Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Psi jako symbol covidu končí: Mazlíčků se lidé zbavují kvůli nákladům i touze cestovat

Autor: tsv - 
27. srpna 2022
05:50

Lidé se po zrušení proticovidových opatření zbavují adoptovaných zvířat. Útulky v Austrálii jsou přeplněné kvůli vysoké návratnosti, psy a kočky proto začínají nabízet na ulicích měst a zároveň snižují své obvyklé poplatky za zvířata. „Lidé chtějí po lockdownu více cestovat a být venku, takže zvířata teď nejsou jejich prioritou,“ uvedla manažerka charitativní organizace RSPCA Nadia Peirisová. Domácích mazlíčků se zbavuje o 30 procent víc rodin než před propuknutím pandemie.

Od začátku roku 2020 rapidně stoupala poptávka po domácích mazlíčcích, lidé trávili většinu času doma kvůli omezování pohybu na veřejnosti a bezpečnostním opatřením. Útulky a chovné stanice neměly dostatek zvířat k adopci či prodeji, trend se ale brzy nato začal rapidně měnit. Po zrušení preventivních zákazů se mnoho lidí rozhodlo zvířata zase vrátit.

„Každý den se snažíme vypočítat kapacitu našich zařízení, ale je to naprostý chaos,“ řekla Peirisová pro server The Guardian. „Lidé chtějí po lockdownu více cestovat a být venku, takže zvířata teď nejsou jejich prioritou.“ Její kolegyně Kristy Blaková potvrdila, že adoptovaná nebo koupená zvířata odkládá o třetinu více majitelů než v době před rozšířením viru.

Kromě nově nabyté volnosti za vracením zvířat stojí i vyšší výdaje domácností, tedy růst cen produktů a celosvětová inflace. „Rostoucí výdaje na lidi vytváří nátlak, a oni proto musí přehodnocovat svůj finanční rozpočet,“ dodala Blaková. „Snažíme se přijít s alternativami, aby se zvířat nemuseli zbavovat.“

Zájemci preferují chovatele

„Naše útulky sice nejsou zcela naplněné, ale je zabraná velká část jejich celkové kapacity,“ pokračovala. „My jsme neradi, když jsou plné, protože víme, že každou chvíli může přijít jeden z našich inspektorů s mnoha zvířaty zabavenými na popud obvinění z týrání.“ Útulky si pro takové případy musí preventivně nechávat několik prázdných kotců.

Australské útulky si za adopci dospělého psa nebo štěněte obvykle účtovaly kolem 1 500 dolarů (přes 25 tisíc korun), v době pandemické krize vystoupily ceny kvůli enormní poptávce až na 15 000 dolarů (necelých 253 tisíc korun). Momentálně ale cena opět padá, útulky se snížením poplatku snaží motivovat potenciální zájemce o zvířata.

Podle nového průzkumu si více než polovina australských majitelů pořídila psa od chovatele. Ačkoli 83 procent z nich uvedlo, že by při koupi dalšího zvířete zvážili adopci, z útulku nakonec mazlíčka adoptovalo jen 22 procent (30 procent v roce 2020).

„V červenci se svého zvířete chtělo vzdát o skoro 12 procent víc lidí než v předchozích měsících,“ uvedl mluvčí organizace RSPCA. „Kvůli rostoucímu finančnímu nátlaku na domácnosti si myslíme, že tento trend bude pokračovat, takže je teď důležitější než kdy dřív, aby lidé adoptovali, když budou moct.“ Většinu kotců v tamních útulcích momentálně zabírají kočky.

Video  Tisková konference ministra zdravotnictví Vlastimila Válka ke čtvrté dávce očkování proti covidu.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Ramita ( 6. září 2022 01:14 )

Jak jinak, tohle může udělat jenom člověk bezohledný, rozmazlený, krutý a chamtivý to tvor na této planetě. Zvířata by tohle nikdy člověku neudělala, naopak by za člověka položila i život. Lidi styďte se!
Místo aby, jsme zvířata chránily, tak děláme vše pro to, aby tu žádná nezůstala!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa