Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

Sexuální nátlak a nechutné praktiky exposlance Feriho: Další dívky promluvily. Co zažily?

Aktualizováno -
10. června 2021
17:37
Autor: Mii, ula - 
10. června 2021
17:10

Policie zahájila úkony trestního řízení v případu bývalého poslance Dominika Feriho, kterého několik žen v médiích minulý týden obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Weby A2Alarm a Deník N dnes přinesly další svědectví dívek, na které Feri údajně vyvíjel sexuální nátlak. Jedné z nich bylo v době traumatizujícího zážitku 16 let. Když Feriho kontaktovala v době, kdy se přihlásil k hnutí #Metoo, měl se jí za své chování omluvit.

Dle svědectví zveřejněného na webech A2Alarm a Deník N se Monika seznámila s Ferim, když jí bylo 16 let a jemu 19. Redakce má údajně konverzaci k dispozici, Feri nazývá dívku „puberťačkou“ a že se chce „hlavně vyvarovat jejím pubertálním řečem“. 

„Když je vám šestnáct a někdo vám tohle pořád opakuje, úplně se stydíte. Ještě když to je známý člověk,“ svěřila se Alarmu dívka.

Monika nakonec přijela za Ferim do Prahy a strávili spolu večer ve vinárně. Dívka vypověděla, že nepila a nakonec šla s Ferim do jeho bytu. Dnes už bývalý politik jí měl opakovat, že je mladá, naivní a měla by si připadat speciální. Pak se jí pokoušel dotýkat. Monika jej odmítla a chtěla jet domů.

Sahal na mne několikrát za noc. A do intimních míst strkal prsty

Před odchodem jí Feri nabídl něco k pití, mělo jít o láhev fanty. Co bylo dál, už si dívka nepamatuje, pouze útržky. Vzbudila se nahá a Feri na ni údajně sahal.

„Ale pak jsem ležela, nic jsem neříkala, byla jsem ztuhlá a strašně jsem se bála. V hlavě jsem měla myšlenky na to, že to aspoň bude rychle za mnou. Nedokázala jsem ale ovládnout tělo, jen jsem se lepila na studenou zeď, abych od něj byla co nejdál, ale on mě držel a osahával. Ani nevím, jestli jsme měli sex. Rozhodně vím, že mi do intimních míst strkal prsty, že na mě sahal, sahal na mě několikrát za tu noc,“ řekla Monika Alarmu.

Feri si údajně na nic nepamatoval

Monika dále vypověděla, že když se Feri přihlásil ke kampani Metoo, napsala mu, že mu také řekla ne.

Feri jí odpověděl, že si nepamatuje, co spolu prožili, a že se omlouvá, jestli z toho neměla dobrý pocit. Monika údajně kontaktovala i Feriho přítelkyni a psala jí, at se od něj drží dál.

Na dotaz, proč zážitek nenahlásila, odpověděla, že se „bála i Feriho autority a toho, že mi nikdo nebude věřit.“ Odvahu jí dodalo až odhalení prvních svědectví dalších dívek.

„Držel mě pod krkem. Hystericky jsem brečela“

Bára se serveru svěřila, že si s Ferim dopisovala a necítila se nijak ohroženě, ani při představě, že by u něj měla přespat. Podle její výpovědi nepila ten večer ani ona, ani Feri. Jakmile si však lehla v pyžamu do postele, Feri se jí začal dotýkat. Odmítala ho, ale Feri byl údajně neodbytný a začal se ptát, proč za ním jezdila.

„Pak mě najednou chytil za zápěstí fakt velkou silou, říkala jsem, že mě to bolí a aby přestal. Jeho to vůbec nezajímalo. Jednou rukou mi držel zápěstí a druhou mě najednou chytil pod krkem. To už jsem se hystericky rozbrečela,“ popisuje Bára. Když se vytrvale bránila, Feri ji pustil a ona v pyžamu utekla z jeho bytu.

Lákal ji do bytu a sliboval, že „udělá malé černoušky“

Julii si podle jejích slov Feri sám vyhlédl. Začínala pracovat v kultuře a měla přítele. Feri se jí pokoušel bez úspěchu kontaktovat na sociálních sítích. Nakonec byla pozvána jejich společným kamarádem na narozeninovou oslavu.

Feri ji oslovil s tím, že se s ní chce seznámit. „Říkal mi, že jsem hot jak prase, mám dobrý prsa, že jsem odvážná, že mám na sobě s takovýma prsama šaty, že ho to vyzývá. Odpověděla jsem mu, jestli mu přijde normální takhle mluvit s úplně cizím člověkem. Odkázala jsem ho do patřičných mezí. Ale jeho to přitahovalo. Jemu se líbilo, že jsem sarkastická, že ho odmítám a nebojím se ho poslat do háje,“ popisuje server Alarm Juliina slova.

Julii na večírku oslovila údajně i Feriho známá a ptala se, proč se nechce politikovi podvolit. Žena dále vypovídá, že do ní Feri a další muž chtěli násilím nalít alkohol. Celou dobu ji Feri navíc osahával, držel kolem ramen, šeptal jí do ucha, že jí „udělá malé černoušky“, a lákal ji k sobě na byt.

Julie nakonec využila chvíli, kdy Ferimu přinesli dárek, a z večírku utekla. „Věděla jsem, že to bude jenom horší. Tam neměl nikdo žádné zábrany. Nikdo mu neřekl, ať se uklidní, nikdo,“ vypověděla Julie.

Feri nařčení odmítá...

Redakce Alarmu Dominika Feriho kontaktovala, ten opět odmítl, že by se dopouštěl sexuálního násilí. 

„Za svými předchozími vyjádřeními a odmítnutím jakéhokoliv sexuálního násilí si pevně stojím. Vaši otázku s omamnými látkami pokládám za absurdní a nařčení v ní zmíněná zásadně odmítám. S ohledem na skutečnost, že nejsem ve veřejné funkci a že policie podle svého vyjádření věc prověřuje, se nebudu více vyjadřovat,“ reagoval přes SMS Feri.

...ve Sněmovně i TOP 09 už skončil

Prvotní svědectví, že Feri sexuálně zneužíval a psychicky shazoval mladé ženy, přinesly servery Alarm a Deník N koncem května. Několik dívek pro ně popsalo, že poslanec s nimi měl sex, i když byly výslovně proti tomu. Od jiných se snažil vylákat nahé fotografie nebo je urážel a smál se jejich inteligenci. Feri všechna obvinění odmítl a označil je za lži, bezprostředně poté však složil poslanecký mandát a oznámil, že nebude kandidovat v říjnových volbách.

Případem se nyní zabývá policie, již zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. Strážníci také vyzvali případné poškozené, aby se jim ozvaly. 

Tři dny po původním textu předsednictvo TOP 09 vyzvalo Feriho, aby přerušil své členství, a to do doby, než bude jeho jméno očištěno. „Informace o Dominiku Ferim, které se objevily v médiích, pokládáme za velmi závažné. Obvinění a jednání, které je mu připisováno, považujeme za neakceptovatelné nejenom pro veřejné činitele, ale také pro kohokoliv jiného,“ uvedla strana. Zároveň vyjádřila podporu všem případným obětem.

Feri za několik hodin ze strany skutečně vystoupil. Od té doby se veřejnosti straní, unikla však fotografie, na které je zřetelné, že radikálně změnil image - ostříhal si své ikonické afro. 

Policie hledá další poškozené

„Kriminalisté začali případ prověřovat a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti,“ uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

„Žádáme další případné poškozené, které se zatím policii nepřihlásily, aby tak učinily na linku 158 nebo přímo vyšetřovatelce na číslo 731 195 066,“ upřesnil Daněk.

Video Blesk Podcast: Feri získal moc příliš brzo, myslí si Pavlík - Jiří Marek, Lukáš Červený

Další videa