Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno, sněžení 4°C

Fiala pohrozil Zemanovi kompetenční žalobou. A sešel se s ním na neformální schůzce

Aktualizováno -
9. prosince 2021
10:45
Autor: ČTK, simao - 
8. prosince 2021
19:40

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident Miloš Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády. Fiala to ve středu řekl České televizi. Nemá v úmyslu nominace na členy vlády měnit, zopakoval. Zeman dřív uvedl, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra. Fiala za Zemanem zamířil na neformání schůzku ohledně dalšího postupu, prozradil šéf ODS ve čtvrtek.

Kolem jmenování vlády je rušno. Kdo prezidentovi Zemanovi vadí především? Problém má být v jednom jménu - a podle všeho jím skutečně je adept na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

„Věřím pořád, že bude vláda jmenována jako celek, pokud by pan prezident trval na výhradách k jednomu mnou navrženému kandidátovi, tak bych pokládal za nutné, abych podal kompetenční žalobu. A to proto, aby se jednou pro vždy vyjasnilo, jaké jsou pravomoci prezidenta, jaké jsou pravomoci premiéra v této věci,“ vzkázal ve středu designovaný premiér Petr Fiala (ODS) v České televizi.

Ve čtvrtek pak na twitteru uvedl: „Mohu potvrdit, že jsem se s panem prezidentem sešel na neformální schůzce, kde jsem s ním hovořil o dalším postupu při jmenování vlády.“ Podle informací Blesku řešil Fiala se Zemanem právě nominaci Lipavského.

O možnosti podání kompetenční žaloby, pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, dosud mluvil předseda KDU-ČSL a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Vzdát se kandidatury na ministra zahraničí prezident Zeman Pirátovi Lipavskému přitom při rozhovoru v Lánech výslovně nedoporučil, opakovaně to ale naznačil. Použil k tomu mimo jiné citát z Bible. S odvoláním na své zdroje seznámené s průběhem úterní schůzky to dnes napsal Deník N.

O prezidentově doporučení pro Lipavského informovala s odkazem na dva zdroje Frekvence 1. Lipavský podle ní sdělení, že ho ministrem nejmenuje, od Zemana jasně slyšel.

Lipavského setkání s prezidentem na zámku v Lánech patřilo mezi schůzky s kandidáty na ministry Fialovy vlády. Zeman v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra. Média spekulovala, že prezidentovy výhrady se týkají právě Lipavského. Bývalý pirátský poslanec se po úterním setkání k záležitosti konkrétně nevyjádřil, situaci nekomentoval ani Pražský hrad.

Fiala již dříve uvedl, že na nominaci kandidátů na členy kabinetu koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se nic nemění. Deník N s odvoláním na tři zdroje píše, že Zeman při setkání mluvil o tom, že pro Lipavského by se mohlo najít i jiné uplatnění.

„Neřekl ale ani jednou přímo, že má odstoupit. Naznačil, že by mohl být finančně zajištěný, kdyby zvolil jinou variantu,“ cituje deník jednoho z lidí, kteří průběh schůzky znají. Prezident podle něj Lipavskému sdělil, že přehodnotit životní rozhodnutí není nic špatného. Lipavský to přešel bez komentáře.

Video Lipavský představil Zemanovi své priority. Před dotazy o místu ve vládě kličkoval - ČTK

14TONY ( 9. prosince 2021 20:53 )

A vzal si Fiala pleny, když šel k prezidentovi? Nebo to pustil do kalhot, jako Schwaic, to dělá? To je taková Schwaicova libůstka!

14TONY ( 9. prosince 2021 20:48 )

Fialo, ty, ty, ty, ty to budeš platiti! A že si toho načerpal do vlastní kapsy dost! Ty raději mlč a zalez někam! Všechno sis podělal sám, tak né aby tě zase napadlo, svádět to na A. Babiše!

dynaty ( 9. prosince 2021 19:31 )

Kremlu je to úplně u zadele

verprag ( 9. prosince 2021 18:34 )

To není slabost Fialy ani poddanost Zemanovi, ale diplomatická strategie, aby příště mohl vyhrát, ale už s jinými kartami ! Jestli to trochu Fialovi myslí, tak se se Zemanem raději sám dohodne na dalším postupu !Bartoš mu toho moc neporadí, ten princip volebního zákona pochopil až po volbách a nejvyšší hora Čech je u něj Smrk!

rudy_hnis ( 9. prosince 2021 17:34 )

Omyl, vyrazit Lipavského znamená Fialovu slabost a přiznání poddanosti Zemanovi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa