Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 4°C

Prymulu nahradí dětský lékař? Blatný léčí srážlivost krve a s Babišem už jednal

Autor: sab, ČTK - 
23. října 2020
19:35

Nahradit ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) by mohl náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný, píše web Lidovky.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl komentovat žádná jména. Naznačil, že má jít o lékaře se zkušeností z ciziny. Babiš dopoledne řekl, že za ním jeden z kandidátů přijede a na Úřad vlády poté odpoledne dorazil právě Blatný. Jméno prý nezná ani prezident Miloš Zeman, dostal prý však jeho životopis. S kandidátem se má potkat v úterý. 

Životopis, který přivezl premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentovi do Lán, patří podle informací webu Lidovky.cz náměstkovi brněnské fakultní nemocnice Janu Blatnému.

Jan Blatný je dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s touto poruchou srážlivosti krve. Je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnickým náměstkem pro pracoviště Dětská nemocnice Fakultní nemocnice v Brně.

Video Babiš o konci Prymuly: Zemanovi předložil návrh na nového ministra zdravotnictví - Jan Jedlička, Jakub Veinlich

U Babiše byl za pár hodin, k Zemanovi by šel až v úterý

Blatný dorazil odpoledne na schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten před tím dopoledne řekl, že jeden ze dvou možných kandidátů za ním ještě ten den dorazí. Důvody schůzky s premiérem nechtěl pro přítomné novináře Blatný komentovat. Víc neprozradila ani sama brněnská nemocnice. Premiér na dotaz Blesk Zpráv nechtěl říct, zda Prymulu nahradí lékař z Brna. Jméno nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Babiš si sice představoval, že v pondělí už bude vláda jednat s novým ministrem, teď už je ale jasné, že to tak nebude. Teprve setkání s prezidentem Milošem Zemanem má proběhnout až v úterý.

Video Prymula o ministerstvo bojuje: Neodstoupím, na vše mám vysvětlení! - ČTK

Bude prezident jednat podle Ústavy ČR?

Babiš už životopis vybraného kandidáta Zemanovi předal, jméno však prý hlava státu nezná. Zeman měl nejprve ke konci Prymuly výhrady, přiznal Babiš. Po jednání řekl, že podle Ústavy tak na jeho návrh odvolat ministra musí. Z minulosti ale víme, že toho Miloš Zeman nerespektoval. Tentokrát Zeman ještě jasně neřekl, zda bude odvolávat a jmenovat tak, jak by měl.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že postup, který zvolil prezident Miloš Zeman při jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), je maximálně vstřícný, optimální a plně odpovídá vzniklé situaci. „Pan prezident nebude přispívat k mediální hysterii. Klíčové je, že díky řešení, které vzniklo v Lánech, není nikterak ohrožen boj s nebezpečnou pandemií,“ dodal mluvčí.

Nabídka šla i šéfovi pražské nemocnice

Nabídku na ministerský post dostal také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. České televizi (ČT) ale řekl, že ji odmítl.

Ve veřejném prostoru se spekulovalo rovněž o tom, že Prymulu by mohl nahradit exministr Miloslav Ludvík (ČSSD), který s podporou ANO neúspěšně kandidoval v říjnových volbách do Senátu. Ten podle ČT ale nabídku nedostal.

Spekuluje se o tom, že by Prymulu mohl nahradit nynější náměstek ministra pro zdravotní péči Aleksi Šedo. 

vendulala ( 24. října 2020 16:40 )

Ministr ten nebo onen,co na tom záleží. Nevidíte, že Babišovi jde jen a jen o to, abyste ho příští rok zvolili? I v těch nejtěžších chvílích intrikaří a stará se o svůj profil.

oldedek ( 24. října 2020 14:04 )

"Premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl komentovat žádná jména. Naznačil, že má jít o lékaře se zkušeností z ciziny..."

Tak když si ho vybral Andrej, tak to bude asi ňákej machr. Tak to si ho asi taky objednám - už delší dobu, takovejch 5 let jsem se oproti dřívějšku tak nějak fortelně "neubzdil" a plyn tahám furt sebou - no snad pomůže ...

petrolinda ( 24. října 2020 13:54 )

Až dojde jednou k nejhoršímu ,měla by se redakce Blesku a redakce ČT do jednoho postavit před soudní tribunál.

petrolinda ( 24. října 2020 13:51 )

Prymula podváděl? PÁR VTEŘIN BEZ ROUŠKY?? A co ten zdivočelý dobytek na Staromáku?
Svět se v pr.del obrací.Jsme na úrovni Ugandy nebo pralesních kmenů v Brazilském pralese.Jeden větší gráz­l,po­drazák­,gau­ner neboli "politik" , Drží se českého Titaniku jako h.o.v.n.o. košile.

petrolinda ( 24. října 2020 13:45 )

Skvělý tah?/ironie/. V těchle tragických sra.čkách je to státní sebevražda.
Opravdu to vypadá jako plánovaný třetí pilíř-umírání důchodců.
Ze země s nejlepšími výsledky jsme nejhorší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud