Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Ukrajinci, Vietnamci i Kubánci vítáni: Jurečka chce do Česka pustit posily na levnou práci

Autor: ČTK - 
9. ledna 2022
18:00

Vláda se bude v následujících měsících snažit otevřít tuzemský pracovní trh zahraničním pracovníkům, aby tuzemské firmy mohly získat lidi v nedostatkových profesích. V dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). O otevření trhu práce bude chtít jednat s partnery z tripartity, aby se dohodl, které parametry ve spolupráci s ministerstvy práce, vnitra, průmyslu a zahraničí upraví vláda tak, aby zajistila bezpečný příliv pracovníků pro pozice, kde je to nezbytně nutné. Připustil zvýšení počtu dlouhodobých víz pro lidi hlavně ze zemí bývalého Sovětského svazu, Vietnamu nebo Kuby.

„Přijdeme určitě s tím, že budeme chtít teď v příštích, řekněme, dvou třech měsících udělat kroky k tomu, abychom bezpečně, a to podtrhuji bezpečně a rozumně otevřeli pracovní trh v České republice pro to, abychom pro firmy umožnili příliv zaměstnanců a pracovníků ze zahraniční. Protože víme, dlouhodobě víme, že tady máme profese, na které sehnat člověka z České republiky, aby tu profesi šel vykonávat, je takřka nemožná věc,“ řekl Jurečka.

Prouza: Otevření trhu práce pomůže snížit inflační tlaky

„Otevření pracovního trhu je téměř jediná věc, kterou by vláda mohla udělat velmi rychle, aby snížila inflační tlaky, aby snížila tlak na naprosto neoprávněný růst mezd, citovala ČT ze záznamu slova šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy z loňského prosince.

Na zvýšení počtu víz pro dlouhodobý pobyt a podnikání ještě není domluven. „Já chci, abychom o těch zemích, které můžeme označit za bezpečné a nám kulturně blízké, abychom opravdu ty limity zvýšili," řekl. „Řekněme jsou to země bývalého Sovětského svazu povětšinou, jsou to země, jako je Vietnam, jako je Kuba,“ uvedl. Zdůraznil, že bude chtít vědět, zda tito lidé opravdu přicházejí na pozice, o které nejsou v tuzemsku tuzemští uchazeči.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula zdůraznil otázku bezpečnosti. „Musíme být nesmírně opatrní,“ řekl. Poukázal na to, že v tuzemsku nyní pracuje asi 730 000 cizinců. Očekával by však spíš, jak bude česká strana lákat zaměstnance z Německa, Británie nebo Irska. Byla by to podle něj známka, že je Česko vyspělou zemí.

Jurečka řekl, že požádal o podrobný rozbor ohledně lidí evidovaných jako uchazeči na úřadech práce déle než 12 měsíců. „Mě nenechává chladným to, když vidím, že tam mám lidi, kteří tam jsou víc než 12 měsíců. Musíme řešit to, proč tam máme lidi, kteří ukončili své vzdělání základní devítiletou docházkou nebo nedostudovali učební obor,“ popsal.

Video  Trh práce: Vývoj nezaměstnanosti v ČR od roku 1989  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Stano1963 ( 10. ledna 2022 15:30 )

firmy si ubytování pro své zaměstnance zařídí, to není vůbec problém. Budou to mít levnější než od státu, stát neumí zařídit nic výhodně pro běžné firmy. Levně to umí zařídit jen firmám vyvolených

Stano1963 ( 10. ledna 2022 15:08 )

to je blbé, Babiš potřebuje hlavně Mongoly na porážky masa, Ukrajinci chtějí moc peněz....

jajas ( 10. ledna 2022 12:46 )

No hlavně se budou stavět pro tyto levné síly ubytovny....a budou dotovány ze státního? To tedy fakt ušetří....

sarina ( 10. ledna 2022 06:59 )

To určitě! když budou vítáni Ukrajinci, Vietnamci a Kubánci, pak přijdou na řadu i Afgánci a další bude jich tu jako much a my budeme sedět doma a umírat hlady, protože nebude práce když ji udělají levně přistěhovalci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa