Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

Plán Síkely na zlevnění energií: Nová státní firma pro nákup plynu a zvláštní tarif

Aktualizováno -
16. května 2022
14:37
Autor: ČTK - 
16. května 2022
14:20

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v ČR. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ten také uvedl, že rezort pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určený by byl nejen pro nízkopříjmové obyvatele, ale zřejmě také pro tzv. střední třídu.

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, ČR by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Stát například již nakoupil na pokyn vlády také poprvé plyn pro státní hmotné rezervy. Správa koupila do zásob 2,4 terawatthodin (TWh) plynu za 8,5 miliardy korun. Plyn v hmotných rezervách slouží podle Síkely pouze pro účely, o kterých rozhodne stát. Do budoucna se tato zásoba podle něj stane základem některých dalších opatření, která ČR přijme nejen pro zvýšení energetické bezpečnosti, ale i pro ulehčení života domácnostem. „My chceme v těch nákupech pokračovat, ale chceme to dělat koncepčně,“ řekl Síkela.

Koncem dubna Síkela vydal mimořádné opatření, které stanovuje, že zásobníky plynu budou před letošní topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent. Podle dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur, jsou nyní tuzemské zásobníky naplněné ze zhruba poloviny. Síkela dnes uvedl, že v zásobnících je asi 1,44 miliardy metrů krychlových plynu, jejich celková kapacita je 2,8 miliardy metrů krychlových plynu. Před rokem touto dobou byly zásobníky v ČR plné zhruba z 30 procent, vyplývá z dat.

Pro obchodníky, kteří zásobníky plní, připravilo MPO kompenzace, které budou vykrývat případný rozdíl mezi současnými vysokými cenami a možnými nižšími cenami v zimní sezoně. Jde o krok, jak v současné době obchodníky motivovat k naplnění zásobníků. Síkela uvedl, že ČR patří v Evropě k zemím, které zásobníky plní nejrychleji. Rychlejší v přepočtu na obyvatele je podle něj pouze Nizozemsko a Rakousko. Obchodník, který nebude svou kapacitu v zásobnících využívat, o ni může přijít, uvedl Síkela.

Zásobníky plynu v České republice jsou připravené i na stoprocentní zaplnění. Tempo ukládání zemního plynu do zásobníků se řídí požadavky zákazníků, tedy obchodníků s plynem. ČTK to řekla Simona Hladíková, mluvčí společnosti RWE Gas Storage, která je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR. Loni na začátku října se naplněnost zásobníků dostala pod 90 procent, což byla výjimka proti předešlým rokům, kdy byly zásobníky naplněné na začátku podzimu na plnou kapacitu.

Tarif pro pomoc s vysokými cenami

Ministerstvo pak podle Síkelu plánuje také připravit takový energetický tarif, který bude pro domácnosti administrativně jednoduchý a zároveň pomůže s vysokými cenami. Síkela uvedl, že ale neplánuje bohatým domácnostem dotovat například vyhřívání zahradního bazénu. Jeho přesnou podobu teprve projednává, takzvaný sociální energetický tarif poté nejdříve projedná Síkela s ostatními ministry, až následně by ho představil veřejnosti. Zvláštní tarif by měla schválit také Sněmovna, stát by se tak mělo v následujících týdnech.

13:53
Dnes

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov údajně přijel mezi vojáky nasazené na Ukrajině. Fotografie zveřejnilo ruské ministerstvo obrany, neupřesnilo ale, kde se má Gerasimov nacházet.

13:29
Dnes

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35.870 vojáků. Moskva naposledy informovala o oficiálním počtu mrtvých 25. března, kdy hovořila o 1351 mrtvých vojácích.

13:00
Dnes

Rusko při svých útocích na ukrajinské území stále více spoléhá na nepřesné rakety, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Důvodem je pravděpodobně klesající zásoba moderních a přesných zbraní.

Analýza záběrů z bezpečnostních kamer ukázala, že nákupní centrum ve východoukrajinském městě Kremenčuk, ve kterém v pondělí zahynulo přes 20 lidí a další desítky utrpěly zranění, bylo s největší pravděpodobností zasaženo raketou Ch-32, uvedlo britské ministerstvo s odvoláním na zpravodajské informace. Jde o modernizovanou verzi střel Ch-22, které byly původně určené k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. "To výrazně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zasažení zastavěných oblastí," uvedlo ministerstvo obrany.

Zobrazit celý online

Video  Expert pro Blesk o konci ruské ropy v EU: Má to háček! A Putina to tlačí dávat slevy.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

nnnnnnnnnnnnnnnnnn ( 18. května 2022 14:18 )

Kdyby neblbli a nechali otevřít Nord2, bylo by plynu dost pro všechny... Neuvěřitelné naschvály...

Staroduchodce ( 17. května 2022 21:16 )

Hlavně si odborník (možná) zanadával do minulé vlády (Babiše), pak konečně promluvil trochu k věcně, ale mám dojem, že se jedná o kmotra kmotrů, a ti své investice budou chtít zpět. I to nadávání na minulou vládu má nařízeno. Kde jsou ta řešení, o kterých jen naznačovali po dobu v opozici? Na co se připravovali, když museli tak poměrně dlouho přemýšlet? A že by se odborníci na řízení státu z rozdávačů (hlavně STAN) veřejných peněz zcvrkli do jednoho Síkely?

Jirik-ta ( 16. května 2022 17:33 )

Plán Síkely na zlevnění energií: Nová státní firma pro nákup plynu a zvláštní tarif
Tiskovka po jednání vlády: Ministři Síkela a Kupka (11.5.2022)
co to je za blbost? Tady chybí pandemie Pandemický zákon je všelék na všechno.

Jirik-ta ( 16. května 2022 16:59 )

NĚMECKÁ POSLANKYNĚ SARA WAGENKNECHT ZBOURALA SVÝM PROJEVEM BUNDESTAG! Řekla nahlas pravdu o energetické krizi v Evropě a o válce na Ukrajině kvůli ohrožení petrodolaru. Bezprecedentní agrese USA v Evropě – hrozba ekonomického kolapsu německé super-ekonomiky (VIDEO 5 min)
Německo v posledních letech vsadilo úplně a doslova všechno na globalistický projet Green Deal a podřídilo tomu úplně všechno, přičemž němečtí politici podřízli vlastní zlaté tele a přešili ho na mutanta. Tím mám na mysli likvidaci německého automobilového průmyslu, který byl likvidačními emisními pokutami donucen k transformaci a úplnému ukončení výroby aut se spalovacími motory a fabriky tak vsadily úplně všechno na elektrickou budoucnost. Tohle byl plán globalistů. Jenže, tento plán na odchod od ropy byl de facto atentátem na USA na jeho petrodolar. Pokud nemáte čas na zhlédnutí vide výše, tak tady máte přepis.

Projev Sary Wagenknecht (Die Linke)

Jirik-ta ( 16. května 2022 16:55 )

základem je povinná vakcinace na omicron.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa