Podcast: Feriho kauza pomohla univerzitám. Studenti více hlásí sexuální obtěžování
Bývalý poslanec Dominik Feri (exTOP 09) byl v úterý policií obviněný ze znásilnění, kdy jedna z poškozených osob měla být mladší 18 let. Při zveřejnění kauzy v květnu 2021 se řešilo, jakou roli na údajných činech poslance sehrálo prostředí Právnické fakulty Karlovy univerzity, kde studoval. Podle odbornice Veroniky Valkovičové se studenti na českých univerzitách setkávají s nevyžádanou sexuální pozorností v 22%. Nyní je ale častěji hlásí.
Poslední výzkumy, které se zabývaly zkušenostmi studentů se sexuálním obtěžováním na českých a slovenských univerzitách jsou podle Veroniky Valkovičové z Fakulty sociálních a ekonomických věd Komenského univerzity v Bratislavě, staré deset let. Tehdy se ukázalo, že zhruba 60% studentů zažilo sexuální obtěžování a přibližně 6% studentů čelilo i fyzickému nátlaku.
„Nejčastěji se děje takzvané genderově motivované obtěžování, což je například to, když se ženy nebo muži stávají terčem posměchu anebo znevýhodnění právě proto, že jsou muži či ženami. Zahrnujeme do toho různě sexuálně laděné příběhy, vtipy od vyučujících nebo zesměšňování. S tím má zkušenost až 60% studentů a studentek,“ uvádí nejčastější příklad sexisticky laděného chování Valkovičová.
Alarmující je, že s nevyžádanou sexuální pozorností, do níž se počítá kupříkladu nechtěné dotyky, sexuální pohyby a různá erotická gesta, se dle Valkovičové v Česku setkalo 22% studentů. Na Slovensku se nevyžádanou pozorností setkalo až 40% studentů, protože oproti českému výzkumu, jenž se zaměřoval na zkušenosti s pedagogy, tak na Slovensku zahrnuli i obtěžování od spolužáků.
Porovnání výsledků dat o sexuálním obtěžování na pracovištích a na univerzitách je podle Valkovičové zhruba obdobné. Na druhou stranu na vysokých školách zůstávají podle odbornice studenti mnohem kratší dobu, než pak setrvávají v zaměstnání - přibližně 3 až 5 let.
Přehodnocování
Deset let staré údaje z výzkumu budou podle vědkyně pravděpodobně stejné i nyní, přesto pozoruje změnu. „Mění se naše tolerance, co je a není na univerzitách a v práci v pořádku,“ říká Valkovičová s tím, že k tomu částečně přispěla i medializace Feriho kauzy, kdy se média začala zabývat děním na univerzitách. Podle anonynmních svědectví žen pro Deník N a A2larm se bály o své zkušenosti mluvit, neboť by jim nikdo na Právnické fakultě, kde Dominik Feri studoval a těšil se hvězdné reputaci, nevěřil.
Paradoxně tak Feriho kauza pomohla odstartovat debatu, co je již za hranou. „S postupem času se na Slovensku a v Česku mění to, co studenti označují za sexuální obtěžování. Rozpoznávají to jako něco, co by se nemělo dít, co není v pořádku a není férové. Tím pádem více lidí považuje svoji zkušenost, pokud nějakou mají, za zásadně problematickou,“ vysvětluje Veronika Valkovičová.
Prokážu svou nevinu
„Dne 7. března 2022 zahájil policejní orgán trestní stíhání jedné fyzické osoby pro jednání, které bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění. V předmětné věci bude nadále pokračovat přípravné řízení trestní, a to ve fázi vyšetřování. Neboť je přípravné řízení ze zákona neveřejné, nelze k věci v současné době poskytnout žádné bližší informace,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, jméno obviněného nekomentoval.
Exposlanec Dominik Feri stále trvá na tom, že se bude proti obviněním právně bránit: „Proti usnesení podávám stížnost. Po 9 měsících konečně nastal posun v řízení. Prokážu svou nevinu tak jako doposud ve všech ostatních případech v této věci. Nadále budu poskytovat policii veškerou součinnost,“ napsal Feri v reakci pro Blesk.
Jak učitelé uplatňují svoji moc nad studenty, a proč vznikají na univerzitách elitářské kluby studentů, vysvětlila v Blesk Podcast Veronika Valkovičová:
Kluk šikovná bude brzy fit! Léčí ho Džamila z jurty, která už vyléčila prezidenta i různé (K)kalouzky...