Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Mynář vedl Kate Zemanovou, Nejedlý přihlížel: Zemanův poradce se „zjevil“ v sále!

Autor: simao, Vera Renovica - 
8. března 2022
10:42

Po poradci prezidenta Zemana Martinu Nejedlém nebylo dlouho ani vidu, ani slechu. V pondělí ale do Vladislavského sálu na předávání vyznamenání dorazil. Na rozdíl od kancléře Vratislava Mynáře, který doprovázel do sálu prezidentovu dceru Kateřinu a zaujal významné ceremoniální postavení včetně uvedení Zemanova projevu i jednotlivých vyznamenaných, se však Nejedlý krčil v chumlu hostů. Podle informací Blesku přitom neprožívá současné dění kolem ruské agrese a napadení Ukrajiny nejlépe. Jenže - je jeho lítost autentická?

Ekonomický poradce prezidenta republiky dělá na Hradě »zadarmo«, bez smlouvy, jen tam má kancelář a dlouhá léta měl také diplomatický pas (než mu jej ministerstvo zahraničí loni zabavilo). Velké peníze vydělal obchodováním s ruským ropným gigantem Lukoilem a tvrdí se, že on je za přátelskou diplomacií, kterou Zeman léta projevoval Rusku.

Nejedlého hradní lítost

Nejedlý také chodíval po Praze s telefonem, na jehož krytu měl Putinovu tvář. „Když už mi ten kabát ušili, nevidím jediný důvod, proč bych nemohl mít na krytu zobrazení pana Putina. ... Když vidím spousty lidí, co mají americkou vlajku na tričku, co to je?“ bránil se ale před 6 lety v rozhovoru pro Blesk.

Ruský prezident Vladimir Putin na obalu telefonu Zemanova poradce Nejedlého Ruský prezident Vladimir Putin na obalu telefonu Zemanova poradce Nejedlého | Reprofoto Facebook

Jak nám potvrdily dva nezávislé zdroje blízké Hradu, dnes nosí úplně jiný kabát. „Bere to velmi emotivně, viděl jsem ho i plakat. Cítí z Putina obrovské zklamání,“ tvrdí jeden. „Brečí na rameni každému, kdo je ochoten ho poslouchat, dokonce třeba i lidem z hradního personálu, se kterými by se dřív do řeči nedal. Já osobně to nepovažuju za autentické,“ tvrdí druhý.

Možná je ale raněný spíš byznysově. V současnosti se akcie Lukoilu, Rosněftu či Gazpromu obchodují za drobné a jestli je Zemanův poradce i nadále s Lukoilem spjat, dotkne se to jeho bankovního konta.

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý (uprostřed) na předávání státních vyznamenání. Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý (uprostřed) na předávání státních vyznamenání. | ČTK / Šulová Kateřina

Mynář: Tíživá doba

„V uplynulých dvou letech jsme se kvůli pandemii covidu při příležitosti slavnostního předání státních vyznamenání prezidentem republiky nemohli setkat, a když už se zdálo, že nápor onemocnění polevuje, do našich životů vstoupila válka. Slavnostní ceremoniál se tak koná v tíživé době, myslím však, že toto shromáždění je příležitostí k tomu, abychom se vzájemně povzbudili a semkli,“ apeloval na přítomné hosty kancléř Vratislav Mynář.

Bylo to poté, co do sálu přivedl Zemanovu dceru Kateřinu, která zaujala opět místo v první řadě. Právě Mynář předávání metálů moderoval - uváděl jednotlivé vyznamenané. I pro něj současné chvíle přináší nečekaný zvrat.

Chlubil se fotkou s Putinem, teď ubytovává utečence

„Ta fotka vznikla při oficiální státní návštěvě v Soči (v listopadu 2017 – pozn. red.). Já jsem tehdy poprosil prezidenta Putina, aby se s námi vyfotil, a jsem rád, že chtěl,“ popisoval hradní kancléř ještě loni ve své kanceláři zarámovaný snímek jeho, Nejedlého a ruského prezidenta.

„Jednou budu rád, když tu fotku ukážu svým synům,“ dodal pro Blesk. Posléze ale tlumočil svoji nelibost, že jsme snímek uveřejnili.

Vratislav Mynář měl vystavenou fotografii s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a poradcem prezidenta Martinem Nejedlým. Vratislav Mynář měl vystavenou fotografii s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a poradcem prezidenta Martinem Nejedlým. | Blesk:Jakub Poláček

Teď by mluvil jinak, dá-li se soudit ze statusů jeho ženy Alexandry (38). Ta si 25. února, tedy den po invazi, dala na profilovou fotku na facebooku holubici míru. „Holubice? Nebyl by lepší šváb nebo ruská filcka?“ napsal jí jeden uživatel. „Postoj mého manžela k válce na Ukrajině je stejný jako pana prezidenta Zemana,“ odpověděla pak jinému kritikovi.

Když o pár dní později informovala, že s mužem poskytli ubytování třem prchajícím maminkám s dětmi, jiný uživatel napsal: „To je od Vás hezké, Alex, ale stejně budete muset jít s Vráťou do p*dele. Sláva Ukrajině!“ Poté raději diskuse pod příspěvkem zablokovala...

Předávání státních vyznamenání: Kateřina Zemanová a Vratislav Mynář (7.3.2022) Předávání státních vyznamenání: Kateřina Zemanová a Vratislav Mynář (7.3.2022) | Foto Blesk - Jakub Poláček

Exministr Svoboda: To prostředí je toxické

Někdejší ministr zahraničí a odborník na diplomacii Cyril Svoboda (65, KDU-ČSL) míní, že je hradní tým od začátku špatně složený. „To, že tam jsou Nejedlý a Mynář, znamená, že tam nemůžou přijít žádné informace, protože to prostředí je toxické (Mynář nezískal prověrku na stupeň přísně tajné, vůbec žádnou bezpečnostní prověrku nemá Nejedlý – pozn. red.). Tedy můžou se dodržet všechna pravidla toho, jak se předávají spisy, ale nikdo neví, co si ti lidé mezi sebou říkají,“ tvrdí.

Naposledy se toto řešilo u za podivných okolností skartované zprávy o výbuchu ve Vrběticích – v současnosti probíhá na Hradě kontrola Národního bezpečnostního úřadu a ministerstva vnitra. Zjišťují, jak se tam nakládá s utajovanými informacemi. Svoboda ale dodává, že i kdyby teď Zeman oba muže vyhodil, nemělo by to moc veliký efekt. „Kdyby odešli, znamenalo by to, že by s nimi prezident přestal komunikovat? Pokud by neuměl zaručit tohle, šlo by jen o symbolické gesto, které by nebylo k ničemu,“ uzavírá.

Video  Metál pro Zelenského: Projev Miloše Zemana při předávání státních vyznamenání  - Blesk TV
Video se připravuje ...

kakamilek ( 8. března 2022 18:16 )

kakamilek ( 8. března 2022 18:14 )

kakamilek ( 8. března 2022 18:13 )

Všichni Moskvou "doporučení" poradci I MLUVČÍ byli a jsou IDIOTI.OMBUTSMAN Křeček TUPLOVANEJ!!!!

offline ( 8. března 2022 16:11 )

Základní motto:

Pokud všechny české a slovenské tajné služby od roku 1918 až do roku 1939 a od roku 1945 až do dnešního dne a hodiny NEDOKÁZALY POSTAVIT PŘED SOUD ANI JEDNOHO AGENTA MOSKVY, pak to může znamenat pouze dvě věci:

1) Žádní ruští agenti u nás nejsou a nikdy nebyli.

2) Na všech významnějších místech našeho státu byli a jsou pouze ruští agenti.

www.cibulka.net

offline ( 8. března 2022 16:04 )

Když se objevil, proč Policie nekonala a pan Nejedlý není ve vazbě?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa