Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 4°C

Zeman vyznamenal Prymulu a další plukovníky za boj s covidem. Medaile i pro zdravotní sestru

Autor: Sabina Dračková - 
28. října 2020
20:20

Prezident Miloš Zeman u příležitosti 102. výročí vzniku Československa vyznamenal letos 38 osobností. Hned několik z nich vybral i kvůli tomu, že pomáhaly nebo stále pomáhají Česku zvládat koronavirovou pandemii a s ní spojenou krizi. Diskutovaným bylo jméno současného ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), ten skutečně Řád bílého lva dostane. Medaile poputují i k plukovníkům Petru Šnajdárkovi a Danielu Miklósovi. Kromě vojáka a hasiče si ale podle Zemana metál zaslouží i virolog Tomáš Cihlář nebo zdravotní sestra Jan aBřezinová a náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Právě kvůli koronavirovým nařízením a kvůli obavám z šíření koronaviru musel Hrad ceremoniál odložit. Tomu se nejprve prezident Miloš Zeman snažil vyhnout a prakticky do poslední chvíle si stál za tím, že ceremoniál na Pražském hradě uskuteční v omezeném počtu a s dodržením základních pravidel, jako jsou roušky a rozestupy. I od této varianty Zemana nakonec odradil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Před ním se o to marně pokoušeli třeba předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Video Místo zrušeného ceremoniálu televizní projev: Miloš Zeman 28. října promluvil k národu - FTV Prima

Prymula získal nejvyšší vyznamenání za první vlnu

Jak v Blesku oznámil, tak i udělal. Právě profesor a epidemiolog Roman Prymula je jedním z vyznamenaných. Prezident mu za mimořádné zásluhy o stát propůjčil Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy. Toto nejvyšší státní vyznamenání se neuděluje, ale právě propůjčuje.

Video Miloš Zeman o vyznamenání pro Romana Prylumu - Redakce Blesk

Roman Prymula se věnuje zejména problematice imunizace a vakcín. V letech 2009 až 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové, poté mezi lety 2017 až 2020 působil jako náměstek ministra zdravotnictví, předsedal Ústřednímu krizovému štábu aktivovanému kvůli pandemii onemocnění covid-19.

V září 2020 ho prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem zdravotnictví. Učinil tak na návrh premiéra bezprostředně poté, co na post rezignoval tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jak už Zeman dříve řekl, vyznamenává Prymulu zejména proto, že se významnozu měrou zasloužil o zvládnutí první vlny epidemie v České republice.

Video Snímky, které usvědčily Prymulu: V hospodě vlastním opatřením navzdory! - Marek Pátek, Martin Hykl, Aleš Brunclík

V posledních dnech se přitom řeší Prymulova kauza, kterou odstartovaly fotografie v deníku Blesk. Ty ministra Prymulu ukazují, jak vychází z restaurace, která měla být dle vládního nařízení uzavřená. Prymula na fotografiích míří a usedá do vládní limuzíny, a to bez roušky. Kvůli tomu podal premiér Andrej Babiš Zemanovi návrh na jeho odvolání, nyní už ale prezident tak rychle nekoná. K výměně v čele resortu má dojít až téměř týden poté, co Babiš řekl, že Prymula má skončit. Za otálení prezidenta někteří kritizují.

Šnajdárek vede Chytrou karanténu

Mezi dalšími vyznamenanými je plukovník a inženýr Petr Šnajdárek. Stojí za projektem tzv. Chytré karantény a je zároveň vedoucí oddělení systému velení a řízení armády na operačním odboru sekce plánování schopností Ministerstva obrany. Šnajdárek dostane Medaili Za zásluhy. Vyhověl tak návrhu ministerstva obrany.

Od roku 2006 se Šnajdárek věnuje zejména akvizičním, výzkumným a vývojovým projektům a řeší rozvoj v oblasti systémů velení a řízení, použití a implementace nových technologií, softwarových nástrojů. Zúčastnil se dvou zahraničních operací v Afghánistánu (2009 a 2011). V roce 2015 zaváděl v Afghánistánu první českou jednotku bezpilotních systémů (dronů). V rámci nasazení do zahraničních operací zaváděl nové technologie k podpoře operační činnosti jednotek a jejich ochraně.

Tisková konference k projektu Chytrá karanténa za účasti Adama Vojtěcha (za ANO), Andreje Babiše (ANO), Romana Prymuly, Jarmily Rážové a plukovníka Šnajdárka. (7. května 2020)Tisková konference k projektu Chytrá karanténa za účasti Adama Vojtěcha (za ANO), Andreje Babiše (ANO), Romana Prymuly, Jarmily Rážové a plukovníka Šnajdárka. (7. května 2020) | Úřad vlády ČR

V Česku zavedl také elektronickou žádanku na test na koronavirus. Pracoval také na nástroji, který umožňuje vyhodnocovat současnou situaci. Na základě toho se pak přijímají nová opatření pro zabránění šíření onemocnění covid-19.

Pomáhala i zdravotní sestřička s rakovinou

Vyznamenanou „ženou z lidu“ je Jana Březinová. Medaili Za hrdinství získala zdravotní sestra v důchodu za to, že vypomáhala v Litomyšlské nemocnici v období covidu.

Ve zdravotnictví pracovala celý život a vystřídala několik oddělení. Sama prodělala rakovinu plic a o jeden plicní lalok přišla. I přesto se vrátila mezi sestry do nemocnice v Litomyšli a v současné krizové situaci zapříčiněné pandemií koronaviru stále pomáhá.

„Nabídli mi, abych si přibrala nějaké služby navíc, tak jsem na to samozřejmě kývla, protože je ten čas, kdy se má pomáhat. Kdo jiný by měl pomáhat než ženská, která dělá celý život zdravotní sestru. Moje děti o mě mají strach, to je logické. Na mém pracovišti je ale vynikající kolektiv. Vycházejí mi vstříc,“ říká vyznamenaná Jana Březinová.

Tým virologa Cihláře vyvinul Remdesivir

Stejně jako Šnajdárek získal Medaili Za zásluhy český biochemik a virolog, viceprezident pro virologii americké společnosti Gilead Sciences Tomáš Cihlář. Jeho vyznamenání Zemanovi navrhli poslanci.

Český virolog Tomáš CihlářČeský virolog Tomáš Cihlář | Nadační fond Neuron

Medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy mu prezident Miloš Zeman uděluje zejména za to, že se jako vědecký pracovník zabýval vývojem antivirotik na bázi nukleotidových analogů, zejména přípravku Viread, který se stal hlavním lékem proti infekci HIV.

Video Slzy a roztřesený hlas! Nakažený taxikář (53) covid-19 promluvil: Jste andělé, vzkázal lékařům a zdravotníkům - Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN

Cihlář vede tým téměř stovky vědců pracujících na výzkumu nových látek pro léčbu mnoha virových onemocnění, podílel se na vývoji přípravku Remdesivir původně určeného k léčbě eboly. Ten se ukázal jako potenciálně účinný k léčbě koronavirové infekce covid-19. Tímto experimentálním lékem léčili i amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Policejní náměstek nechal hlídat hranice před migranty

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů od Zemana dostane i první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Ten si prošel všemi stupni řízení uniformované policie od obvodního oddělení až po policejní prezidium.

Video Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek k osamělému střelci. - Blesk TV

Do roku 2008 vykonával službu ve východních Čechách na Okresním ředitelství policie v Náchodě a na Oblastním ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie v Hradci Králové. Na podzim 2008 byl ustanoven do funkce náměstka ředitele Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, které následně v letech 2011–2014 sám řídil. Od dubna 2014 vykonává funkci 1. náměstka policejního prezidenta.

Vondrášek během své kariéry velel řadě rizikových bezpečnostních opatření na území hlavního města Prahy, řídil opatření k znovuzavedení kontrol na státních hranicích v době kulminace migrační krize v roce 2015 a významnou měrou se podílel na protiteroristických opatřeních České republiky na jaře 2016 a v letech následujících. Během koronavirové krize na jaře 2020 byl klíčovým členem řízení resortu Ministerstva vnitra, aktivně se účastnil jednání Krizového štábu ministra vnitra a podle Zemana se velkou měrou zasloužil o zvládnutí první vlny pandemie.

Plukovník Miklós je u hasičů 17 let

Za zásluhy o stát dostane medaili i náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost plukovník a inženýr Daniel Miklós. 

Náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost Daniel Miklós.Náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost Daniel Miklós. | HZS ČR

Ten na generální ředitelství HZS ČR nastoupil hned po vysoké škole a v roce 2003 začal pracovat v sekci prevence a civilní nouzové připravenosti. Nejprve od roku 2007 vedl oddělení krizového řízení a pak byl v letech 2016 až 2017 ředitelem odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení. Náměstkem generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a nouzovou připravenost je od dubna 2017. Během koronavirové krize na jaře 2020 byl podle Hradu klíčovým členem řízení resortu Ministerstva vnitra, aktivně se účastnil jednání Krizového štábu ministra vnitra a velkou měrou se zasloužil o zvládnutí první vlny pandemie.

sorgedoktor ( 3. listopadu 2020 17:55 )

Tomikui, za bolsaevika se kadrovalo.psaly ase posudkyx atd.Dneska se tak maximalne dovite jserli madotycny za sevbou kriminal a kdo vi, jestli to

alex_vykroutiI ( 31. října 2020 22:24 )

A na mě se opět vys.r.ali...

tomik007 ( 29. října 2020 22:48 )

Kdo nebyl STB - ten nedostal metal

paveltekyla ( 28. října 2020 21:13 )

určitě si to zaslouží zdravotní sestra!!prosím novináře ukažte národu tu skorum­pova­nou,lh­ářku zdravotní sestru která učelově za peníze lhala že nemocnicích jsou volná lužka,poloprázdné nemocnice žádam vedení vykopnout tu ulhanou bestii!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud