Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Zemana navštívil v nemocnici Křeček: Prezident není omezen v návštěvách ani právech, tvrdí

Autor: ČTK - 
25. října 2021
12:30

Hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana navštívil v pondělí dopoledne v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) ve Střešovicích veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Podle Křečka prezident v tuto chvíli není nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi. Uvedl to v tiskové zprávě na svém webu.

Prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici navštívil Křeček, jak uvedl, se souhlasem prezidenta i lékařů. „Přesvědčil jsem se, že prezidentovi je samozřejmě poskytována veškerá lékařská péče, kterou nezbytně potřebuje. A mohu říct, že podle mé zkušenosti v tuto chvíli není prezident nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi,“ uvedl po setkání Křeček.

Přál by si, aby byla zachována důstojnost osoby prezidenta a jeho úřadu a současně vytvořen mechanismus, který by umožňoval nezbytnou správu státu.

Křeček: Prosím o racionální a důstojnou debatu

Křeček na webu vyjádřil i znepokojení nad tím, jak dění kolem prezidentovy hospitalizace poznamenává společnost: „V této věci je vážně narušena racionální a obecně akceptovatelná komunikace mezi volenými i výkonnými orgány státu, občanskou veřejností a odbornými lékařskými pracovišti. To vede též k růstu zcela nepřijatelných nenávistných projevů nejen na sociálních sítích, ale i obecně ve veřejném prostoru,“ uvedl ombudsman.

Právě otevřená komunikace je přitom podle něj nezbytná k obnovení důvěry v demokratické instituce v zemi. „Prosím nejen všechny ústavní činitele o racionální, důstojnou a věcnou debatu, která přispěje k ústavnímu řešení současné situace. Pouze tak lze budovat nezbytnou důvěru společnosti v demokratické instituce v zemi. K tomu bych chtěl jako veřejný ochránce práv ve smyslu svých kompetencí co nejvíce napomáhat,“ uvedl Křeček.

Zeman je v nemocnici od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.

pindokukin ( 26. října 2021 10:41 )

Kripl Rychetský je Sérešův poskok a ližanál.Jednou se mu to spočítá.Ty podvodné volby je jeho dílo.
Bylo to jako rvačka s menšinou - jeden člověk proti pěti familiím.

pindokukin ( 26. října 2021 09:49 )

brugine- buď chlap a konečně napiš, kdy jdeš s tím kolenem. má touha prokopnout ti kvalitně i to druhé sílí každým dnem.

anna1234 ( 26. října 2021 09:42 )

.. neměl by pan Křeček ve svých 83 letech už odpočívat v důchodu? Do kdy se budou tihle dinosauři v politice držet?

ANO_travit_psy ( 26. října 2021 09:41 )

http­://je­tencu­rakjes­tepre­ziden­tem.cz/

pindokukin ( 26. října 2021 09:09 )

§ 77 odst. 5 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, v platném znění:

"K ustavení poslaneckého klubu na začátku nového volebního období jsou oprávněni poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně kandidující politickou stranu. K ustavení klubu podle věty první je třeba nejméně tří poslanců."

Ergo poslanci ODS, TOP09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN nemají nárok na poslanecký klub, a to ani společně (koalice není politická strana), ani každý zvlášť (žádná z jmenovaných politických stran nekandidovala samostatně).

Zobrazit celou diskusi
Další videa