Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C

Zeman opustí v sobotu z ÚVN, v neděli jmenuje Fialu. Ten promluvil o opatřeních v Lánech

Aktualizováno -
26. listopadu 2021
13:34
Autor: ČTK, simao - 
26. listopadu 2021
11:26

Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve čtvrtek převezen po pozitivním testu na koronavirus. V neděli v 11:00 pak na zámku v Lánech jmenuje předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Ten svolal do Sněmovny narychlo tiskovku. Je rád, že v neděli má ke jmenování dojít. Jak to s nakaženým prezidentem proběhne?

Prezident Miloš Zeman měl Petra Fialu (ODS) jmenovat předsedou vlády dnes v poledne. Program kvůli hospitalizaci zrušil.

„Podle informací ošetřujícího lékaře profesora Miroslava Zavorala bude prezident republiky Miloš Zeman v sobotu dne 27. listopadu 2021 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze na zámek v Lánech,“ napsal hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky Miloš Zeman jmenuje Petra Fialu do funkce předsedy vlády v neděli dne 28. listopadu 2021 v 11:00 hodin na zámku v Lánech, za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření,“ dodal Ovčáček.

„Chci potvrdit tu informaci, že moje jmenování premiérem by mělo proběhnout na zámku v Lánech v neděli v 11 hodin. Já jsem rád, že pan prezident si uvědomuje závažnost situace, uvědomuje si nutnost, aby v ČR byla rychle jmenována vláda, která odpovídá výsledkům voleb a bude mít důvěru v Poslanecké sněmovně. A že i v této složité situaci se hledá řešení, které by k tomuto výsledku mělo vést,“ uvedl Fiala na narychlo svolané tiskovce ve Sněmovně.

Od včerejšího večera byl Fiala v intenzivním kontaktu s Kanceláří prezidenta republiky (KPR) a kancléřem Vratislavem Mynářem. „Jak bude to jmenování konkrétně probíhat, to se ještě upřesní v následujících hodinách a v průběhu zítřka,“ poznamenal Fiala. „Předpokládám také, že na tomto nedělním jmenování bude také příležitost pro jednání s panem prezidentem Zemanem, abychom jasně stanovili harmonogram jmenování celé vlády. Situace v ČR je vážná, je takto nadále neúnosná a je potřeba, aby bylo zcela jasné, kdy bude vláda jmenována a aby to jmenování proběhlo rychle,“ řekl Fiala.

Fiala: Budeme se snažit, aby to bylo co nejdůstojnější

Jak tedy jmenování v Lánech proběhne s ohledem na covid pozitivního prezidenta, není stále jasné. Fiala předpokládá, že dojde ke stanovení pravidel na základě dohody mezi ošetřujícím lékařem, hlavní hygieničkou a KPR.

„KPR mě informovala o tom, že je v intenzivním kontaktu s hlavní hygieničkou ČR a bude postupovat v souladu s jejími doporučeními. Mělo by to tedy proběhnout tak, aby nebylo porušeno nic, co je potřeba zachovat,“ podotkl. „Jsme ve velmi nestandardní situaci. Jmenování podle názoru právníků může probíhat různými způsoby. Budeme se všichni snažit, aby to bylo co nejdůstojnější a pokud možno to probíhalo co nejstandardněji, ale opravdu, jak budou vypadat přesně ta hygienická opatření, jaké ochranné prostředky a co u toho bude, to opravdu nechme na ty příští hodiny a na ty, kteří tomu skutečně rozumí a mají o tom rozhodovat,“ řekl Fiala.

Vládu chce do poloviny prosince

Zeman byl ve čtvrtek ráno propuštěn po více než měsíci a půl dlouhé hospitalizaci z ÚVN do domácí péče v Lánech. Vpodvečer byl ale opět převezen do nemocnice kvůli pozitivnímu testu na onemocnění covid-19. Podle ÚVN bylo důvodem preventivní podání monoklonálních látek. V nemocnici měl zůstat na pozorování.

K tomu, jak se prezident Zeman nakazil, Fiala žádné informace nemá a spekulovat o tom nebude. "My jsme připraveni od 16. listopadu převzít vládu. Já myslím a budu o tom znovu přesvědčovat pana prezidenta, že v zájmu všech opravdu je, aby tu co nejdříve byla nová vláda. A podle toho musíme všichni postupovat. Můj rozhovor s panem prezidentem se bude ubírat tímto směrem. A nepředpokládám, že by ty události posledních hodin, jakkoliv jsou vážné, měly posunout ten původně uvažovaný termín, který směřoval někde k polovině prosince. Jakýkoliv posun za tuto hranici by byl určitě nedobrou zprávou," podotkl Fiala.

hulmihosoudruhu ( 27. listopadu 2021 09:32 )

To ale neplatí v případě chorobně mstivých alkoholiků vyžívajících se v nenávisti a "ohýbající" ústavu.

El_Condor ( 27. listopadu 2021 03:34 )

V dnešní době nejsou videokonference ani soukromé videorozhovory zvláštností. Takže i tohle tak proběhne, HH trvá na karanténě 14 dní, MZ taky, takže vše on line a my z toho uvidíme torzo, které uvolní...

El_Condor ( 27. listopadu 2021 03:29 )

Tak podle jiného článku a hlavní hygieničky platí ta karanténa 14 dní. Takže to vidím na Radou nemilovaný typ tiskovek: Zeman bude s Fialou komunikovat on line jako při videokonferenci a TV to bude vysílat.😉

rozez ( 26. listopadu 2021 20:51 )

Soptí i pod hygieničkou, to je zoufalost.

hulmihosoudruhu ( 26. listopadu 2021 20:41 )

Od neděle bude mít Fiala pouze pověření sestavovat novou vládu. Vládnout bude stále Babišova vláda. Až Fiala sestaví vládu, půjde se seznamem za prezidentem, ten, aby si přeleštil ego, bude chtít mluvit s každým kandidátem (machrovat, jak on je nejgeniálnější), Fialovi dělat problémy a až někdy v budoucnu podepíše jmenování nové vlády.
Potom teprve může Fialova parta o něčem rozhodovat. Do té doby vládne pouze a jedině soudruh estébák Babiš.

Zobrazit celou diskusi
Další videa