Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 4°C

Starostové schválili partnerství s Piráty a do voleb si věří: Vyhrajeme, tvrdí Rakušan

Autor: ČTK, for - 
7. ledna 2021
21:05

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) schválilo koaliční smlouvu s Piráty o spolupráci v letošních sněmovních volbách. Dohodu, kterou oba subjekty dopracovaly před Vánocemi, dnes širší vedení STAN v hlasování podpořilo 92 procenty hlasů, řekl novinářům předseda Starostů Vít Rakušan. Piráti budou o vzniku koalice definitivně rozhodovat na svém sobotním celostátním fóru.

Koaliční smlouvu s programovými východisky vypracovali Piráti a STAN koncem loňského roku. Hnutí STAN má podle ní obsadit první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení má být předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Rakušan doufá v to, že Piráti v hlasování spolupráci také podpoří. Strany podle něj chtějí společně dát Česku naději, že po období stagnace a vládě populismu může zažít velkou změnu. „Je to odvážný projekt, který dává dohromady subjekty, které jsou určitě v mnoha věcech odlišné,“ konstatoval. Populistická řešení chtějí ale podle něj nahradit věcností, otevřeností a skutečně protikorupční politikou.

Rakušan: Máme potenciál zvítězit

Rakušan řekl, že kvůli desetiprocentnímu zisku dohoda nevznikla. „Věříme, že to bychom dokázali získat i v samostatném postupu,“ uvedl. Koalice má ambici volby vyhrát a cílí na víc jak 25 procent hlasů. „Není to jen zbožné přání, které se nemůže uskutečnit, ale je to něco, co se v této zemi může stát. Po těch letech, kdy dominovalo jedno hnutí (ANO), se objevuje řešení, které má potenciál v těchto volbách zvítězit,“ řekl.

Video Vyjádření k výsledku voleb: Vít Rakušan 

Hnutí STAN bylo zaregistrováno v srpnu 2004 a současný název nese od února 2009. V prvních volbách do Sněmovny, ve kterých jeho členové kandidovali, spolupracovalo v roce 2010 s TOP 09. Smlouva o strategické spolupráci s TOP 09 skončila s rokem 2012. Novou volnější dohodu uzavřely subjekty na podzim 2013. V listopadu 2016 se dohodly na ukončení spolupráce.

Před posledními volbami do Sněmovny se začala rodit spolupráce mezi STAN a KDU-ČSL. Začátkem roku 2017 Starostové přijali nabídku lidovců na dlouhodobou spolupráci. Kvůli nízkým preferencím však později KDU-ČSL koalici zrušila, nabídla STAN místa na své kandidátce, což vedení hnutí nepřijalo a rozhodlo se kandidovat samostatně. Ve volbách získalo šest mandátů za 5,18 procenta hlasů.

Starostové a Piráti počítají s tím, že budou mít samostatné poslanecké kluby. „Zároveň ale říkáme: spolu do vlády, spolu do opozice,“ řekl Rakušan.

Video Bartoš o volbách: Chtěli jsme sto zastupitelů a máme je. Spolupráci se STAN budeme řešit dál - Facebook - Piráti

ruzova_pipinka19 ( 11. ledna 2021 11:06 )

PŘESNĚ TAK.
Samostatně by volbama neprošli!
Jedine dreďáci a to jen proto,že jsou huliči což je asi 15% obyvatel porevolučních parchantů!
Jediné co umi je zavidet ,udávat a dělat intriky!

hejhej ( 9. ledna 2021 12:24 )

silen: Nejen feťácká lůza, ale udavači. A Bartoš člen mezinárodní promuslimské organizace ANTIFA. Nechci tady másilníky,vrahy a primitivní přivandrovalce, lháře, bez dokladů , kteří chtějí prosazovat zrůdný islám a nikdy se nehodlají přizpůsobit. POkud se s tou pirátskou sebrankou spolčili STAN, tak jsou stejní, hodlají zlikvidovat republiku.

hejhej ( 9. ledna 2021 12:20 )

e.lesanova:
Před vobama ti ubožáci tvoří koalice, jinak by se některé strany do PS vůbec nedostali. A toto považuji za odpornou, politickou špínu a podvod na voliče.
Nevolím žádný slepenec.

hejhej ( 9. ledna 2021 12:17 )

Nikdy nebudu volit slepence a strany, které hodlají vítat muslimské násilníky, udávače a feťáky. Věřit, to je jediné, co jim zbývá. Lidé mají rozum a nebudou volit slepenou sebranku. Když si tak věří, proč nejdou do voleb samostatně ?
STAN a Piráti naprosto nepři­jatel­ní.St­ačilo sledovat celou dobu, co jsou v opozizci a jediné od nich znělo : Babiš, Zeman.

robin5 ( 9. ledna 2021 11:21 )

Tihle budoucí "partneři" jsou asi jediní, kdo věří, že volby vyhrají. Ale jako komici jsou velice dobří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud