Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Ombudsman Křeček vzal své zástupkyni všechny agendy. Šimůnková zuří a chce ho žalovat

Aktualizováno -
28. června 2022
16:21
Autor: ČTK, Mii - 
28. června 2022
14:50

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1. července. Uvedl, že její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Křečkovo vyjádření dnes ČTK zaslala mluvčí kanceláře Markéta Bočková. Šimůnková ČTK řekla, že se obrátí na Poslaneckou sněmovnu. Zváží také, zda na Křečka nepodá žalobu za výroky, které poškozují její osobu, a za jeho údajně šikanózní jednání vůči ní.

Ombudsman uvedl, že se rozhodl udělat změnu v organizaci rozdělení agend veřejného ochránce práv, kdy s platností od 1. července přejdou agendy, které v minulosti svěřil své zástupkyni, opět pod jeho podpisové právo. „Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím. Věcné diskuse nejen se mnou, ale i v širším kolektivu právníků kanceláře doprovází na její straně ostražitost a nedůvěra. V takové atmosféře pak spolupráce logicky stojí všechny zúčastněné značné úsilí,“ uvedl Křeček.

„Podle zkušeností mých kolegů i mých osobních provází práci paní zástupkyně v Kanceláři veřejného ochránce práv zřejmě podobné lidské i manažerské komplikace, o jakých se v minulosti mluvilo už v souvislosti s jejím předchozím působením na Úřadu vlády,“ uvedl ombudsman bez podrobností.

Zákon o veřejném ochránci práv stanoví, že ochránce může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že ve snaze ustálit fungování instituce tuto možnost svěřit část agend zástupkyni nadále nevyužije.

„Stále samozřejmě zůstane mou zástupkyní ve smyslu zákona a bude mne zastupovat v době mé nepřítomnosti. Případně ji mohu pověřit řešením jednotlivých úkolů. Naše stěžovatele bych rád ujistil, že tato organizační změna se nijak nedotkne vyřizování jejich podnětů. Stejně tak budeme s kolegy na úrovni úřadů, ministerstev i vlády pokračovat v diskusích o řešení systémových problémů nebo připomínkovat legislativní materiály,“ uvedl ombudsman.

Lidsky, odborně i manažersky selhává, říká Šimůnková o Křečkovi

Šimůnková řekla, že odebrání agendy považuje za naprosto bezprecedentní zásah do pozice zástupkyně veřejného ochránce práv, kterým vyvrcholily dlouhodobé problémy mezi ní a ombudsmanem. Uvedla, že od Křečka dnes dostala dopis, ve kterém jí veškerou agendu odebírá s tím, že nadále nemohou spolupracovat, protože mají každý jiné názory. Křeček tím tak „vyprázdnil“ pozici zástupkyně veřejného ochránce práv, takže ona nyní nemá co dělat, dodala. „Svoji agendu dělám dobře 2,5 roku, pečlivě, s nejlepším vědomím a svědomím, což on uznal. Jen zkrátka řekl, že nebude tolerovat jiné názory,“ řekla Šimůnková. Doplnila, že se tak stalo poté, kdy Senát minulý týden v pátek usnesením Křečka vyzval k tomu, aby přestal se svými xenofobními a rasistickými výroky, kterými poškozuje postavení ombudsmana, a kdy jej vyzval ke slušnému chování s respektem ke své zástupkyni.

„Považuji jeho jednání a jeho kritiku za útok na osobní čest a jsem velmi zaskočená tím, co použil za argumenty, protože ty slyším poprvé. A ráda bych řekla, že pana Křečka považuji za člověka, který naprosto lidsky, odborně i manažersky selhává ve své pozici a jeho chování ke mně po dobu dva a půl roku je až na hraně šikanózního chování, a to jsem schopna doložit. Budu zvažovat, jestli pana Křečka nebudu žalovat za jeho výroky, které poškozují mojí osobu. A za to jeho šikanózní jednání vůči mně po celou dobu 2,5 roku, co jsem ve funkci,“ řekla zástupkyně ombudsmana.

Šimůnková se věnovala například lidsko-právní agendě, tedy třeba monitoringu úmluvy o právech zdravotně postižených lidí či agendě lidí omezených na svobodě. Do funkce zástupkyně veřejného ochránce práv ji zvolila Sněmovna v listopadu 2019, tehdy byla veřejným ochráncem práv Anna Šabatová. Na postu Šimůnková nahradila Křečka. Křeček převzal úřad ombudsmana v únoru 2020. Veřejný ochránce práv a jeho zástupkyně měli už dřív neshody. Týkaly se třeba přítomnosti otců u porodu či pobytu rodičů s dětmi v nemocnicích. Šimůnková také loni v lednu uvedla, že Křeček jí odvolal ze tří vládních rad, a to z rady pro lidská práva, pro záležitosti romské menšiny a pro rovnost žen a mužů, kvůli tomu, že kritizovala jeho připomínky k chystané vládní strategii romské integrace do roku 2030. Křeček tehdy uvedl, že svoji zástupkyni neodvolal, protože on je členem těchto rad ze zákona.

Koaliční politici: Neuvážlivé rozhodnutí

Premiér Petr Fiala (ODS) napsal, že kroku nerozumí. „Po svém návratu ze zahraničí budu požadovat vysvětlení. Paní Šimůnková je pro svou práci oceňována jak odborníky, tak občany. O to více je pro mě krok pana ombudsmana překvapivý,“ uvedl.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připomněla, že podle zákona odpovídá ombudsman za výkon své funkce Sněmovně. „Budu proto požadovat zdůvodnění tohoto kroku. Zatím se to jeví jen jako msta za to, že má Monika Šimůnková jiné názory. To považuji v demokratické společnosti za nepřípustné,“ uvedla. Šimůnkovou považuje za vynikající právničku. „Nikdy jsem se netajila tím, že mi je na rozdíl od pana Křečka její pojetí ochrany práv blízké,“ doplnila.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) napsal, že měl lidsky i manažersky z jednání se Šimůnkovou jen nejlepší pocit. „V době ukrajinské krize vystupovala nanejvýš kompetentně a dostála nejlepší motejlovské tradici daného úřadu,“ připomněl prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. „Rozhodnutí ombudsmana nerozumím a považuji ho v době řešení zásadních lidskoprávních otázek v naší společnosti za neuvážlivé,“ dodal Rakušan.

Ministr práce a předseda lidovců Marian Jurečka označil Šimůnkovou za kompetentní a pracovitou. „Nechápu tento postup a rozhodně budeme chtít od veřejného ochránce změnu tohoto přístupu a zdůvodnění tohoto bezprecedentního kroku, pro který není, myslím, žádný racionální důvod,“ napsal.

Předseda Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš s Křečkovým jednáním zásadně nesouhlasí. „Byl bych rád, aby se hlavně konečně řádně věnoval naplňování svého mandátu, jak se zavázal. Minulý týden ho vyzval i Senát, aby respektoval pozici své zástupkyně, která byla nezávisle zvolena Sněmovnou – tedy zástupci občanů,“ napsal Bartoš ČTK.

sorgedoktor ( 30. června 2022 19:54 )

Ja si myslim, zr srovnavat to se Sabatovou jaksi nelze....Pisete nize at jde delat to co vystu­dova­la..­..Ne­vimk cim je...

LuCo ( 30. června 2022 15:37 )

Na blbky podobného ražení, je potřeba včas vhodit síť!!! Bravo pane Křeček!!!!

prochaskanamoste ( 30. června 2022 10:45 )

Ta blbka nerozumí, co znamená slovo Zástupce, Zástupkyně?! Její soukmenovci také nevědí, co je význam slova Návrh. Před časem, když dával premiér prezidentovi návrh na jmenování kohosi. Prostě návrhu mohu a nemusím vyhovět. To stejné zástupce - bude šlapat, jak jedinečný Ombudsman řekne, protože on nese odpovědnost za úřad, nikoliv zástupce. To leda, že by dr. Křeček nemohl vykonávat úřad a ona by v plném rozsahu nastoupila za něj, ale to není na pořadu dne. Ať se ta slípka pakuje a jde za kasu do Kaufáče, na víc asi nemá, nebo by se hodila do Člověk v plísni.

prochaskanamoste ( 29. června 2022 22:02 )

Díky za všechny palečky. Jsem znechucena, jako před chvíli vedla TV diskuzi, zejména s Šabatovou, která drží nad Šimůnkovou ochrannou ruku a zejména s rozhl.komentátorem R.Kubičkem. Co jemu lezlo z úst,to se nedalo vůbec poslouchat. Např. 1. pan Křeček by měl být odvolán...až musela moderátorka upozornit,že to nelze, tak to začal okecávat. 2. paní Šimůnková je bez agendy, nemá co na práci, měla by rezignovat...Jak na to Kubičko přišel? Práci Šimůnkové přeci přiděluje ombudsman, ona je jen jeho zástupkyně, čili koná z jeho pověření, už slovo zástupce snad je jasné! Tak proč by měla být bez práce, naopak naložila bych jí, být dr. Křečkem, až by se z ní kouřilo a přešly by ji hloupé řeči a řádění v médiích. Neměla by na to čas. 3. Přehnal to Kubičko a byl velmi drzý, když označil dr. Křečka, levicově orientovaného člověka, za nějakou starou strukturu, stranící starým pořádkům! Evidentně zlá slina, dr. Křeček naopak dbá, aby byl úřad pro všechny a ne protěžoval menšiny.

prochaskanamoste ( 29. června 2022 21:49 )

A soudruzi jsou ti nebo ti druzí? Protože rudoši v kauze nefigurují, vyjádřete se tedy přesněji.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa