Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Vláda řeší sekeru, kterou nechala Schillerová. Jurečka připustil zvýšení některých daní. Co podraží?

Autor: Jakub Veinlich - 
16. ledna 2022
13:50

Vláda se sice daně podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zvyšovat nechystá, i přesto zřejmě zdraží například cigarety i alkohol. V pětikoalici je totiž podle šéfa lidovců shoda na valorizaci spotřebních daní. Řekl to Partii na CNN Pirma NEWS. Šéf ČSSD Michal Šmarda opět oprášil návrh na sektorové daně. 

Kabinet Petra Fialy hledá peníze. Každá koruna do děravého rozpočtu se bude hodit. „Žádná domácnost, žádná firma, nikdo by nemohl hospodařit tak, jak hospodařil stát v posledních dvou letech. Protože ti lidé by přišli o své domovy, firmy by zkrachovaly,“ pospal situaci okolo rozpočtu v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marina Jurečka (KDU-ČSL).

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v těchto dnech předělává státní rozpočet na letošní rok. Ušetřit chce, respektive musí, minimálně 80 miliard korun.

Video  Fialova vláda úřadovala: Seškrtané zvýšení platů a návrat testů do firem  - ČTK
Video se připravuje ...

„Petr Fiala řekl, že návrh rozpočtu musí být méně než 300 miliard,“ řekl Stanjura loni v listopadu Radiožurnálu. Navrhovaný rozpočet bývalou ministryní Alenou Schillerovou počítal se schodkem 378 miliard korun. Novou verzi rozpočtu má ministr financí předložit vládě do konce ledna. 

Podle předsedy ČSSD Michala Šmardy přitom mohlo být v rozpočtu peněz víc, kdyby bývalá Sněmovna přijala návrh na zrušení superhrubé mzdy podle výpočtů sociálních demokratů. „Bohužel ANO a ODS se rozhodly pro systém, který za prvé poškodil veřejné rozpočty, proto ten vysoký deficit, a na druhé straně nepomohl těm nejchudším,“ řekl na Primě Šmarda.

„Rozumný člověk musí opravdu pochopit, že mi opravdu musíme udělat kroky, které vedou k úsporným opatřením. Chceme zachovat silný sociální akcent, lidovci jsou a budou sociálním svědomím této vlády,“ uvedl Jurečka v neděli na Primě.

„Úspory podle něj bude vláda ve vnitřních provozních výdajích, některých typech dotací,“ některé oblasti by se tak mohli krýt například z prostředků národního plánu obnovy. „Musíme jít cestou, kdy ty schodky budeme snižovat,“ ujišťuje Jurečka daňové poplatníky.

Peníze mají do rozpočtu přinést také mimo jiné po zdražení cigaret a alkoholu. „Slíbili jsme, že nebude zvyšovat celkovou daňovou kvótu. Je možné, že v některých daních dojde k valorizaci, k zohlednění například ekologických vlivů,“ připustil vicepremiér zvyšování některých daní – kde se nebude zvyšovat sazba změnou zákonů, ale valorizací.  

„Umíme si to představit například v některých oblastech spotřebních daní – deklarovali jsme, že se mají pravidelně valorizovat daně z tabáku, alkoholu, z oblasti hazardu,“ řekl konkrétní oblasti. Shoda v rámci koalice už prý existuje. „V principu ano,“ tvrdí ministr práce.  

Vláda chce naopak snižovat daně tam, kde chce motivovat ekologické jednání spotřebitelů. „Skutečná daňová reforma, a tady se doufám shodneme, skutečně musí vést k tomu, že běžný daňový poplatník více platit nebude, že budeme snižovat náklady práci a naopak budeme hledat zdroje v jiných typech daní, ať už to jsou daně sektorové, ať už uděláme něco s tím, že z České republiky odpluje ročně do zahraničí 400 miliard do zahraničí,“ oponoval Jurečkovi předseda mimoparlamentní ČSSD Michal Šmarda.

Právě sociální demokraté měli v minulém volebním období svou ministryni práce a sociálních věcí, bývalou místopředsedkyni Janu Maláčovou.

hejhej ( 18. ledna 2022 08:34 )

Slepenci řeší sekeru tím, že přidali na platech politiků, přidali 3 zbytečná ministerstva, přibrali přes 70 úředníků na vládu, mnoho zbytečných poradců a politických náměstků.

Zdenek ( 16. ledna 2022 23:12 )

jsme totalni MIMOZEMSANE - MASOCHISIE ... dobrovolne se zavazujeme k dodrzovani PRAVIDEL EU - kdyz zbytek EU na ne zvysoka k a l i ..... Česko společně s dalšími sedmi zeměmi EU podpořilo zachování přísnějších fiskálních pravidel /9.2021 - vlada II. vláda Andreje Babiše (27.6.2018-17.12.2021) - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D. - místopředsedkyně vlády a ministryně financí.../

!!! Evropská unie se po dluhové krizi z konce prvního desetiletí dohodla na současné podobě takzvaného Paktu stability a růstu, podle něhož by neměl veřejný dluh překročit 60 % hrubého domácího produktu (HDP). Rozpočtové deficity zároveň nesmějí převýšit 3 % HDP. !!!

NEMCI N E P L N I !!!!!!! FRANICI N E P L N I !!!!!!!! Italove,Rekove N E P L N I !!!!!

hlavne , ze si otviraji USTA na Cesko - PESKUJI JE vyhrozuji ale sami si maji nejdrive TO MEGA LEJNO zamest pred svym prahem !!!!!

HLAVNE ZE MAJI DLUHY gianticke - ziji si jako prastta v zite , a Cesko furt musi dodrzovat pravidla a lidi v Cesku jsou SOCKY-OTROKY ZAPADU !!!!!

nespokojeny ( 16. ledna 2022 22:19 )

Hager, diskutuj a neurážej. Urážíš bez jediného argumentu. Anonymní (zbabělé) urážky budou v budoucnu po zjištění autora trestné. Pokud budeš pokračovat "vypneme Tě" z diskuze.

Stano1963 ( 16. ledna 2022 19:28 )

podle Schillerové nemá střední firma obrat ani milion
Vydáno 18. 10. 2021 16:15

Ministerstvo financí přistoupí k sérii kroků, jejichž cílem je prosadit v České republice nulovou sazbu DPH na dodání elektřiny a plynu. Ceny elektrické energie a plynu na světových trzích prudce rostou, což má negativní dopad na všechny ekonomické subjekty, zejména pak domácnosti s nízkými příjmy a malé a střední podniky, které nejsou plátci DPH.

Zdenek ( 16. ledna 2022 19:27 )

Ceny pronájmu za měsíc
Jednopokojový byt v centru města
12315.45 Kč
Jednopokojový byt mimo centrum města
9503.88 Kč
Třípokojový byt v centru města
20436.56 Kč
Třípokojový byt mimo centrum města
15041.89 Kč

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa