Šestidílná novinka popíše vyšetřování klíčových případů první poloviny devadesátých let. Přiblíží na nich atmosféru doby, kdy kriminalita vyskočila do nečekaných výšin a kdy se rozhodovalo o tom, jestli policie najde a ustojí svoji roli. V bezprostřední porevoluční době totiž Československo zaznamenalo strmý nárůst kriminality a policie neměla metodu, čas ani prostředky, jak jí čelit. Zdálo se, že velcí i malí grázlové budou mít definitivně navrch.

V tu dobu na pražské 1. oddělení nastupuje mladý vyšetřovatel Tomáš Kozák. Zkušený operativec Václav Plíšek novému kolegovi nevěří, jenže bezprecedentnímu přísunu vražd musejí čelit společně… 

Polívka se jen usmíval

Tyhle dva už ovšem nebudou hrát zmínění Ondřej Vetchý a Boleslav Polívka, hvězdy Případů 1. oddělení, ale Kryštof Bartoš (29) a Martin Finger (51).

Původní Případy 1. oddělení Martin Finger, který je jinak hvězdou seriálu Ulice, moc nesledoval. „Když jsem se dozvěděl, že v Devadesátkách budu hrát, a že tedy budu mladším Bolkovým já, znovu jsem si jeden díl Případů pustil a na Plíška v jeho podání trochu víc zaostřil. Ale pak už jsem na to nemyslel, šel jsem si svou cestou, podobně jako před časem, když jsem hrál mladšího Jindřicha původně z Pelíšků v podání Jiřího KodetaBolku Polívkovi jsem před začátkem natáčení Devadesátek kdesi řekl, koho budu hrát, a on se jen potutelně usmíval,“ vypráví člen nové mordparty.

Absolutní štěstí se Sokolem

Kromě zmíněného Kryštofa Bartoše v ní bude jeho kolegou i dlouholetý kamarád a kolega Ondřej Sokol (50). Právě on kdysi Fingera přesvědčil, aby se dal na herectví – zrovna když koketoval se studiem kriminalistiky.

„Na tohle si vždycky vzpomenu, když po všech těch vrazích a jiných kriminálnících, které jsem před pár lety hojně hrál, bývám před kamerou teď už konečně jako kriminalista. Užíval bych si už samotné natáčení, ale to, že jsme byli s Ondřejem detektivní parťáci, už bylo z říše snů, absolutní štěstí. V dobách, kdy jsem nejvíc prožíval, že se jednou stanu velkým kriminalistou, jsme s Ondrou trávili skoro každou volnou chvíli a občas jsem ho s touhle svou vášní asi dost otravoval. Teď byl se mnou u toho, kdy jsem si na správňáckého policajta aspoň hrál a on si hrál se mnou. Jsem dnes rád, že je to pro mě jen jako. Být kriminalistou ve skutečnosti, byl by můj život plný opravdové temnoty tohoto světa – a mně ta, která mě atakuje každý den z médií, bohatě stačí,“ přemítá Martin Finger.

Z policejního pohledu

Garantem návratu do podobného prostředí kriminalistického podhoubí je Josef Mareš (58), který psal scénář jak Devadesátek, tak Případů 1. oddělení. Dnes scenárista, dříve šéf prestižního útvaru kriminálky.

I při vyprávění o době, kdy byli Plíšek s Kozákem o třicet let mladší než v Případech 1. oddělení, vycházel Mareš ze svých osobních zkušeností. „Jinak to ani nešlo. Nemohl jsem si přece vymyslet jiné 1. oddělení než to, na kterém jsem pracoval.“

V seriálu slibuje největší a velmi dobře známé kauzy z následujících let po sametové revoluci. „Neukazujeme nic úplně nového. Jde o případy skoro třicet let staré, o kterých byly napsány knihy a natočen i film. Tyto kauzy byly mnohokrát opakovaně dopodrobna rozebírány v tisku, v rozhlase i v televizi. My jsme jen dali dohromady a napsali příběh, jak se tyto případy udály z pohledu samotné policie,“ vysvětluje Mareš.

VIDEO: Martin Finger v Devadesátkách převzal roli Polívky: Z čeho mu nebylo dobře?

Video
délka: 14:06.00

Martin Finger v Devadesátkách převzal roli Polívky: Z čeho mu nebylo dobře? Petr Macek

Příval policejních živlů

A hned se také zamýšlí nad tím, co vedlo k tak velké kriminalitě, která v »devadesátkách« nastala. „K tomu nárůstu zcela jistě přispěla amnestie Václava Havla, jinak podle mne zcela jistě našeho nejlepšího novodobého prezidenta. Policie, ale vlastně celá naše společnost ovšem nebyla na tak masivní amnestii vůbec připravená. U většiny amnestovaných, ale i u nově se adaptovaných, do té doby skrytých kriminálních živlů zavládlo přesvědčení, že teď je povoleno cokoliv. K tomu přidejte otevření hranic a vstup cizojazyčných zločineckých struktur z bývalého Sovětského svazu, Albánie, Jugoslávie, Číny, Vietnamu, Rumunska, Bulharska… a můžete si odpovědět sami,“ vypočítává bývalý elitní policista.

Fingera mrazilo ještě víc

Na kauzy, které se tehdy vyrojily jako houby po dešti, nezapomněl ani nový představitel majora Plíška.

„Vzpomínám si z novin a televize na pohřešované podnikatele, sudy v Orlíku a na Jonáka a Discoland. Tenkrát mě z toho mrazilo a při natáčení mě z toho mrazilo ještě víc. Příběh je napsán bývalým elitním kriminalistou, je vyprávěn z pohledu vyšetřovatelů. Tudíž jsme byli zprostředkovaně nejblíž všem těm zločinům. Párkrát jsem mluvil i s Josefem Marešem. Byl to ten nejzasvěcenější vhled, jaký jsem mohl dostat. A to samozřejmě změnilo moje letmé povědomí o těch kauzách. Všechno to zlo, temnota, hloupost, hamižnost, agresivita na mě vybafly mnohem silněji,“ přiznává herec Martin Finger, který se v Devadesátkách představí už v neděli.

Fotogalerie
139 fotografií