Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Babišova pravá ruka Tünde Bartha pro Blesk: Šanci na prezidenta má! Byla bych dobrá kancléřka

Autor: Jakub Kopřiva - 
22. prosince 2021
05:00

Byla pravou rukou Andreje Babiše (67, ANO), když byl ještě premiérem. A sama o sobě říká, že by byla dobrou hradní kancléřkou. Někdejší šéfka Úřadu vlády Tünde Bartha (45) v rozhovoru pro Blesk popsala, jak těžké bylo jejího šéfa uklidnit i jak moc byl na ní závislý.

Ve Strakově akademii jste byla s premiérem Babišem celé 4 roky. Na co budete nejvíce vzpomínat?

Čtyři roky s premiérem Babišem, ale 6 let s Andrejem Babišem, aby to bylo přesné. Strávila jsem s ním ještě 2 roky na ministerstvu financí. A na co budu vzpomínat? Nejhorší byla rána, protože on (Andrej Babiš) je nejvíc nesnesitelný mezi půl sedmou a desátou. Každé ráno byla výzva vůbec to přežít. Začátky byly strašně těžké, protože se dostanete do nějaké role, kterou jste nikdy nedělal, vůbec nevíte, komu můžete důvěřovat, jestli vůbec někomu. A valí se na vás jeden úkol za druhým.

Není tajemstvím, že váš srdcový projekt je rekonstrukce zahrad Strakovy akademie…

…Je to tak, jak říká pan Babiš, je to moje psí bouda.

Proč zrovna zahrada?

Byla jsem náměstkyní sekce premiéra, pod kterého spadá i protokol, kdy máte na starosti i oficiální přijetí. Děsila jsem se toho, že jednou by sem chtěl přijet Putin nebo Trump a my je měli přivítat na té zahradě. Tam byla antuka, asfalt, štěrk, uschlé keře, nic tam nekvetlo, a tak jsem začala snít, že tu zahradu změníme. Když jsem zjistila, že tady v šuplíku ležel hotový a zaplacený projekt, tuším, z roku 1994 od architektů Krejčiříkových, tak jsem udělala jen to, že jsem se s nimi znovu spojila a požádala je o zmodernizování projektu. Chtěla jsem tam vodní prvky zkombinované s vizuálními efekty, aby komukoliv, kdo přijede na zahraniční návštěvu, spadla čelist. A chtěla bych, aby byla zahrada jeden víkend v měsíci otevřená i pro veřejnost.

V Praze ani ruský, ani americký prezident za premiérování Andreje Babiše nebyli. Kdo byl tedy ta nejvyšší »šajba«? Francouzský prezident Emmanuel Macron?

Ano, Macron, a také Angela Merkelová. To byly takové největší výzvy pro protokol. S Macronem to bylo zajímavé v tom, že on si úplně nepotrpěl na nějaký vyšší protokol. Největší zážitek měl, když jsme ho pohostili na Hradě v restauraci Kuchyně. Tam seděl mezi lidmi, jídlo si vybral v menu a pak za mnou přišel, že tohle ještě nezažil, a že to byla pecka. A naše největší zahraniční cesta, to byl samozřejmě Bílý dům.

Jak se vlastně organizuje návštěva Bílého domu za necelé tři týdny?

To bylo na jedničku s hvězdičkou, kdy na tom pracoval celý tým, který tu, doufám, zůstane. Odlétali jsme zrovna z Izraele, když mi přišla SMS od tehdejšího velvyslance v Česku pana Kinga, že nás zvou do Bílého domu. V tu chvíli jsem chtěla křičet, ať se nikam neletí, že potřebuji hned začít pracovat. Úžasně nám pomáhal Zdeněk Beránek, to byla naše dvojka na ambasádě. Byl fantastický. My jsme ten telefon spolu prakticky nepoložili. Bylo to milion podrobností a detailů, které musíte sladit, jedna z největších výzev.

Pravá ruka i před Trumpem

Nakolik je na vás Andrej Babiš závislý?

Na to se musíte zeptat jeho, ale kolegové říkají, že je.

Tak veřejně přiznal, že jste jeho pravá ruka.

Pokaždé, i Donaldu Trumpovi, mě představoval jako svoji pravou ruku. Neřekl ani moje jméno, ani moje funkce. My jsme oba upřímní a možná i emočnější. Máme spolu po těch letech nějaký vztah, ale neřekla bych, že je to závislost. Naučili jsme se spolu velmi dobře pracovat.

Takže to není o tom, že kdybyste tu nebyla, zvládla by se jen půlka věcí?

Ježíš, každý je nahraditelný. Myslím, že by velmi rychle našel dalšího blázna.

Vy jste skončila spolu s premiérem…

Já jsem rezignovala z pozice vedoucí Úřadu vlády v den podání demise a v pátek i z pozice náměstkyně sekce premiéra. Rozhodně jsem nebyla na odstřel.

…ten připustil, že by mohl kandidovat na prezidenta. Vezme si vás s sebou do týmu?

Doufám, že ano, protože to by byla ta výzva a motivace jít dál. Ale zatím jsem sama neřekla ani ano, ani ne. Já si musím vzít nějaký čas, delší dovolenou a pak si sedneme a vyhodnotíme to.

Myslíte, že má šanci uspět ve volbách?

Myslím si, že ano. My jsme nic špatně neudělali. Otázka je, jestli to ten národ přijme a bude si to přát. A když tomu uvěříme, tak si myslím, že by byl fantastickým prezidentem.

I přestože je trestně stíhán?

I přesto, že původem není Čech, i přesto, že je trestně stíhán. Jsem s ním každý den a nikdy jsem neměla pocit, že by jakkoliv zneužíval svého postavení.

Psychická podpora

Vaší ambicí je tedy v případě úspěchu Andreje Babiše být kancléřkou?

Nemám tu ambici. Teď chci na měsíc odejít si to všechno promyslet, říct si nějaká svá očekávání a podmínky, ale kdybychom vyhodnotili, že by nám národ mohl dát šanci, myslím, že bych mohla být dobrou kancléřkou.

Co byste dělala, jinak oproti současnému vedení prezidentské kanceláře?

To všechno je ještě velmi předčasné, nechci nikomu na dálku radit. Jako první bych ale určitě otevřela Hrad veřejnosti. Samozřejmě by bylo potřeba vyhodnotit aktuální bezpečnostní situaci, ale jsme jedna z nejbezpečnějších zemí, takže otevření Hradu by bylo první gesto k veřejnosti.

Platila by taková otevřenost i ohledně informování veřejnosti?

Samozřejmě, my jsme velmi transparentně vedli Úřad vlády a komunikovali jsme opravdu otevřeně. Kdybyste se ptali na můj plat, tak vám ho řeknu. Je to 124 tisíc korun včetně pohotovostní přirážky, což znamená, že jsem k dispozici 24 hodin denně. A to teď bylo, když se třeba svolávala v neděli narychlo vláda.

Když se překotně svolává vláda, co je v tu chvíli vaším největším úkolem?

Kromě těch organizačních záležitostí, aby vládní proces běžel, si myslím, že je tam nějaká psychická podpora. Třeba paní Schillerová říkala, že umím zklidnit některé situace.

Takže umíte umírnit Andreje Babiše?

Ano, umíme to spolu. I když na sebe občas křičíme, víme, že to není ve zlém, že nám jde oběma o věc. Občas nerad slyší pravdu, ale já vážně nemám problém mu ji říct, což nakonec ocení. Takže když se taková bouře přežene, umíme se docela dobře shodnout. Stává se pak, že moji pravdu uzná a řekne, ať mu znovu řeknu, jak jsem to myslela.

Premiér Andrej Babiš (ANO)se svou pravou rukou Tünde Barthou na zmrzlině Premiér Andrej Babiš (ANO)se svou pravou rukou Tünde Barthou na zmrzlině | Facebook Andrej Babiš

To vypadá, jako by to byl takový jeho styl omluvy?

Je to asi jistá omluva, ale jinak se nikdy neomlouvá. Tedy alespoň mně ne (smích).

A poděkuje třeba za něco?

To ano, ale nikdy za věci, které jsou v rámci práce. Ty bere jako samozřejmost. Že by mi při pátku poděkoval a poplácal mě po ramenou, tak to nikdy. Ale teď mě dostal. Když jsme končili, tak jsem si říkala, co se vlastně stalo, proč jsem dělala dvě funkce a kdo mi vlastně poděkuje za to, kolik jsme toho udělali i navíc. A on mi řekl: já vám poděkuji.

Stalo se třeba někdy, že jste za něj zařizovala dárek k narozeninám, nebo něco podobného?

Nikdy jsem mu nezařizovala ani dovolenou, ani letenky, ani dárek pro Moniku. Tyhle věci si řeší sám. My jsme tyhle světy neměli propojené.

Bartha: Do Maďarska se nechystám

Takže jste třeba s paní Babišovou přicházela do kontaktu čistě pracovně?

Já mám Moniku velmi ráda a myslím, že během let jsme se opravdu spřátelili. Píšeme si, přejeme rodinám a občas se potkáme na kafe. Já jsem si ji velmi oblíbila, ale nikdy jsem nemusela řešit tu rodinnou část. On je v tomhle úplně jiný. Já jsem předtím byla 6 let u pana Bakaly, a tam jsem řešila úplně všechno do detailů.

Jak se stane, že od pana Bakaly přejdete k Andreji Babišovi? Oni se nemají příliš v lásce.

Oni se nesnáší. Já jsem tehdy vedla 6 kanceláří pana Bakaly po celé Evropě, takže jsem měla dobré reference. Měli jsme i spoustu společných známých, ale neznali jsme se. Ti naši společní známí o mně mluvili, když hledal člověka na finance. A jednu neděli mi zavolal, jestli bychom nešli na kafe. Trvalo to 6 měsíců, než jsem se rozhodla. Nechtělo se mi vracet do miliardářského světa, ale nakonec jsem mu uvěřila.

Nepůsobí to, že byste nějak sentimentálně vzpomínala na minulé práce?

Bylo to úplně jiné, ale fantastické a vůbec bych neměnila. Ale ti dva pánové se nedají vůbec srovnat. Pan Bakala mi třeba dal úplnou důvěru v jeho kalendáři, organizovala jsem mu dny, takže když přišel do kanceláře, ptal se mě, co bude ten den dělat. Pan Babiš nikomu úplně nedůvěřuje a spoustu věcí si řídí sám, ale má obrovské srdce.

Vaše jméno padlo v souvislosti s tím, že byste mohla být novou velvyslankyní v Maďarsku. Opravdu se nechystáte do Budapešti?

Vážně se tam nechystám. Myslím si, že mám ještě úplně jiné úkoly, než velvyslanectví. To byla fáma, kterou vypustilo jedno médium. Možná na důchod.

Myslíte, že být velvyslanec je práce na důchod?

To ne, ale myslím si, že teď toho zvládnu ještě víc. Jsou exponované země, jako je třeba Maďarsko, a pak jsou, řekněme, odpočinkové. To Maďarsko je velmi těžké, obzvlášť třeba, když je V4. Ale mám pocit, že toho teď zvládnu víc, než je pozice velvyslankyně.

Ale diplomacie by se vám zamlouvala…

Myslím, že by mi i šla. Kdybych jednou skutečně někam šla, tak kam jinam než do Maďarska. Jsem tam známá, znám tam i opoziční politiky, mám tam i část rodiny, takže kam jinam.

Video  Rozloučení Andreje Babiše (ANO) s jeho kabinetem  - ČTK
Video se připravuje ...

Kdo je Tünde Bartha

  • Narodila se 24. 1. 1976 na východě Slovenska.
  • Vystudovala pražskou Filozofickou fakultu UK a studovala i v Budapešti.
  • Mezi lety 2010 až 2014 byla ředitelkou kanceláře a tajemnicí majitele společnosti BXR Partner Zdeňka Bakaly (60).
  • V roce 2015 nastoupila jako šéfka kabinetu ministra na rezortu financí. Šéfem jí byl Andrej Babiš (67, ANO).
  • V roce 2017 si ji s sebou vzal Babiš na Úřad vlády, o rok později pak byla pověřena řízením Strakovy akademie.
  • Hovoří česky, slovensky, anglicky a maďarsky.
  • Je vdaná a má jednu dceru.

NovyZakon ( 25. prosince 2021 12:36 )

Babiš se sice spolehlivě dostane do druhého kola, ale zvítězit nemá šanci. Pokud mu něco zbylo v hlavě, tak si to snadno spočítá .......

nespokojeny ( 23. prosince 2021 20:20 )

výrok????, to mně hlava nebere.

nespokojeny ( 23. prosince 2021 20:17 )

Levsalonu, je vidět jak na tom jsi. Neumíš bez urážení, komolení jmen apod. napsat normální názor.
Pokud napíšeš Hitlerova sekretarka, tak debata končí....

nespokojeny ( 23. prosince 2021 20:14 )

stemik, Babiše volit nechci, ale pokud budou kandidovat Tebou uvedení a podobní, tak má můj hlas určitě.
Hlavně NE, žádný kandidát Senátu.

nespokojeny ( 23. prosince 2021 20:10 )

Budoucí prezidentka. Chlapů už bylo dost.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa