Skiareály budou dohlížet na „nezbedné“ turisty. Havlíček zmínil peníze za sedačku
Lyžařská střediska zůstanou nadále zavřená. Vláda oznámila rozbíhající se systém kompenzací pro více než 400 skiareálů, které musely v důsledku protiepidemických restrikcí zavřít a přichází o hlavní sezonu. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že poběží speciální program, který bude buď kompenzovat náklady středisek, nebo se budou vypočítávat peníze za sedačky. Skiareály ale dostaly důležitý úkol - musí hlídat nezbedné Čechy na horách.
Vláda ve čtvrtek rozhodla o prodloužení opatření až do 22. ledna. To se dotkne především provozovatelů skiareálů, kterým již několik týdnů „běží sezona“. Vicepremiér a ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nicméně přišel s prvním návrhem kompenzací.
Ty by měly být počítány buď přes náklady, nebo přes sedačky, jak uvedl Havlíček po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministryní Alenou Schillerovou (za ANO) a ředitelem Asociace horských středisek Liborem Knotem. „Program bude specificky pro tyto areály (…) Bude založen na nákladovém režimu nebo na kompenzaci přes sedačky, podle typu vleků nebo lanovky,“ uvedl ministr.
V případě výpočtu na základě sedaček na lanovkách a vlecích se podle Havlíčka ještě diskutuje o konkrétním systému i finančním obnosu, který by musel být vynaložen. Mělo by to podle něj být kolem jedné miliardy korun. Nechtěl ale o konkrétní částce zatím spekulovat.
Skiareály v roli hlídacího psa
Součástí dohody o kompenzacích bude podle Havlíčka i to, že provozovatelé skiareálů dohlédnou na dodržování hygienických a bezpečnostních pravidel.„Dohlédnou na současný režim, aby se tam bez kontroly a systému pohybovalo obrovské množství zákazníků (…) Věříme, že tímto modelem dokážeme jednak vyrovnat náklady a současně zabezpečit systém na těchto svazích,“ doplnil.
Podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota vlekaři vítají možnost si s vládními představiteli promluvit a zmínil, že jsou areály připraveny nejen spustit svůj provoz, ale také regulovat pohyb návštěvníků tak, aby se jednalo o pobyt v přírodě.
O druhu kompenzací, ale i o podmínkách k otevření diskutuje vláda se skiareály už od poloviny prosince. Jednání uspíšily i davy turistů, kteří do areálů vyrazili navzdory opatřením. Lidé zaplňovali úseky sjezdovek, kde bobovali či i lyžovali.
Havlíček uvedl, že v Česku je 450 areálů, z čehož 150 je považováno za velké areály. Opatření a uzavření se dotýká 45 tisíc zaměstnanců. „Je třeba říci, že výkonnost těchto areálů přináší 13 miliard ročně – pro dokreslení, ročně je v nich 2,5 milionu návštěvníků,“ dodal ministr.
Zákaz lyžování pobouřil oba Klause
Nad zákazem lyžování již v prosinci loňského roku nechával rozum stát Václav Klaus ml.: „Proč zakazujete spuštění lyžařských areálů a zabraňujete lidem, aby byli na čerstvém vzduchu? Z čeho tam ti lidé mají žít? Když tady lidi mohou juchat někde v barech už zase znova, tak čemu vadí, když stojí se šátky a brýlemi ve frontě, většinou jsou to rodiny, a lyžují?“ hřímal ve Sněmovně během interpelací.
A jeho otec, exprezident Václav Klaus, mu dával za pravdu. „Odmítám zákazy lyžování na zdravém horském vzduchu. Obává-li se pan ministr nočních zábav, pak ať zakáže tyto zábavy, ale ne lyžování,“ řekl Blesk Zprávám Klaus coby vášnivý lyžař.
Konečně máte komunismus, alespoň pro někoho