Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Politologové: Fiala překvapil razantností, koalice čelí hrozbě. Babiš v obytňáku líčí na nespokojence

Aktualizováno -
12. června 2022
14:33
Autor: for, ČTK - 
12. června 2022
05:00

Vládní pětikoalice zažívá těžké časy - inflace a zdražování i pokračující válka na Ukrajině dopadají na psychiku, ale i peněženky Čechů. Podle dosavadních průzkumů si však zatím své voliče poměrně drží, stejně tak opoziční ANO. Podle politologů na jedné straně pomáhá poměrně výrazný postoj Petra Fialy (ODS), který se stal jasným tahounem nové vlády a je vidět - na rozdíl od některých svých ministrů - na straně druhé pak masivní kampaň Andreje Babiše, který nyní putuje v obytňáku po Česku a paradoxně mu ani tolik neškodí sněmovní obstrukce „jeho“ poslanců či vlastní častá absence ve Sněmovně. Novinkou je, že se za hranici dostání se do Sněmovny pomalu vrací ČSSD, ukázal květnový průzkum Medianu. Prvenství ukazuje ve prospěch ANO i aktuální průzkum Kantar CZ pro ČT, kde ANO vede s 29,5 procenty.

Vláda Petra Fialy (ODS) získala důvěru 13. ledna po 23 hodin dlouhé debatě ve Sněmovně. Ačkoliv se na počátku předpokládalo, že bude pětikoalice ztrácet kvůli blížícím se nepopulárním rozhodnutím své preference, voliči se dle průzkumů svých stran spíše drží.

Ovšem v momentě, kdy je třeba koalice Spolu rozdělena na jednotlivé partaje, je situace jasná - ODS je lídrem vlastní koalice i vlády, lidovci a TOP 09 se samostatně ocitají na samotné pětiprocentní hranici. Své pozice si pětikoalice drží právě díky občanským demokratům. I ve spojenectví se STAN a Piráty ji však nečekají snadné zítřky. A má před sebou nejednu hrozbu. 

Ze zastánců pětikoalice nevoliči?

„Situace je dramatická, jak na mezinárodní, tak i na domácí scéně. Dopady ruské agrese jsou negativní, ale preference se drží. To je dáno tím, že nejenže voliči zachovávají věrnost, ale také nemají kam jít. Člověk, který volil vládní strany, se spíše zařadí mezi nevoliče, než aby volil ANO nebo Okamuru,“ vysvětluje pro Blesk Zprávy politolog Josef Mlejnek.

Dodává, že před volbami byli voliči ostře naladěni proti exremiérovi Andreji Babišovi a nyní přijímají argumentaci nové vlády a zohledňují těžkost situace. Jenže ani tahle trpělivost nemusí být zdaleka bezbřehá.

Fiala voliče překvapil, zastiňuje ale ostatní

Také podle politologa Jan Kubáčka se nejlépe drží především ODS, která ale zastiňuje nejen své partnery ze SPOLU, ale i STAN a Piráty. „Primárně se daří Petru Fialovi. Vyprofiloval se a překvapil svou razantností oproti očekávání a v podstatě se ukazuje jako klíčová nejen tvář, ale i hybná síla vlády,“ podotkl pro Blesk Zprávy.

Kubáček je však kritický k některým aktuálním vládním krokům. V Epicentru na Blesk.cz se do vlády opřel za některá její nová selhání. Probublává totiž postupná nespokojenost lidí s tím, že vláda na jedné straně zaujala jasný postoj k Ukrajině a pomoci válkou stižené zemi a jejím lidem, prchajícím do bezpečí, na straně druhé právě momenty jako vysoká inflace a zdražování přivádí některé Čechy k myšlenkám, že se při pomoci Ukrajincům může vláda „přetrhnout“, ale na české občany kašle. Právě tento postoj některých „našinců“ nyní vládě může uškodit i před komunálními volbami 2022.

Cílit se na tyto pocity snaží právě opoziční ANO a SPD. Babišovo hnutí proto obratem rozjelo velkou kampaň s heslem „Za Babiše bylo líp“.

Video  Politolog o „totálním selhání“ vlády: Má se starat i o „našince“. A co přinese české předsednictví?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Podle zatím posledního průzkumu Medianu z května 2022 je v čele pelotonu samostatných subjektů (tedy bez zohlednění koalic) hnutí ANO s 28,5 % hlasů, druhá ODS si udržuje pozici kolem 16,5 % hlasů. S přispěním TOP 09 a KDU-ČSL (oba shodně po 4,5%) na ANO ještě nestačí, ale pomoc Pirátů a STAN je poměrně výrazná.

Rozvedení partneři

Piráti dle Medianu dokonce poskočili na 9 % a předstihli těsně svého koaličního partnera STAN (8,5 %), což je přitom výrazně jiný výsledek, než během sněmovních voleb 2021, kdy Piráti propadli a získali pouhé 4 poslance.

Nad pětiprocentní hranici se dle Medianu dostala momentálně nesněmovní ČSSD s 5,5 %.

Co pětikoalici škodí? Premiér Fiala podle odborníka zastiňuje své kolegy, kteří mohli být i díky válce velmi viditelní. Jenže tolik nakonec nejsou. 

„Není tam velká fronta viditelných tváří, lidé si dokážou zařadit pár ministrů, ale nepodařilo se jim vyprofilovat a přitom se to nabízí. Třeba ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) je neviděný, protože jeho témata převzal částečně právě Petr Fiala a částečně Jana Černochová (ODS, ministryně obrany),“ míní Kubáček.

Lipavský, který na sebe navíc strhnul pozornost při jmenování vlády kvůli nevoli prezidenta Miloše Zemana jej „schválit“, se tak podle experta profiluje spíše do „kariérního úředníka, jako by byl náměstkem a ne ministrem“.

Přesto v rámci PirSTAN Piráti dle Medianu posílili. Poměrně viditelný je nadále jejich lídr Ivan Bartoš, byť z pozice ministra pro místní rozvoj v době války na Ukrajině tolik vidět není. „Už to ale není koalice, už jsou to rozvedení partneři,“ podotýká k PirSTAN Kubáček.

Babišův obytňák? Skvělý tah, kterému parodie neškodí

Opoziční hnutí ANO podle Mlejnka ve výsledku profituje i z obstrukcí, které jsou nyní ve Sněmovně téměř na denním pořádku. „ANO tím netrpí a voliči hnutí drží linii. Jsou nespokojení a navíc se vede masivní kampaň „Za Babiše bylo líp“, která cílí na to, že vláda nic nedělá, a dokonce jsem viděl v jednom deníku, že kašle na obyčejné lidi,“ uvádí Mlejnek na dotaz Blesk Zpráv, jak se drží voliči hnutí a zdali ANO jako opozici neškodí zdržování jednání v dolní komoře. 

Nové voliče ale kampaň nejspíše nepřinese, míní Kubáček. Podle něj je cílem obytňáku a výjezdů mezi lidi to, aby ANO neupadlo do zapomnění. „Udrží si podporu a pozici nejsilnější opoziční strany. Zároveň ta kampaň přitahuje pozornost i tím, že si z toho lidé dělají legraci. Tím jí dělají nejlepší reklamu,“ doplňuje.

Babiš místo práce rozdával koláčky. Na Vyškově bylo podle něj hezky Babiš místo práce rozdával koláčky. Na Vyškově bylo podle něj hezky | Facebook/Andrej Babiš

Pokud by si ANO své voliče neudrželo a stalo se pasivním, nebo dokonce netlačilo pořádně na lidi marketingovými tahy, bylo by podle Kubáčka možné, že by část hlasů padla pro opoziční SPD a část by šla do stran, které se v posledních volbách nedostaly do Sněmovny. Obdobně jako i u voličů SPOLU by případně nešli volit raději vůbec. 

„Andrej Babiš má ty voliče na limitovanou dobu a musí s nimi být stále v kontaktu. Uvědomil si, že když je lídr opozice, obralo ho to o mediální příležitosti, a tak si otevřel novou cestu, kterou zatím nikdo nejde - výjezdy,“ podotýká dále Kubáček pro Blesk Zprávy. 

Babiš pak za lidmi míří i přes to, že by občas měl být v práci - tedy například ve Sněmovně. Podle politologa ale absence v dolní komoře Babišovi také příliš neubírá. Babiš chyběl například při hlasování o prodloužení nouzového stavu kvůli uprchlické krizi. Podle Kubáčka mu ale absence neuškodila, protože se nejednalo o stav, který by souvisel s covidem - tedy s tématem, které bylo jeho voličům blíže. 

„Samozřejmě, pokud by se to opakovalo a při zákonech, které jsou důležité, to by ho začalo oslabovat, ale nyní mu to komplikaci a šrám neudělá,“ zdůrazňuje politolog.

ČSSD zpátky ve Sněmovně?

Z květnové průzkumu Median vyplynulo také to, že by se do dolní komory dostala i sociální demokracie, která utrpěla v podzimních volbách trpkou porážku. Ač by se tam dostala jen o chlup. Podle Mlejnka obralo ČSSD o voliče právě ANO a sociální demokracie by se nyní musela ostře profilovat, aby měla větší šance. 

Podobně mluví i Kubáček. „Má nyní šanci, pomáhá jim, že je doba velmi složitá a ekonomicky těžká. Všeobecně se zdražuje a zdražovat se nepřestane a to levicovým stranám přeje,“ konstatuje expert pro Blesk Zprávy. ČSSD by ale muselo pořádně zamakat a mít výrazné tváře, které budou pracovat na důvěryhodnosti strany. „V minulosti se dělo, že sociální demokracie něco oznámila a lidé nad tím jen mávnuli rukou,“ připomíná na závěr Kubáček. 

Průzkum v ČT: ANO se drží, Spolu ztrácí

V neděli ČT v Otázkách Václava Moravce uveřejnila nový průzkum agentury Kantar CZ. I v něm vyhrálo ANO s 29,5 procenty hlasů před koalicí Spolu (celkem 28,5 procenta). PirSTAN získal 12,5 procenta, SPD 11,5 procenta.

Samotná ODS si v průzkumu připsala hned 22,5 procenta hlasů, přesto si meziměsíčně o 3,5 procentního bodu pohoršila. TOP 09 si dle Kantar CZ připsala 4 procenta a KDU-ČSL jen 3,5 procenta hlasů. ČSSD i v tomto průzkumu skončila na hraně - s 5 procenty hlasů.

Video  Ptám se, pane premiére: Fiala o Zemanově milosti pro Baláka i zdražování v Česku  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Jaryn19 ( 13. června 2022 15:35 )

vývoj ekonomiky je neúprosný, po konjunktuře přichází pokles, který se dá oddálit a nebo urychlit. Babišova vláda se postarala o urychlení konce konjunktury, pokles začal těsně před covidem

sarina ( 13. června 2022 13:20 )

Jo, jo přesně ta místo kabelek kupuje pušky.

sarina ( 13. června 2022 13:12 )

Česká selka se málo snaží, posílá málo zbraní a musí posílat víc, Ua si dala požadavek 1000 houfnic a 500 tanků, tak doufám že se selka bude snažit vyhovět!

sarina ( 13. června 2022 13:04 )

Tobě sejrina dali ve slepené taky nějaké korýtko? Určitě, jinak bys to nemohl pomáhat napravovat i to co připravujete, myslím ten úsporný energetický tarif abyste pomohli domácnostem s růstem energií. Slepená udělala moc dobře že tě přibrali mezi sebe, aspoň jim s tím pomůžeš oni jsou totiž bezradní a ty rozumíš všemu, nemohli udělat líp!

Jaryn19 ( 13. června 2022 12:27 )

jako prvenství? V tom že píši pravdu?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud