Středa 9. října 2024
Svátek slaví Štefan / Sára, zítra Marina
Oblačno, déšť 18°C

Podcast: Feriho kauza pomohla univerzitám. Studenti více hlásí sexuální obtěžování

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
11. března 2022
05:00

Bývalý poslanec Dominik Feri (exTOP 09) byl v úterý policií obviněný ze znásilnění, kdy jedna z poškozených osob měla být mladší 18 let. Při zveřejnění kauzy v květnu 2021 se řešilo, jakou roli na údajných činech poslance sehrálo prostředí Právnické fakulty Karlovy univerzity, kde studoval. Podle odbornice Veroniky Valkovičové se studenti na českých univerzitách setkávají s nevyžádanou sexuální pozorností v 22%. Nyní je ale častěji hlásí.

Poslední výzkumy, které se zabývaly zkušenostmi studentů se sexuálním obtěžováním na českých a slovenských univerzitách jsou podle Veroniky Valkovičové z Fakulty sociálních a ekonomických věd Komenského univerzity v Bratislavě, staré deset let. Tehdy se ukázalo, že zhruba 60% studentů zažilo sexuální obtěžování a přibližně 6% studentů čelilo i fyzickému nátlaku.

„Nejčastěji se děje takzvané genderově motivované obtěžování, což je například to, když se ženy nebo muži stávají terčem posměchu anebo znevýhodnění právě proto, že jsou muži či ženami. Zahrnujeme do toho různě sexuálně laděné příběhy, vtipy od vyučujících nebo zesměšňování. S tím má zkušenost až 60% studentů a studentek,“ uvádí nejčastější příklad sexisticky laděného chování Valkovičová.

Alarmující je, že s nevyžádanou sexuální pozorností, do níž se počítá kupříkladu nechtěné dotyky, sexuální pohyby a různá erotická gesta, se dle Valkovičové v Česku setkalo 22% studentů. Na Slovensku se nevyžádanou pozorností setkalo až 40% studentů, protože oproti českému výzkumu, jenž se zaměřoval na zkušenosti s pedagogy, tak na Slovensku zahrnuli i obtěžování od spolužáků.

Porovnání výsledků dat o sexuálním obtěžování na pracovištích a na univerzitách je podle Valkovičové zhruba obdobné. Na druhou stranu na vysokých školách zůstávají podle odbornice studenti mnohem kratší dobu, než pak setrvávají v zaměstnání - přibližně 3 až 5 let.

Přehodnocování 

Deset let staré údaje z výzkumu budou podle vědkyně pravděpodobně stejné i nyní, přesto pozoruje změnu. „Mění se naše tolerance, co je a není na univerzitách a v práci v pořádku,“ říká Valkovičová s tím, že k tomu částečně přispěla i medializace Feriho kauzy, kdy se média začala zabývat děním na univerzitách. Podle anonynmních svědectví žen pro Deník N a A2larm se bály o své zkušenosti mluvit, neboť by jim nikdo na Právnické fakultě, kde Dominik Feri studoval a těšil se hvězdné reputaci, nevěřil.

Paradoxně tak Feriho kauza pomohla odstartovat debatu, co je již za hranou. „S postupem času se na Slovensku a v Česku mění to, co studenti označují za sexuální obtěžování. Rozpoznávají to jako něco, co by se nemělo dít, co není v pořádku a není férové. Tím pádem více lidí považuje svoji zkušenost, pokud nějakou mají, za zásadně problematickou,“ vysvětluje Veronika Valkovičová.

Prokážu svou nevinu

„Dne 7. března 2022 zahájil policejní orgán trestní stíhání jedné fyzické osoby pro jednání, které bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění. V předmětné věci bude nadále pokračovat přípravné řízení trestní, a to ve fázi vyšetřování. Neboť je přípravné řízení ze zákona neveřejné, nelze k věci v současné době poskytnout žádné bližší informace,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, jméno obviněného nekomentoval.

Exposlanec Dominik Feri stále trvá na tom, že se bude proti obviněním právně bránit: „Proti usnesení podávám stížnost. Po 9 měsících konečně nastal posun v řízení. Prokážu svou nevinu tak jako doposud ve všech ostatních případech v této věci. Nadále budu poskytovat policii veškerou součinnost,“ napsal Feri v reakci pro Blesk.

Jak učitelé uplatňují svoji moc nad studenty, a proč vznikají na univerzitách elitářské kluby studentů, vysvětlila v Blesk Podcast Veronika Valkovičová:

Video  Blesk Podcast: Feriho kauza pomohla univerzitám. Studenti více hlásí sexuální obtěžování  - Jiří Marek, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

LuCo ( 13. března 2022 19:05 )

Kluk šikovná bude brzy fit! Léčí ho Džamila z jurty, která už vyléčila prezidenta i různé (K)kalouzky...

Zdenek ( 12. března 2022 22:36 )

fakt HOMOSAPIENS 21.stoleti . . . . . kam TO D O T A H N U L ??!!?? fakt (člověk moudrý)??!!

V Dánsku spustili aplikaci k udělování souhlasu se souloží
9. 2. 2021
Vývojáři přišli s řešením pro Dány, kteří chtějí mít jistotu, že se milostnými hrátkami nezprotiví nedávnému zpřísnění právní definice dobrovolného sexu. Mobilní aplikace iConsent umožňuje zaregistrovat zamýšleného partnera a odkliknout mu souhlas s aktem. Jeden souhlas platí 24 hodin a vztahuje se na jednu soulož.

Dánům to však není po chuti !!

Severská země v prosinci roku 2020 přijala změnu zákona, na jehož základě může být nově za znásilnění požadován jakýkoliv sexuální akt bez jasného souhlasu obou, případně všech zúčastněných. Donedávna bylo v případě znásilnění potřeba prokázat, že se obviněný dopustil násilí, respektive že se oběť nemohla bránit.

Novela zákona pamatuje i na případy, kdy se oběť – typicky žena – nebrání, protože je vyděšená a v šoku nebo například pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Kritici ale namítají, že potíž může nastat v okamžiku, když se začnou lišit názory na to, čím a jak dává člověk jasný souhlas k sexu. Může se navíc stát, že někdo souhlas udělí ústně a následně to popře. Právě tomu by měla pomoci předejít aplikace iConsent.

Program pracuje na principu zašifrované komunikace mezi chytrými telefony zúčastněných, které si vyměňují tzv. tokeny, tedy digitální šifry. Souhlas je údajně bezpečně archivován pro případ, že by musel být později použit jako důkaz.

Smyslné jak korona
Podle serveru Irish Times si autoři aplikace kladou za cíl „udělat z udělování digitálního souhlasu normu, která zabrání nedorozuměním a sexuálnímu zneužívání“.

Počin si ale okamžitě vysloužil kritiku. „Sex bude díky téhle aplikaci podobně smyslný jako tisková konference o koronaviru,“ napsal například deník Berlingske. Komentátor předního dánského deníku Politiken zase přiznal, že si zprvu myslel, že jde o sarkastický vtípek.

Zdenek ( 12. března 2022 22:24 )

V praxi bývají křivá obvinění často vznesena krátce před soudním řízením, nebo při něm. „Je to taktika. Rodič si neuvědomuje, že poškozuje své dítě a jeho práva,“ uvedla opatrovnická soudkyně obvodního soudu pro Prahu 10 Monika Kymlová. Podle ní by se rodiče měli případným dočasným omezením v zájmu dětí podrobit, i když nic nespáchali. Urychlí tím vyřešení případu a prokážou, že jim na potomcích záleží. „To je pro mě jako soudce odpověď,“ uvedla Kymlová.

Šéfka organizace na pomoc obětem Bílý kruh bezpečí (BK Petra Vitoušová uvedla, že úmysl odhalí i postoj k tomu, když se čin neprokáže. Lidé nechtějí závěr přijmout, objevují se výbuchy nesouhlasu. „Oznamovatel by si měl oddechnout, že se zneužívání neděje. Je to lakmusový papírek, o co člověku jde,“ uvedla šéfka BKB.

Na organizaci se před deseti dny obrátil čtyřicátník, který byl křivě obviněn ze sexuálního zneužívání třikrát. Poprvé se to stalo u rozvodu, kdy byl jeho dceři rok a půl. Potřetí to bylo, když měla dívka šest let. Obvinění se nikdy neprokázala. Ve druhém případě oznamovatelka přiznala, že jednala účelově. Muž na ni podal trestní oznámení, které policie odložila. Původně úspěšný a bohatý muž přišel o bydlení i práci a ztratil také dceru. „Dobrovolně se vzdal kontaktu. Neunese riziko, že by se to stalo znovu. Ztratil ale především lidskou důstojnost, kterou mu nikdo nevrátí,“ dodala Vitoušová.

Obvinění ze sexuálního zneužívání tříleté dcery si v srpnu 2013 vyslechl i otec dvou dětí Roman Konečný, který kvůli tomu skončil ve vazbě. Soud ho u prvního stání v prosinci 2013 zprostil obvinění. I když muž stál o střídavou péči, opatrovnický soud svěřil děti matce. Konečný v roce 2015 podal na svou bývalou ženu trestní oznámení kvůli křivému obvinění. Policie případ po měsíci odložila. „Je špatně, že nenásledoval žádný krok, když se zjistilo, že k ničemu nedošlo. Vůbec se neřešilo, proč dcera říkala to, co říkala,“ uvedl Konečný. Celý případ označuje za psychicky velmi náročnou zkušenost. Musel chodi

Zdenek ( 12. března 2022 22:24 )

Nová zbraň u rozvodů: křivé obvinění ze sexuálního zneužívání dětí.... 2017

TAKZE ZENY kdys se DARI u rozvodu TAK SE DARI i v normalnim kazdodennim zivote .........

Jednou ze zbraní v boji o děti při rozvodu či rozchodu se v posledních letech stalo falešné obvinění ze sexuálního zneužívání. Přistupují k němu některé ženy, aby svému bývalému muži či partnerovi znemožnily kontakt s potomkem. Na konferenci v Praze to v pátek uvedli odborníci z několika oborů. V praxi se s křivým obviněním setkávají policisté, sociální pracovnice, soudci, psychologové či experti, kteří pomáhají obětem trestných činů. Odborníci zdůrazňují, že případy zneužívání ale není možné zlehčovat a náznaky podceňovat. ///duben 2017///

„V naší sexuologické agendě znepokojivě přibývá případů, kdy se obvinění z pohlavního zneužívání, vznesené s minimem reálných důkazů, stává prostředkem k vyloučení styku obviněného otce s dítětem,“ uvedl na konferenci sexuolog Jaroslav Zvěřina. Když se podle něj otec po čase z nařčení očistí, jeho vztah s dítětem i jeho pověst jsou zničené.

Podle kriminalistů oznamovatelem při konfliktu rodičů bývá matka dítěte či její matka, tedy babička. Následuje vyšetřování otce a dítěte, posudky znalců i opatření sociálních pracovníků. Zástupci pražského krajského policejního ředitelství uvedli, že účelovost se dá obtížné včas rozeznat, každé trestní oznámení je potřeba brát vážně a prověřit.

Odborníci křivé obvinění poznají, vyšetřovat ho ale musí
Podle vedoucí odboru ochrany dětí (OSPOD) Praha-západ Petry Hermanové sociální pracovnice většinou vykonstruované obvinění poznají, mají ale oznamovací povinnost a nechtějí věc podcenit. „Už známe scénář. Začne to poukazováním na špatnou péči, nevhodné oblékaní, pak následuje psychický nátlak, najednou se objeví alkoholismus a jako pomyslný vrchol a nejtěžší kalibr případné sexuální zneužití,“ uvedla Hermanová.

Zdenek ( 12. března 2022 22:19 )

I dnes přes neustálou agitku emancipovaných žen můžeme najít staromilce, kteří vnitřně odmítají přijmout ženy jako muže a snaží se k nim chovat galantně. Oni nechápou, že to ženy nechtějí. Ženy nechtějí, aby jim někdo přisunul židli, pomohl do kabátu, podržel dveře anebo se k nim choval galantně. Ženy chtějí, aby je muži brali jako sobě rovné. Ženy chtějí, aby jim muži v hospodě po hádce rozbili hubu. Aby s nimi soutěžili v krkání. Ženy chtějí pracovat v uhelném dole nebo tahat na zádech těžké traverzy. Ženy chtějí být muži. Pamatujte na to a opovažte se někdy nějaké ženě podržet dveře. Dneska je to chápáno jako velmi neslušné a neuctivé.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa