, která se v ČR objevila poprvé v březnu 2020.
Válek: Bez energií pro nemocnice končím
Hlavním problémem jsou teď energie pro fakultní nemocnice.„Pokud nebudou zajištěny fakultním nemocnicím dodávky energií, tak já nebudu ministr zdravotnictví. Nebudu dělat ministra zdravotnictví, který by se nemohl podívat do očí fakultním nemocnicím, ale především pacientům. Musí být zajištěny dodávky energie a ty dodávky nesmí zlikvidovat zdravotnictví, tečka,“ řekl Válek v OVM.
Na rozdíl od domácností neexistuje pro instituce typu nemocnic institut dodavatele poslední instance. Asi 40 příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví má smlouvy na energie jen do konce roku.
„Ministerstvo hospodářství musí navrhnout, jakým modelem bude energie od distributorů nemocnicím poskytována,“ uvedl Válek. Vláda podle něj o tom v současné době intenzivně debatuje. „Uvědomuju si svůj úkol zajistit, aby zdravotnická zařízení měla smlouvy, nějakým z těch mechanismů. A dělat maximum pro to, aby výše těch zálohových plateb byla co nejnižší,“ dodal.
Podle Válka není možné nemocnicím poslat prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění vyšší částku, aby měly na zvýšené zálohy na energie. Nemocnice jsou tímto mechanismem placené za vykázanou péči, které by musely odvést víc. S bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) se shodli, že jednou z možností jsou přímé dotace na energie.
Částečně by to podle Válka mohla pokrýt kompenzační vyhláška. „Počítáme, že nárůst do zdravotnictví bude výrazně vyšší než nabídky v dohodovacím řízení,“ uvedl Válek. V dohodovacím řízení se snaží dohodnout o rozdělení peněz z veřejného zdravotního pojištění na následující rok přímo zdravotní pojišťovny se zástupci jednotlivých segmentů zdravotní péče. Ministerstvo zasahuje jen u těch, kde k dohodě nedojde.
Spolu s kompenzačním zákonem je podle něj ministerstvo připravuje a v září by měl jít návrh do Sněmovny. Podle Válka by mohla dohodnutý meziroční nárůst úhrad zvýšit z průměrných čtyř procent na možná dvojnásobek. Je ale podle něj třeba zohledňovat, že energetická náročnost různých zdravotnických zařízení se liší.
Prymula je v současné době ředitelem nemocnice v Říčanech, který spadá do sítě AGEL miliardáře Tomáše Chrenka. Jejich síť má podle něj zálohy na energie asi čtyřikrát až pětkrát vyšší než letos.
Ministerstvu zdravotnictví do letošního roku dodávala energie firma Veolia Komodity. Částka zhruba 470 milionů korun za rok vzešla z nákupu na Českomoravské komoditní burzy, ministerstvo plánovalo odebrat zhruba 270 gigawatthodin.
Válek také upřesnil, kolik by podle aktuálních ekonomických predikcí měl být výběr pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Pro letošní rok se počítá nově s 431 miliardami korun, v roce 2023 s 464 miliardami. Saldo systému bude na konci letošního roku devět miliard korun, na konci příštího šest miliard korun. Zdravotní pojišťovny v současné době mají zůstatky 60 miliard korun, v konci roku Válek očekává 42 miliard a na konci příštího jim bude zbývat ještě zhruba 36 až 37 miliard.
To snad ne......