Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Fiala chce zahraniční témata koordinovat se všemi vrcholnými politiky. I přes odpor Zemana

Autor: ČTK - 
17. ledna 2022
13:31

Premiér Petr Fiala (ODS) bude zahraniční politiku koordinovat se všemi klíčovými ústavními činiteli, řekl dnes České televizi (ČT). Politici by podle něj měli být schopní spolu mluvit a své kroky koordinovat. Zeman o víkendu Frekvenci 1 řekl, že nehodlá obnovit schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice. Výhrady má k ministru zahraničí Janu Lipavskému (Piráti), ale i šéfům obou parlamentních komor, takže chce diplomacii probírat jen s Fialou.

Koordinace politiků je důležitá pro to, aby byl stát úspěšný v zahraničí, zdůraznil Fiala. „Pokud má stát správně hájit svoje zájmy, vrcholní politici by spolu měli mluvit a svoje kroky umět koordinovat. To je můj základní princip, o němž jsem před nedávnem informoval i pana prezidenta,“ sdělil Fiala ČT. Premiér se chystá své kroky koordinovat se všemi klíčovými ústavními činiteli. „Ty zásadní i s konstruktivní opozicí,“ doplnil.

Zeman o víkendu zkritizoval předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) kvůli jejím vyjádřením na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána. Podle Zemana byl její výrok, že Maďaři budou mít šanci se v nadcházejících volbách zbavit Orbána tak, jako se Češi zbavili Babiše, „naprosto nekvalifikovaný“, „poškodil vztahy s Maďarskem“ a byl „hrubým vměšováním se“ do záležitostí maďarského státu. Debatu s Pekarovou Adamovou o zahraniční politice by proto pokládal za „ztrátu času“.

Schůzky neplánuje ani s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Uvedl, že Vystrčil má u něj „mírně řečeno vroubek“ v souvislosti se Zemanovou loňskou hospitalizací. Předseda Senátu si tehdy vyžádal lékařskou zprávu, podle níž Zeman nebyl schopen načas plnit pracovní povinnosti. Lipavského původně Zeman odmítal jmenovat ministrem kvůli nízké kvalifikaci či jeho postojům k Izraeli a visegrádské čtyřce. Později ho však jmenoval se zbytkem vlády v souladu s Fialovým návrhem.

Video  Fialova žádost o důvěru: Stát má šetřit na sobě, ne na občanech. A zaklekávání skončí.  - ČTK
Video se připravuje ...

denisz ( 17. ledna 2022 21:14 )

Premiér Fiala je velký diplomat. Koaličním partnerům vyhověl. Presidentovi ale slíbil, že si Lipavského i zahraniční politiku pohlídá. Za zahraniční politiku je odpovědná vláda a po zkušenostech ji bude president konzultovat už jen s premiérem, ne s Vystrčilem a vůbec ne s Pekarovou, která ani tomuto nerozumí, nemá potřebný přehled a jedná zbrklá chaoticky.

elIaella ( 17. ledna 2022 15:44 )

Pan prezident se postavil a už zase rýpe.

sarina ( 17. ledna 2022 15:11 )

Na takového premiéra nemůžou být hrdi snad ani ty jeho lopaty voliči!!!

doktormediciny ( 17. ledna 2022 15:11 )

Toto je jaka redstava plutalitni demokracie, ovsem dost subjektivnisi

sorgedoktor ( 17. ledna 2022 15:08 )

Pueljanski ...tol ovsewm nevylucuje, ze by as timto problemem nemohl trochu slapnout vedle..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud