Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Fiala s manželkou Janou u papeže: Františka pozval do Prahy, řešili Putinův útok na Ukrajinu

Aktualizováno -
9. června 2022
11:54
Autor: ČTK - 
9. června 2022
06:45

Český premiér Petr Fiala se dnes ve Vatikánu sešel s papežem. K Františkovi ho doprovodila manželka Jana. Fiala s hlavou katolické církve mluvil i o situaci na Ukrajině a uprchlické vlně. A Františka rovněž pozval do Prahy. Do ČR naposledy v roce 2009 zavítal Františkův předchůdce Benedikt XVI. Jako dárek přivezli manželé Fialovi šál, který společně ušily české a ukrajinské ženy. A také rodinnou bibli.

Papež František přijal premiéra na soukromé audienci v Apoštolském paláci dnes ráno, poté Petr Fiala jednal také se státním sekretářem Pierem Parolinem, který je šéfem vatikánské diplomacie. Přímo do Vatikánu doprovodila Fialu jeho manželka Jana.

„Papež vyjádřil opravdu velkou podporu ukrajinskému lidu a jeho spravedlivému zápasu. Myslím si, že je pro nás důležité, abychom mysleli na utrpení Ukrajinců a pomáhali jim všemi prostředky, které máme,“ prohlásil ve Vatikánu český premiér. Papež si podle něj „jasně uvědomuje nespravedlnost ruské agrese“.

Fiala s hlavou katolické církve strávil přibližně hodinu. Papeže pozval k návštěvě České republiky. Ačkoliv je podle něj na reakci Vatikánu ještě brzy, premiér věří, že František přijede, pokud mu to dovolí zdravotní stav a bude k tomu mít příležitost.

Návštěvu si Fiala pochvaloval i na twitteru. "Mám za sebou krásné zážitky. Audience u papeže Františka pro mě byla obrovská čest," uvedl premiér.

Papežova návštěva na Ukrajině, o níž se opakovaně uvažuje, by podle českého premiéra měla význam. „Podle mého názoru je papežovým přáním na Ukrajinu jet, musí však pro to být podmínky, včetně zdravotních,“ uvedl Fiala.

V české delegaci jsou rovněž vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka a předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda. A také poradce premiéra Tomáš Pojar.

Česká delegace v čele s premiérem u papeže Františka: Fialu doprovodili i Marek Benda, Marian Jurečka či poradce Tomáš Pojar (9.6.2022) Česká delegace v čele s premiérem u papeže Františka: Fialu doprovodili i Marek Benda, Marian Jurečka či poradce Tomáš Pojar (9.6.2022) | ČTK/Vatican Media

„Návštěva Vatikánu má pro mě samozřejmě ten rozměr společenský a politický, ale pro mě jako pro věřícího člověka i rozměr duchovní, takže je to pro mě něco mimořádného. Současně máme možnost posunout vztahy mezi Svatým stolcem a Českou republikou i na smluvní úrovni,“ řekl Fiala novinářům již ve středu před odletem na zahraniční cestu, která vedla přes Berlín. 

Dary pro Vatikán: Bible, šál i miniatura klenotů

Fiala do Vatikánu nepřijel s prázdnou. Kromě bible a šálu, který věnuje papeži, šéfovi vatikánské diplomacie, kardinálovi Pietru Parolinu daroval miniaturu korunovačních klenotů s českými granáty.

Dary pro papeže i státního sekretáře mají hlavně symbolickou hodnotu. Rodinná bible o 1024 stranách má připomenout končící Rok rodiny, který papež vyhlásil loni v březnu a který bude slavnostně ukončen na Světovém setkání rodin v Římě za necelé dva týdny.

Zmenšenina korunovačních klenotů, které jsou symbolem české státnosti, pak díky použití českých granátů odkazuje i na řemeslnou a klenotnickou tradici.

Vyšívaný šál, který společně vytvořily české a ukrajinské ženy jako symbol solidarity a pomoci po napadení Ukrajiny Ruskem, dostane papež společně s českou trikolórou a ukrajinskou bikolórou.

Posledním českým premiérem, který měl příležitost osobně hovořit s papežem, byl v roce 2017 Bohuslav Sobotka. František tehdy přijal lídry EU, kteří jednali na summitu v Římě.

Video  Blesk Podcast: Papež František na pozvání Zemana nepřijel. Proč dal přednost Čaputové?  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

pindal ( 19. června 2022 20:18 )

Asi si jel pro odpustky.

prochaskanamoste ( 12. června 2022 01:23 )

Nečas se taky pravidelně modlil, vodil rodinu do kostela a vedle toho si roky užíval s konkubínou, kterou si nakonec vzal, když rodinu se 4 dětmi opustil. Ještě strpěl, aby milenka na jeho slušnou paní nasadila zvědy. To je humus, ODS.

pravlast ( 11. června 2022 16:45 )

Ukrajinský premiér Fialskyj byl vyzván k účasti na nedělní mši,papež chtěl obětovat jednoho božího v*ola.

e.lesanova ( 11. června 2022 14:09 )

Spíš to vypadá, že náš fialový šašek byl "vyslán", aby papeži "vysvětlil" pomýlení ohledně UA, kdy naopak před časem společně s Putinem vyhodnotili roztahování se NATO ze všech stran a "zásah" na UA jako akci vyprovokovanou ze strany USA a EU. Jinak celý výlet spíš vypadá jako ostuda a "propadák", kde jako statista navíc je politický parazit Benda, zemědělec Jurečka a ty dvě maškary ala nepovedené sicilské vdovy oháknuté jako ze sekáče. Z toho papež asi dlouho neusne

karmazdarma ( 10. června 2022 18:35 )

tomik007: můžeš mě přečíst, Ty Vendelíne, kde něco píšu o Babišovi. Člověk něco napíše a Vy jednodušší tam musíte za každou cenu cpát Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud