Babiš pro Blesk: Jednali jsme s Tálibánem! Premiér o evakuacích i zoufalství v Kábulu
Premiér Andrej Babiš (ANO) promluvil ve středu pro Blesk o probíhajících evakuacích z kábulského letiště poté, co se Tálibán ujal vlády nad Afghánistánem. Babiš vzpomněl hrůzné chvíle, kdy z letadel, jenž do bezpečí přepravují zahraniční diplomaty a jejich spolupracovníky včetně rodin, padali z nebe zoufalí lidé ve snaze dostat se ze země. A popsal aktuální průběh utajované operace, která zahrnovala i vyjednávání s Tálibánem.
Blesk: Jaká je situace na letišti v Kábulu?
Andrej Babiš: Naše první letadlo s evakuovanými mělo odstartovat ve 21:30 a bylo to až ve 23:15. Ti zoufalí lidé se tam věší na letadla, ze kterých spadli a zabili se. To jsou hrozné věci, na které člověk nemůže zapomenout. Naše armáda a velvyslanec měli přesné seznamy, koho se týká evakuace a armáda měla tlumočníky, kteří jsou prověření. Tyto operace jsou samozřejmě utajené, nebylo to lehké dostat tam to letadlo, dostat je na palubu.
Z Kbel vyletěl ve čtvrtek v 1 v noci další speciál. Pro koho je určený?
Je tam další seznam lidí, kteří by měli být evakuováni.
Můžete říct, kolik lidí má do Česka přepravit?
Nechci dávat detaily, protože nevíme, jak to dopadne, ale děláme vše proto, aby to dopadlo dobře, a tu operaci jsme úspěšně ukončili.
Vy jste mi ukazoval zprávu, že nizozemské letadlo odcestovalo z Afghánistánu prázdné…
Poslal jsem vám ji proto, že jsme kritizovaní od opozice a novinářů, kteří vůbec nechápou, co se v Kábulu děje. Jsme velice úspěšní – tedy naše armáda – a my to s ministrem zahraničí (Jakubem) Kulhánkem celé řídíme. Armáda odvedla skvělou práci.
Ve středu jsme vyjednávali s Tálibánem a na palubu jsme dostali maximální počet našich lidí, ještě tam zbyla dvě místa, tak jsme vzali Poláky. Ti ještě neposlali letadla, ani Slováci. Nejde ani o mě, ani o Kulhánka, ale o ty, kteří to organizují, tak si zaslouží absolutorium.
Kdo přesně jednal s Tálibánem?
Naši lidi v Afghánistánu.
Jsou v Kábulu ještě Češi, nebo se jedná o místní spolupracovníky?
Češi už jsou všichni doma, je tam zbytek tlumočníků s rodinami a nějací další spolupracovníci.
Když je velvyslanec Baloun už v Česku, kdo to nyní řídí na místě?
Armáda.
Vojenská policie?
Zkrátka naše armáda, naši lidé tam komunikují, mají tam kontakty. Jsou to ale diskrétní věci, které by mohly narušit operaci, a proto nepůjdu do detailů.
Co bude s Afghánci v Česku a s generálem Balounem, čtěte ve čtvrtečním Blesku.
Estebacek bureszase lzé jako když rudé právo tiskne. Je to obycejnej vlastizradce co sem tahá nežadoucí elementy.