České stíhačky budou chránit slovenské nebe, slíbil Fiala. S Hegerem si notoval i o rozšíření NATO
Česko bude chránit slovenskou oblohu. Potvrdil to v pořadu Otázky Václava Moravce premiér Petr Fiala (ODS), který společně se svým slovenským protějškem Eduardem Hegerem vystoupil v České televizi živě z Karlových Varů. Stíhačky pošle Česká republika Slovensku na žádost tamního ministra obrany a jedná se o širší součást pomoci v obranyschopnosti EU. Premiéři hovořili i o názorech jejich občanů na vstup Finska a Švédska do NATO.
Premiéři vystoupili v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT v improvizovaném studiu v Karlových Varech, kde si oba lídři užívali slunečného počasí a filmové kultury. V pořadu ale řešili klíčové otázky o bezpečnosti Evropy a bezpečnosti Česka a Slovenska. Nacházeli v názorech jen shodu.
Klíčovým tématem byla otázka o připojení Švédka a Finska do NATO. Nyní se totiž musí smlouva Severoatlantické aliance ratifikovat napříč státy, tedy i v ČR a na Slovensku. „U nás to musí schválit obě komory Parlamentu, předpokládám, že na začátku podzimu bychom to měli mít hotovo,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
Jeho slovenský protějšek Eduard Heger očekává, že ratifikace ve slovenské Národní radě proběhne co nejrychleji. Dodal, že i cítí podporu ze strany veřejnosti i politiků. „Myslím si, že občané pochopili rychle, jak je to důležité, že jsme součástí aliance a ta podpora se vyšplhala z 50 na 70 %. Stále jsou tu hlasy, které se to snaží podkopávat. Doufám, že opozice pochopí, že je to významným krokem,“ dodal. I podle Fialy česká společnost chápe, že vstup těchto severských zemí je kvůli obranyschopnosti Evropy.
Lídři členských zemí NATO se také zavázali zajistit dodatečné síly pro východní křídlo bloku. Konkrétní plány se nyní budou připravovat. „Určitě budou hrát roli nejen politické aspekty, ale také vojenské,“ řekl Fiala. Je potřeba podle něj vyhodnotit, kde je potřeba jednotky mít a jaké.
Česko aktuálně velí mnohonárodnímu bojovému uskupení NATO na Slovensku. Formující se uskupení vzniklo letos na jaře v reakci na rozhodnutí NATO posílit své východní křídlo po ruské invazi na Ukrajinu.
České stíhačky budou chránit slovenské nebe
Ohledně obranyschopnosti států se řešilo i téma pomoci Slovenska ze strany Česka. Podle Fialy budeme schvalovat dočasnou pomoc v ochraně slovenského vzdušného prostoru. V červnu o to v Praze požádal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Do projektu se vedle Čechů zapojí také Poláci.
„Nevidím vůbec žádný problém, určitě to vláda schválí,“ řekl Fiala, podle kterého může Slovensko s pomocí počítat od 1. září. „Jsme připraveni technicky i kapacitně,“ dodal. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) je to důkazem velmi blízkého spojenectví. Bratislava podle něj bude pomoc potřebovat minimálně rok.
Heger ve vysílání ČT za tuto pomoc poděkoval a konstatoval, že obecně nyní EU transformuje obranný systém na to, abychom byli vždy společně připravení. Otevřel i otázku jednotnosti. Podle slovenského premiéra bychom si měli dělat strategické plány i 20 - 30 let dopředu a klíčové podle něj bude, abychom měli smíšené jednotky, kde by se využívaly vždy silné stránky každého členského státu. „Budoucnost bude ve smíšených jednotkách. Postavit tu architekturu takto, každý má silné stránky v něčem jiném,“ uvedl.
A opětovně jen Fiala souhlasně kýval hlavou. Právě smíšené jednotky jsou podle něj odpovědí, jak zajistit bezpečnost EU, a tedy i Česka a Slovenska. Nyní je také klíčové pomoci Ukrajině, aby nás neohrožoval - a Slovensko jako sousední stát primárně - Vladimír Putin se svou ruskou armádou.
Fiala uvedl, že jsou zde nyní i nové příležitosti výcviku. „Vojáci se trénují v tom, aby dokázali ovládat moderní techniku. Pokud to bude potřeba, budeme cvičit ukrajinské vojáky, ale záleží na tom, jaká tam bude technika,“ podotkl v České televizi.
utíkají před bor.de-lem který tam mají