Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Bartoš může podepsat koaliční smlouvu, svolilo vedení Pirátů. Schválit ji musí ještě členové

Aktualizováno -
7. listopadu 2021
21:19
Autor: ČTK - 
7. listopadu 2021
20:57

Republikové předsednictvo Pirátské strany dnes pověřilo předsedu strany Ivana Bartoše podepsáním koaliční smlouvy vznikající vlády, na které se domluvily koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Rozhodnutí vedení strany bylo jednohlasné. O rozhodnutí předsednictva dnes večer informovala ČTK mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.

Zástupci stran budou koaliční dohodu podepisovat v pondělí. Následně bude smlouva předána k ratifikaci nejvyššímu orgánu Pirátů, kterým je Celostátní fórum. Výsledek celostranického referenda by měl být znám v pondělí 15. listopadu.

Schválení dokumentu celostátním fórem bude podle Bartoše stěžejní. „Chceme dát všem Pirátkám a Pirátům co možná nejvíce informací týkajících se takto důležitého rozhodnutí, aby mohlo dojít k opravdu informovanému a demokratickému rozhodnutí,“ uvedl předseda Pirátů. Vnitrostranická rozprava potrvá do pátečního rána a následné hlasování by mělo skončit v pondělí večer. Členové strany si ale mohou vyžádat na prostudování všech materiálů či rozpravu více času, upozornil Bartoš.

O nové vládě vyjednávali Piráti spolu se Starosty a koalicí Spolu tvořenou ODS, lidovci a TOP 09. Celostátní konference KDU-ČSL schválila koaliční smlouvu a program formující se vládní koalice v pátek, stejně jako TOP 09. Ve čtvrtek dokumenty posoudily a schválily stranické orgány občanských demokratů a Starostů.

Nový většinový kabinet bude mít 18 členů. Oproti současné vládě ANO a ČSSD v něm přibudou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace. Piráti mají mít v kabinetu tři ministry, a to pro místní rozvoj, zahraničí a pro legislativu.

Koalice Pirátů a Starostů v říjnových volbách do Sněmovny získala 37 mandátů za 15,6 procenta hlasů. Kvůli preferenčním hlasům však v dolní komoře zasedne 33 poslanců za STAN a čtyři za Piráty, kteří do koalice vstupovali jako silnější uskupení.

bobobo ( 8. listopadu 2021 05:55 )

s vladou techto "vseumelu" a omezenců půjdou brzy k čípku i ti,co se v nich vzhlíží. Ať už jde o nemožné Piráty s jejich velitelem,ať jde o Pekárkovou,která evidentně nestojí moc o to,aby měla více práce,ale hlavně že bude nejvíce vidět,ať už jde o zbytek,spodinu.Nic horšího se této zemi stát nemohlo.a budou si hrabat čtyři roky do kapsičky,ač se dušují,jak jsou tam ku prospěchu všech.Některé je znát z komunální politiky ,kde to bylo také mlácení prýázdné slámy

poky-f ( 8. listopadu 2021 03:27 )

Bartoš se tlemí , asi ani nečekal ty čtyři mandáty .Je evidentně spokojený !!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa