Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Nová šéfka Strakovky Kotalíková exkluzivně pro Blesk: Nezažila jsem Fialu křičet! Pojede do Bílého domu?

Autor: David Polák - 
13. června 2022
05:00

Podle mnohých je pravou rukou premiéra Petra Fialy (57, ODS) a díky tomu ji Forbes zařadil mezi jednu z nejvlivnějších žen v Česku. Řeč je o vedoucí Úřadu vlády Janě Kotalíkové (37, ODS), která vůbec poprvé exkluzivně promluvila pro Blesk.

Blesk: Vaše předchůdkyně zde ve Strakově akademii, kde sídlí Úřad vlády, byla označována za pravou ruku premiéra. Jakou rukou jste vy?

Jana Kotalíková: „Nerada bych se označovala za pravou ruku premiéra, bylo by to ode mě neskromné až přehnané. Patřím mezi jeho nejbližší spolupracovníky a řeším určitý typ agendy. Stejně jako moji kolegové, kteří jsou v nejužším týmu Petra Fialy. Každý se věnujeme nějakému okruhu věcí, a když se to pak vše spojí dohromady, hezky to funguje jako jedna pravá ruka.“

Kdo je podle vás pak tou druhou rukou?

„Druhou nepostradatelnou rukou, bez které by to fungovat nemohlo, je a především byla v těžších dobách pro ODS naše společná víra, že to má smysl a že je to správná věc. Možná to zní až pateticky, ale ono to tak opravdu je.“

Lze říci, že jste „důvěrnicí“ Petra Fialy, která k němu má neomezený přístup a na jejíž názor vždy dá?

„Za panem premiérem mohu samozřejmě kdykoli přijít a věci řešit, ale téměř nikdy to nedělám nahodile, když to není naprosto nutné, protože má program naplánovaný minutu po minutě a je třeba to respektovat. Říkám mu své názory a on mi naslouchá, ale nenazývala bych se důvěrnicí.“  

A chodí si vlastně předseda vlády za vámi pro rady?

„Jsou oblasti, ve kterých se cítím být silná, a tedy si troufnu druhým něco doporučovat. Pan premiér obvykle věci probírá s celým svým týmem, diskutujeme, říkáme své názory a on se pak sám rozhodne.“  

Je těžké ministerského předsedu o něčem přesvědčit, např. že se má něco udělat jinak, nebo to, co on řekne „je svaté“?

„Skoro vždy probíhá o věcech diskuse a výměna názorů, na základě níž pan premiér dojde k rozhodnutí. Nicméně jsou situace, kdy už po těch 8 letech poznám a vycítím, že už je rozhodnutý a vím, že další přesvědčování není na místě.“

Jaký je vlastně Petr Fiala šéf?

„Mám velké štěstí mít takového šéfa. Je to člověk, kterého si nesmírně vážím, od kterého se učím a který je navíc lidsky opravdu fajn. A jak se o něm říká, že je hodně slušný, tak mohu potvrdit, že takový opravdu je a to v tom nejlepším slova smyslu. A to i k nám, lidem, kteří pro něj pracují. Nepamatuji se, že by na nás někdy nějak významně zvýšil hlas a to jsem byla mnohokrát přesvědčená, že teď je ta chvíle, kdy se musí hodně naštvat a vynadat nám, protože jsme si chyb byli sami dobře vědomi. Respekt a autoritu může člověk mít i bez bouchání do stolu.“

Takže Petr Fiala nikdy nebouchá do stolu?

„Nikdy jsem za celých 8 let nezažila, že by bouchal do stolu a křičel, ze vzteku nebo naštvání. Něco jiného je ale naléhavost v hlase a důraz na to, co říká. Třeba když před rokem na výkonné radě říkal, že SPOLU jde volby vyhrát, pamatuji si, že takový malý náznak bouchnutí tam byl.“

Podle časopisu Forbes jste v první padesátce nejvlivnější žen Česka (48. místo – pozn. red). Vnímáte se tak vlivnou a důležitou ženou v zemi?

„Je to hezké ocenění a udělalo mi radost. Důležité ale pro mě je nepropadnout právě pocitu vlastní důležitosti, zůstat nohama na zemi, v kontaktu s realitou a svůj případný vliv využívat ve správnou chvíli na správné věci.“

Než jste se stala šéfkou Úřady vlády, byla jste mluvčí ODS a ještě před tím jste vedla protokol pražského primátora Svobody. Jak moc se vaše současná pozice liší od těch předchozích?

„Na celé období na pražském magistrátu, kde jsem byla od roku 2007, vzpomínám ráda, protože jsem se toho v oblasti protokolu hodně naučila a z mnoha věcí dodnes těžím. Byla to dobrá škola života. Pozice tiskové mluvčí jsem přijala v době, kdy ODS měla kolem 6 % a ze všech stran jsem slyšela, že je to neperspektivní práce, že není šance stranu zachránit a že loď jde ke dnu. Loď ke dnu nešla a perspektivu to mělo. Dnes jsem tady. Vše jsem si ale odpracovala, získala zkušenosti, nadhled, pokoru a v tom je doufám dnes i moje přidaná hodnota."

Přinesla jste si nějaký poznatek ze dvou minulých zaměstnání? Třeba jak pracovat s úředníkem či jak funguje velký úřad?

„Zkušenost z magistrátu mi hodně pomohla hned po nástupu na Úřad vlády, kdy jsem se se vším seznamovala. Měla jsem představu, jak úřednické prostředí funguje, jak je třeba s kolegy komunikovat, jaká jsou pravidla a jaký význam hraje na jakémkoli úřadu hierarchie. Každý má ale svá specifika a to má i Úřad vlády.“

A jaké specifika má váš úřad?

„Zajišťuje a zabezpečuje činnost vlády, což už samo o sobě je specifické. Koordinuje činnost několika rad a výborů, organizuje návštěvy na nejvyšší protokolární úrovni, na denní bázi spolupracuje s rezorty a ministry. Je toho hodně, co je pro Úřad vlády jedinečné.“

Překvapilo vás vůbec něco po nástupu do Strakovky?

„Negativně mě překvapila jen jediná věc, a to nulová digitalizace procesů. Od prvního dne mě obklopovaly obří podpisové knihy, které kolegové nosili sem a tam, z patra do patra a čekali, až je vedení podepíše, aby se mohl stát další krok. To je tedy jedna z věcí, které bych chtěla změnit.“

Váhala jste vůbec, když vám premiér zavolal a nabídl vám post vedoucí Úřadu vlády?

„Neváhala jsem ani minutu. Byla jsem celou dobu pěvně přesvědčená, že Petr Fiala bude dobrý premiér a věděla jsem, že s ním chci pracovat dál.“

Ptám se i z důvodu, že se vám v lednu 2020 narodila dcera, které jsou nyní dva roky. Jak vlastně zvládáte skloubit svou nynější práci s rolí matky?

„Snažím se, abych sama necítila ani v jedné roli dluh vůči té druhé. A myslím, tedy doufám, že se mi to zatím daří. Říká se, že maminky na mateřských a rodičovských dovolených jsou nejlepší zaměstnanci, protože v práci jedou na maximum, nemají čas na dlouhá kafíčka a rozpravy, ale musí věci rychle posouvat a zbytečně neztrácet čas. Myslím, že to je přesně tak. Naše dcera chodí do školky, kde je spokojená, a společně s manželem a širší rodinou zvládáme péči tak, aby jí nic nechybělo a já se mohla plně věnovat práci. Každou volnou chvilku trávím s ní.“

Nevím, jestli to víte, ale máte svou přezdívku, a to „modré tsunami“. Souhlasíte s tímto označením? (údajně pro velmi dobré organizační a pracovní schopnosti – pozn. red.)

„Ano, slyšela jsem o tom a pobavilo mě to. Podle mě to není ještě tak hrozné. Možná jsem někdy přísná a náročná, ale určitě jsem spravedlivá.“

Když loni v prosinci končil ve funkci Andrej Babiš, říkal, že ve Strakovce nechává rozjeté projekty jako rekonstrukci zahrady, tiskového sálu či zasedací místnosti vlády. Já vím jenom, že se aktuálně pracuje na zahradě. V jakém stadiu jsou ty zbylé dva projekty?

„Na rekonstrukci tiskového sálu a zasedací místnosti byly připraveny a schváleny projekty, ale nebyl vysoutěžen realizátor. Výběrové řízení na zhotovitele bylo vypsáno hned po našem nástupu, ale s ohledem na složitou situaci na stavebním trhu a požadavek na realizaci do začátku českého předsednictví, nebyl o zakázku zájem. Tak jsme to odložili na příští rok.“

Vše mělo být hotovo do českého předsednictví Evropské unie, které startuje 1. července. Do jeho začátku se tedy stihne jenom zahrada?

„Rekonstrukce zahrady je prakticky hotová, teď jen musí vyrůst zeleň. Na konci prázdnin ale plánujeme slavnostní otevření. Už teď je to ale moc hezký pohled a velká proměna. Za to patří předchozímu vedení velké poděkování, že mělo odvahu se do tak rozsáhlého projektu pustit.“

Promítla se do prací také rostoucí inflace a následné zdražování? Jinak řečeno prodražily se tyto práce?

„Jak jsem zmínila, obecně je problém sehnat zhotovitele na jakékoli větší stavební úpravy. A pokud už se to podaří, cena je pochopitelně úplně jiná, než byl původní plán a odhad. I na rekonstrukci zahrady vznikly nějaké vícepráce, s kterými třeba bylo počítáno, ale jejich cena vzrostla za poslední rok několinásobně.“

Sněmovna od svého ustavení zažila několik obstrukčních jednání od opozice. Jednání poslanců se protáhla do ranních hodin, nebo se vláda musela sejít přímo v dolní komoře Parlamentu. Jak moc složité je přesunout zasedání vlády z nábřeží Edvarda Beneše do Sněmoví ulice?

„Není to téměř žádný problém a je to otázka několik desítek minut vše připravit. I ve sněmovně je dobře fungující tým lidí, kteří přesně vědí, co mají dělat.“

Všiml jsem si také, že kromě Strakovky Petr Fiala úřaduje z kanceláře ve Sněmovně. To chtěl pan premiér?

„Když probíhá zasedání Poslanecké sněmovny, je nezbytné, aby byl pan premiér třeba celý den na místě. Proto má k dispozici kancelář, kde může přijímat návštěvy. Mimo jednací dny sněmovny ale pobývá v kanceláři ve Strakově akademii.“

Já už jsem zmiňoval české předsednictví, jde jeho organizace přes vás, nebo si to všechno řeší sám ministr pro evropské záležitosti?

„Za Úřadem vlády jde především jedna část českého předsednictví, a to ta praktická, která souvisí s organizací a přípravou zasedání rad, summitů, se zajištěním veškeré logistiky, od ubytování, cateringu až po dekorace. Tu koordinujeme spolu s příslušným odborem a pana ministra průběžně informujeme. Ta druhá část se týká priorit a přípravy obsahu českého předsednictví a tu si koordinuje především pan ministr, samozřejmě ve spolupráci s panem premiérem.“

Lze říci, kolik lidí se vlastně na přípravě předsednictví podílí?

„Pokud zahrneme všechny, kteří se problematice EU věnují, a tedy se i podílí na přípravě českého předsednictví v rámci rezortů a dalších ústředních orgánů státní správy, pak se dostaneme klidně na číslo kolem 2000. Na denní bázi se ale přípravě věnuje na Úřadu vlády náš odbor CZ PRES a sekce pro evropské záležitosti. Intenzivně tak 40 lidí.“

Ještě bych se chtěl zeptat na jeho zahájení, logo a lokace různých summitů. Kdy plánuje Úřad vlády zveřejnit harmonogram různých kulturních akcí, summitů a čím se Česko bude v Evropě propagovat?

„Ve středu 15. června bude vláda schvalovat priority českého předsednictví a na tiskové konferenci následně představíme oficiální logo, videoklip a harmonogram významných akcí.“

V jakém stavu vám organizaci zanechala vaše předchůdkyně Tünde Bartha?

„V žádném případě bych práci předchozího vedení nekritizovala a nehodnotila. Nebylo by to spravedlivé, protože to není lehká úloha a každý dělá vše, jak nejlépe umí. Tady by ale kritika nebyla na místě, protože paní Bartha mi úřad předala ve velmi dobrém stavu.“  

Předpokládám, že se také podílíte na programu předsedy vlády, a to včetně zahraničních cest. Jak konkrétně je vlastně připravena ohlášená návštěva Petra Fialy v Bílém domě? Je už znám nějaký termín a délka pobytu?

„Návštěva v Bílém domě by měla proběhnout ještě tento rok, ale žádné další podrobnosti sdělit nemohu, protože jsou stále předmětem debat.“

A je nějaký deadline, do kdy má být cesta dojednána?

„Deadline na dojednání není.“

Ještě otázka k zahraničním cestám, je v plánu opětovná návštěva Ukrajiny? Vím, že tam byl předseda vlády začátkem války, ale jestli třeba v rámci blížícího se předsednictví není v plánu setkání Petra Fialy a Volodymyra Zelenského?

„Taková cesta zatím v plánu není.“

Pan premiér také hodně začal jezdit na zahraniční cesty a přijímat návštěvy v Praze. Na nich si většinou státníci vyměňují nějaké dary. Vím, že nyní předseda vlády navštíví francouzského prezidenta, poté papeže… co za Česko budou za Petra Fialy dostávat státníci?

„Složení propagačních a dárkových sad českého předsednictví se bude odlišovat dle úrovně účasti na jednotlivých akcích. Protokolárně nejvýše budou dary předsedy vlády na neformálním summitu, zahrnující sklo od mladé české designérky. Na neformálních ministerských Radách budou součástí sad sklenice ze speciální kolekce foukaného, ručně broušeného křišťálu s názvem EUROPE od Ronyho Plesla. Dále se počítá s tradičními předsednickými propagačními předměty. Specialitou pak bude předsednická pohlednice, jejíž vizuál vzešel z výtvarné soutěže pro žáky základních a středních škol.“

Hodně se mluví o tom, že by ODS měla na prezidenta navrhnout právě Petra Fialu. Vy jak s ním trávíte skoro 24 hodin denně, je podle vás tento krok vůbec reálný?

„Před několika lety jsme si dali cíl být součástí vlády a mít Petra Fialu za premiéra. Ten lidem slíbil, že do politiky vrátí slušnost, přinese nový styl vládnutí a chování na domácí i zahraniční půdě. A jsme teprve na začátku. Nemyslím si, že by Petr Fiala odešel od rozdělané práce.“

Jak vlastně Úřad vlády komunikuje s Kanceláří prezidenta republiky? Stýkáte se nějak s Vratislavem Mynářem, nebo je celá komunikace jen v předávání dokumentů, které je potřeba spolupodepsat?

„S panem kancléřem se nestýkáme, viděli jsme se jednou krátce po mém jmenování, abychom se jeden druhému představili.“

Video  Ptám se, pane premiére: Fiala o Zemanově milosti pro Baláka i zdražování v Česku  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

horaIysa ( 15. června 2022 12:01 )

Ty jsi starej Fiala?

horaIysa ( 14. června 2022 13:27 )

Čo také si mám predstaviť pod pojmom "klon s eL"?

horaIysa ( 14. června 2022 13:24 )

To je tvůj syn a vůbec není hezké, že se k němu nehlásíš.

homewp3t ( 13. června 2022 15:46 )

Jako Jirik-tu, madam sarino.

homewp3t ( 13. června 2022 15:45 )

Vidíme, jsi klon s eL.🙁

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa