Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Diktátor Kim pohřbil svého mentora. Jako jediný nenasadil roušku, KLDR dál drtí covid

Autor: tsv - 
7. června 2022
19:40

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pohřbil vysoce postaveného politika a válečného maršála, který ho před smrtí jeho otce Kim Čon-ila připravoval na nástup k moci. Informovala o tom Korejská centrální zpravodajská agentura. Vládce spolu s několika muži přenesl rakev na hřbitov a pomáhal ji zaházet hlínou. Jako jediný na sobě při smutečním obřadu neměl roušku, KLDR přitom teprve nedávno přiznala, že se v zemi vyskytlo hned několik ohnisek koronaviru.

Maršál Hjon Cha-e (87) zemřel minulý čtvrtek, jeho nedělního státního pohřbu se přímo zúčastnil i Kim, který během obřadu zastával jednu z klíčových rolí. Za doprovodu vojáků přenesl s několika dalšími funkcionáři Hjonovu rakev na hřbitov a pomohl ji zaházet hlínou. Kvůli přibývajícím počtům nakažených měli všichni ostatní účastníci pohřbu zakrytý obličej rouškou, Kim se ale bezpečnostním opatřením neřídil.

Pohřeb pro severokorejského maršála: Rakev nesl i Kim Čong-un Pohřeb pro severokorejského maršála: Rakev nesl i Kim Čong-un | ČTK / AP / Uncredited

S Hjonem se podle zpravodajské agentury přišlo rozloučit „obrovské množství“ vojáků a občanů, kteří zaplnili ulice centra a sledovali přesun maršálovy rakve na hřbitov. „Jméno Hjon Cha-e bude navěky zapamatováno spolu se vznešeným jménem Kim Čong-il,“ prohlásil podle agentury diktátor a uronil několik slz. Hjon byl od vládcova útlého věku jeho mentorem a připravoval ho na nástup k moci, pozice vůdce se Kim ujal v roce 2011 po smrti otce Kim Čong-ila.

Pohřeb pro severokorejského maršála: Rakev nesl i Kim Čong-un Pohřeb pro severokorejského maršála: Rakev nesl i Kim Čong-un | ČTK / AP / Uncredited

Na covid tu nikdo neumírá

V KLDR stále platí striktní celostátní lockdown. Tamní vláda dlouho trvala na tom, že se za hranice Severní Koreje koronavirus nedostal, to, že se v zemi rozšířila mutace omikron, přiznala teprve nedávno. Státní média v pondělí uvedla, že se 2,8 milionu lidí nakazilo neznámou chřipkou, o covid-19 se ale údajně jedná jen v několika případech. Od konce dubna měly zemřít desítky lidí, což by znamenalo extrémně nízkou mortalitu nemoci, která nekoresponduje s celosvětovými covidovými statistikami. Vláda tak pravděpodobně dosud nezveřejnila opravdový počet obětí, píše server The Guardian.

„Všichni lidé Severní Koreje udržují s maximální uvědomělostí momentální obrat v protipandemické kampani v reakci na nařízení Ústředního výboru strany, který volal po ochraně jejich drahocenného života a budoucnosti s důvěrou v jasné vítězství, a zdvojnásobili svou ohromnou snahu,“ napsala Korejská centrální zpravodajská agentura.

Opravdový počet nakažených a obětí je podle západních expertů několikanásobně vyšší, odborníci poukazují například na fakt, že většina tamních obyvatel je nenaočkovaná a asi 40 procent lidí je podvyživených z důvodu eskalujícího hladomoru, který způsobilo striktní uzavření hranic na začátku roku 2020. Oba faktory výrazně oslabují obranyschopnost.

Video  Válek: Na podzim přijde další vlna covidu, bude třeba přeočkování  - ČTK
Video se připravuje ...

horaIysa ( 7. června 2022 22:42 )

Jak to souvisí s covidovou situací s KLDR?

Jirik-ta ( 7. června 2022 21:16 )

[Jak se námořníci ozbrojených sil Ukrajiny vypořádávají se zajatci]

Jirik-ta ( 7. června 2022 21:16 )

http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=UG­jB1Mm-pbM&t=94s

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa