Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Rakušana začala vyšetřovat policie. „Svědomí mám čisté,“ brání se ministr

Aktualizováno -
8. února 2022
19:00
Autor: ČTK - 
8. února 2022
16:32

Policie začala prověřovat, zda se ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan jako někdejší kolínský starosta nedopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku. Učinila tak na základě trestního oznámení, které na Rakušana podala loni v prosinci iniciativa Chcípl PES. S odvoláním na kolínského státního zástupce Milana Hrubého to dnes uvedla Česká televize (ČT). Případ se podle iniciativy týká uzavření smluv o právním zastupování města. Rakušan dnes na twitteru uvedl, že je připraven jakékoliv podezření přesvědčivě vyvrátit, a že jej zatím policie nevyzvala, aby podal vysvětlení.

„Ve věci byly policejním orgánem zahájeny úkony trestního řízení, tedy prověřování, formálně pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Prověřování nebylo ukončeno,“ řekl ČT Hrubý. V případu nebyl nikdo obviněn.

Rakušan je připraven podezření vyvrátit

„Trestní oznámení může podat kdokoliv na kohokoliv. A iniciativa Chcípl pes ke svému 'boji' proti vládě využívá i naprosté nesmysly. Za mého působení v roli starosty se náklady na právní služby snížily z deseti milionů ročně na dva miliony. Jsem připraven jakékoliv podezření přesvědčivě vyvrátit během podání vysvětlení, k čemuž mě Policie ČR jistě brzy vyzve. Zatím se tak nestalo,“ uvedl Rakušan.

Iniciativa k trestnímu oznámení přiložila několik smluv o právním zastoupení, které Kolín uzavřel s advokáty a advokátními kancelářemi. Upozorňuje na to, že se jejich předměty překrývají. S odkazem na rozhodovací praxi Ústavního soudu považuje využívání právních služeb ze strany Kolína v rozsahu přibližně dvou milionů korun bez DPH ročně za neúčelné a nehospodárné.

Rakušan označil za absurdní, že ho udávají lidé, kteří plní náměstí bez dodržování platných opatření v době, kdy v Česku umírají jejich spoluobčané při covidové pandemii. „Mám svědomí čisté, v Kolíně jsme s celým týmem odvedli kus velké práce a lidé to pravidelně oceňují ve volbách. Toto údajné účelově vytvořené podezření rád při podání vysvětlení vyvrátím,“ sdělil již dříve ČTK.

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých získala 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílejí kritický pohled na kroky vlády.

Video  Rakušan o boji s covidem: Nová opatření na Vánoce i Silvestr probere vláda ve středu!  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

 

pravlast ( 9. února 2022 09:49 )

Co bys asi chtěl? 5 proti jednomu vyhráli a voliči zpožděně poznali pravdu a lásku kandidátů a Klus může znovu pustit do světa "za co panebože za co,zas čtyři roky v (!)...Koukám že i přesvědčení antibabišovci poznali jaký bor*del volby jsou.

sarina ( 9. února 2022 07:12 )

furuhec, NEZASTÁVEJ slepené, NEPOMŮŽE ti to!!! Je to napsáno TAK HRUBÝM PÍSMEM, že na to abys to přečetl nepotřebuješ ani brýle-pokud jsi ovšem nezapomněl číst! Rakušana ZAČALA VYŠETŘOVAT POLICIE. "Svědomí mám čisté," brání se ministr! Tak že to neokecáš ať se snažíš sebevíc a vysvětlování si nech pro ty kteří o to budou stát. Smiř se s tím, že ti to tentokrát PROSTĚ NEVYŠLO!!!

Jirik-ta ( 9. února 2022 04:49 )

museli by volby vyhrát komunisti s SPD. ANO a tenhle slepenec do parlamentu nepatří. Ale výsledek voleb lecos napovídá Takže je vše v pořádku.

Jirik-ta ( 9. února 2022 04:46 )

Jirik-ta ( 9. února 2022 04:46 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud