Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Zeman varoval před terorismem a zmínil „antičínskou hysterii“. Babiš nechce armádě škrtat

Autor: ČTK - 
24. listopadu 2020
12:58

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá veškeré snahy o to, aby se nezvyšoval armádní rozpočet. Řekl to při velitelském shromáždění české armády. Babiš uvedl, že chce naopak podpořit růst rozpočtu na obranu a pracovat na zvýšení počtu vojáků. Prezident Miloš Zeman pak podpořil úsilí armády o zvýšení bojeschopnosti. Podmínkou je podle něj zapojení českého zbrojního průmyslu a nakupování moderních technologií. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) připomněl, že škrty spojené s finanční krizí z let 2008 a 2009 vážně narušily schopnost armády bránit stát před vnějším napadením.

Obrana by podle návrhu rozpočtu na příští rok měla hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun. „Na mě se můžete spolehnout, já určitě od momentu, kdy jsem se stal členem vlády, podporuji armádu,“ řekl vojákům Babiš. Armáda podle něj může s podporou počítat i dál. „Jednoznačně potřebujeme navýšit i počet vojáků,“ uvedl.

Armáda podle něj v koronavirové krizi ukázala, že se na ni může Česko spolehnout. „Armáda byla ta, která nám zásadně pomohla v boji s pandemií, vděčíme vám za mobilní odběrové týmy, pomoc v nemocnicích a pečovatelských zařízeních i s Chytrou karanténou,“ uvedl Babiš.

Výzvy stojí podle premiéra před NATO i Evropskou unií. „Vztahy jednotlivých členů NATO nejsou úplně ideální a uvidíme, jak to bude fungovat s příchodem nového amerického prezidenta (Joea Bidena),“ řekl. Zásadním problémem pro Evropu je ilegální migrace, dodal. „Nejde o přerozdělování (migrantů), ale zastavení (migrace). Je důležité, abychom ubránili naši kulturu a způsob života,“ doplnil.

Zeman podpořil zvýšení bojeschopnosti

Zeman v projevu na každoročním setkání armádních velitelů poděkoval vojákům za pomoc, kterou poskytli v boji s koronavirem. Zároveň armádu podpořil v jejím úsilí o zvýšení bojeschopnosti, a to na základě dvou podmínek. Jednou z nich je podpora českého zbrojního průmyslu, druhou je nákup nové generace zbraní, které se osvědčily v boji.

Zeman opět vyzdvihl nákup dronů a vyslovil se pro jejich pořízení z Izraele. Jeho bezpilotní prostředky se podle prezidenta v boji osvědčily. Zmínil také stahování spojeneckých vojáků z Afghánistánu. Potěšilo ho, že generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se nedávno proti tomuto stažení vyslovil. Očekává, jak se k tomu postaví nová administrativa nastupujícího amerického prezidenta Joea Bidena.

Zeman souhlasí s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, že nepřítelem není Čína a Rusko, ale mezinárodní terorismus. Podle českého prezidenta jím je konkrétně islámský terorismus. „Nenechme se zmást těmi, kteří nám vyhrožují třetí světovou válkou, nenechme se zmást ani těmi, kteří tady rozsévají antiruskou a antičínskou hysterii,“ řekl. Taková vyjádření podle něj poškozují jen ekonomické zájmy.

Metnar: Krize ještě nekončí

Metnar připomněl spor o státní rozpočet, který ministerstvu obrany na příští rok určuje 85,4 miliardy korun. KSČM podmiňuje podporu rozpočtu škrty ve výdajích na obranu ve výši deseti miliard. Metnar však míní, že škrty by bojeschopnost armády narušily.

Metnar vojákům poděkoval za práci během koronavirové krize. Jejich nasazení označil za obdivuhodné. „Krize ale ještě nekončí. Také nevíme, jestli se nebude opakovat, nebo jestli nepřijdou jiné, možná ještě horší pandemie,“ řekl. Pomoc při krizových situacích je podle něj důležitou součástí práce vojáků.

Za hlavní úkol armády ale označil obranu před vnějším napadením státu, spojenců a hodnot. Tato schopnost ale podle něj byla vážně narušena škrty spojenými s finanční krizí v roce 2008 a 2009.

Metnar řekl, že letos ministerstvo obrany uzavřelo smlouvy za více než 11 miliard korun. „Pořizujeme například ruční zbraně, pasivní sledovací systémy, systém řízení palby dělostřelectva a balistické vesty,“ poznamenal.

Připomněl, že letos je v plánu uzavřít smlouvy na modernizaci vrtulníků Mi-171 a na nákup 1 200 terénních automobilů, v první polovině příštího roku chce resort podepsat tři smlouvy za 68 miliard korun na nákup nových děl, protiletadlového kompletu SHORAD a 210 pásových bojových vozidel pěchoty. „Tyto projekty zásadně změní schopnosti armády a zajišťování obranyschopnosti naší země a rovněž zvýší důvěryhodnost v alianci,“ řekl.

Podle Metnara současné konflikty, například v Náhorním Karabachu, ukázaly důležitost moderních technologií a význam dronů. „Zde také nesmíme zůstat pozadu. Proto se stále více věnujeme kybernetice a bezpilotním prostředkům,“ uvedl.

Video Dny NATO postrádaly diváky. Přijeli jen hrdinové. - Karel Janeček

pokrok ( 25. listopadu 2020 21:17 )

Domácí, TOP, Zprávy

"Bude mít Babiš více krvavější ruce než jeho soudruh Gottwald?"
Autor článku: Irina Vladivojna Zajceva • 16. 04. 2020 • 088

Není třeba před Babišem varovat prezidenta ČR?

pokrok ( 25. listopadu 2020 21:14 )

To není spam to je smutná skutečnost naší stávající
politické scény .

Jaký je rozdíl mezi mafiánem - zabijákem -
a terorristou .

Ten první pomocí složek -
likviduje lidi k vůli penězům a moci -

ten druhý k vůli své víře.

Ale oba mají na svědomí zničení mnoha
lidských životů .

Zase bude spam ?

Santusak ( 25. listopadu 2020 15:35 )

Jak poznali Cesi ze je zeme kulata?? Vykakali se na Vychod a ze Zapadu litaj jen hovinka!!

Santusak ( 25. listopadu 2020 15:24 )

Pravymi "spojenci" budete az budete napul Cechoafricany s nejvetsimy pWdelemy na svete a okoli!!

Santusak ( 25. listopadu 2020 15:23 )

BIgosu,,ty mas odjakziva jen blbe kecy a jeste blbejsi fantazii,,ty fakt nezklames!! Jen pockej,,zajici!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud