Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Babiš a jeho možná kandidatura na Hrad: S oznámením ještě počká. Podporu by případně hledal u poslanců

Autor: ČTK, for - 
5. června 2022
19:01

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš neoznámí případnou kandidaturu na prezidenta v září, jak uváděl dřív. Řekl to České televizi (ČT). Uvedl jen, že rozhodnutí oznámí až na poslední chvíli. Přesný termín neřekl. Babiš také nebude pro kandidaturu sbírat podpisy občanů, jak říkal původně. Pokud se rozhodne kandidovat, spolehne se na podpisy poslanců. Těch je potřeba 20 a ANO má ve Sněmovně 72 křesel. Podpisů občanů je pro prezidentskou kandidaturu potřeba sesbírat 50.000.

„Já jsem to změnil, že to oznámím na poslední chvíli, takže to asi v září nebude,“ řekl ČT Babiš. „Protože sám nevím, i když mi to nevěříte,“ odpověděl na otázku, proč oznámení kandidatury posunul na konec října či začátek listopadu. Termín voleb zatím oznámen nebyl. Současnému prezidentovi Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března příštího roku a znovu už kandidovat podle ústavy nemůže.

Do voleb přes podpisy občanů

V odpovědi na dotaz na svém facebooku v minulosti Babiš podmiňoval svou případnou kandidaturu sesbíráním dostatečného množství podpisů občanů. Nyní ČT řekl, že místo toho sežene potřebné podpisy poslanců. „Určitě podpora poslanců,“ uvedl.

Právě předseda hnutí ANO Babiš má podle květnového volebního modelu agentury Median nejvyšší podporu pro nadcházející prezidentské volby. V průzkumu získal hlasy 28,5 procenta lidí. Druhý v pořadí, armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, má podporu 19,5 procenta lidí a třetí nejčastěji uváděný kandidát, odborový předák Josef Středula, 7,5 procenta.

Celkem se chtějí o prezidentskou funkci ucházet zatím dvě desítky lidí. Jsou mezi nimi třeba podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Jakub Olbert, teolog a mediální expert Ivo Mareš, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Jirik-ta ( 7. června 2022 21:29 )

PhDr. Josef Skála, CSc.
Místopředseda KSČM na HRAD

dynaty ( 6. června 2022 11:29 )

sis ho spletl s Klausem ne?

Lomikel ( 6. června 2022 07:35 )

Bývalo v dobách minulých zvykem, že tak, jak se přibližoval termín prezidentské volby objevoval se pravidelně horký prezidentský kandidát, jakýsi Jeník Švejnar.
A nyní nic.
Kde je zašitej tenhle Jeník Švejnarů?? Žeby ho sežral krokodýl kdesi v Américe, nebo ho snad nedejbůh klepla Pepka, tedy mrtvice.?

Heil_Babisch ( 5. června 2022 21:19 )

Čau blbečkové!
Koukejte zvolit prezidentem soudruha estébáka velkokapitalistu Babiše!
Jen tak se vyhne vězení za své zlodějiny!
Čest práci!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa