Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zeman kvůli nohám potřebuje podpírat. Kiska má po odchodu nový plán, Klause vyzývají k návratu

Autor: Jakub Veinlich - 
21. listopadu 2020
11:17

Zatímco prezident Miloš Zeman tento týden podotkl, že ho dál trápí bolavé nohy a potřebuje, aby ho někdo vedl, slovenský exprezident Andrej Kiska kvůli zdraví z politiky odešel. Nyní o sobě však dal opět vědět. Návrat ale neoznámil do prezidentského paláce, ani do politiky. Jde opět pomáhat. Stal se totiž opět předsedou Správní rady nadace Dobrý Anděl. Tu opustil kvůli prezidentování. Výzvu k návratu mohl ale zaslechnout i bývalý český prezident Václav Klaus. Ozvalo se volání po jeho opětovné kandidatuře.

Český prezident o zdraví promluvil na svátek 17. listopadu. Zeman přitom dál po operaci ruky nosí ortézu. „Snad konečně za 14 dní mi sundají ortézu, i když mně slibovali, že to bude dřív. Hlavně ale, že to někdy bude,“ řekl Parlamentním listům.

„Pokud jde o nohy, to bylo vidět i při mém projevu v Poslanecké sněmovně, že potřebuji, aby mě někdo vedl, ale doufám, že časem se vrátím k hůlce,“ podotkl Zeman.

Video  Prezidentu Miloši Zemanovi pomáhali při příchodu do předsálí v Poslanecké sněmovně bodyguardi, pozdravil se s ministryní Alenou Schillerovou (za ANO). Připravenou měl židli a vodu. (11. 11. 2020)  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Zdraví v minulosti trápilo i někdejšího slovenského prezidenta Andreje Kisku. Dokonce kvůli němu odešel z politiky. „Moje zdraví mi nedovoluje zůstat v politice. Minulý rok operované srdce se občas bezdůvodně silně rozbuší a uklidním ho jenom léky. Arytmie se někdy nepodaří odstranit ani opakovanými zákroky,“ zdůvodnil Kiska letos v červnu, proč se stahuje z politického života.

Zcela v ústraní ale dlouho nezůstal. Na začátku listopadu o sobě dal totiž opět vědět. „Jako prezident jsem se snažil stále pomáhat. Přerozdělil jsem a rozdal svůj celý prezidentský plat,“ připomněl se po čase na sociální síti Kiska a dodal, že za celý svůj mandát daroval víc než 300 tisíc eur rodinám s dětmi.

Že někteří lidé neumí zůstávat dlouho v pozadí, ukazuje i Kiska. Podle svých slov chce ukázat, že Slovensko mělo a má dobré srdce. „Chci pomáhat dál. Proto od dnešního dne na návrh správní rady se znovu stávám předsedou správní rady Dobrého Anděla,“ oznámil bývalý prezident tentokrát už bez obleku, jen v ležérní košili bez saka, návrat ke svému „dítěti“.  Nadaci, která pomáhá také v Česku, spoluzaložil už v roce 2006. V červnu 2013 ji ale kvůli prezidentské kandidatuře opustil.

Po té, co Kiskovi skončil prezidentský mandát, založil politickou stranu Za lidi, se kterou kandidoval do Národní rady s vidinou, že bude příštím slovenským premiérem. Strana ale získala v únorových volbách jen 5,77 % a 12 mandátů. Samotný Kiska přes 100 tisíc preferenčních hlasů.  Poslanecký mandát ale ani nepřijal. A neúčastnil se ani finálních jednání o vytvoření vládní koalice, kde má Za lidi jednu ministryni.

Kiska už v březnu oznámil, že se vzdává mandátu poslance, kterým byl zvolen v únorových volbách. Zdůvodnil to rovněž zdravotními komplikacemi, kvůli kterým se neúčastnil ani posledních jednání o vytvoření vládní čtyřkoalice. Podle říjnového průzkumu by se bývalá Kiskova strana nyní do parlamentu ani nedostala.

Volání po návratu Klause

Čas od času se ve veřejném prostoru objeví volání po návratu starých politiků. Už poněkolikáté tak mohl zaslechnout prosby bývalý český prezident Václav Klaus. Na  facebooku aktuálně vznikla vedle dalších skupina „Chceme zpátky Václava Klause.“

„Václav Klaus reprezentoval naši zemi velmi důstojně. V současné situaci nevidíme lepšího člověka, který by mohl národ sjednotit a vrátit nám úctu, důstojnost, demokracii. Přidávejte se, pokud souhlasíte,“ píší zakladatelé skupiny v jejím záhlaví.

Na to, zda se bývalý prezident chystá v roce 2023 kandidovat, nedokázal i přes opakované dotazy redakce Blesk Zpráv zareagovat.

Dost možná i proto, že na podobné dotazy odpovídal v minulosti hned několikrát. Loni v lednu tuto možnost nevyloučil například v pořadu Partie v televizi Prima. „Tahle možnost tady je, ale myslím, že to je už úkol pro nové generace,“ nevyloučil Klaus svou možnou kandidaturu, i když připomněl, že v příštím roce mu už bude 80 let.

„Proč vznikla skupina? Vadilo nám, že média razí jednotný systém informovanosti veřejnosti o problematice COVID 19 a nedodržují zákony. Tedy alespoň ta veřejnoprávní,“ napsal Blesk Zprávám jeden ze zakladatelů důvody, proč skupina vznikla. Ten kdo podle tohoto zakladatele, který nechce zveřejnit své jméno, ale redakce jeho identitu zná, projeví odlišný názor, je prý zesměšňovaný.

„A v této souvislosti se nám líbilo, že Václav Klaus se nebojí projevit názor, který jaksi nesouzní s tím mainstreamem. Viděli jsme v tom cestu, jak by určitá kapacita mohla otevřít některým lidem oči,“ reagoval pro Blesk Zprávy spoluzakladatel skupiny.

Klaus například při oslavách státního svátku vyrazil v Praze k Obecnímu domu, bez roušky, kde se s nezakrytým nosem i ústy zdravil i podáním ruky s lidmi, které lékaři označují jako rizikovou skupinu.

Video  Václav Klaus při projevu 28. října 2020  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

„Je to vymezení nejen vůči Miloši Zemanovi. Ale i vůči stávající politické reprezentaci jako celku. A to hlavně proto, že máme pocit, že řešení pandemie (která mimochodem podle epidemiologických plánů MZČR zatím ani není epidemií, protože epidemie je při onemocnění konkrétní nemocí v počtu 1600 osob na 100.000 obyvatel. A k tomu jsme se ani nepřiblížili a to ani regionálně) není správně pojato. Primárně se má chránit riziková skupina obyvatelstva. Pro tu nikdo nic neudělal,“ dodal spoluzakladatel.

Mandát prezidenta Miloše Zemana končí v březnu v roce 2023. Zeman už nemůže znovu kandidovat. Zájem o úřad nevyloučili například šéfka Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová, generál ve výslužbě Petr Pavel, spekuluje se také o kandidatuře šéfa odborů Josefa Středuly, nebo současného premiéra Andreje Babiše (ANO) a možnost kandidovat úplně nevyloučila například bývalá šéfka Sněmovny, nyní nově senátorka Miroslava Němcová (ODS).

Video  31 let od "sametové revoluce": Václav Klaus na Národní třídě bez roušky  - Aleš Brunclík, Sabina Dračková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

BoziMilda ( 21. listopadu 2020 23:13 )

Mluvíte o panu premiérovi, který tady dvacet let bůhvíjak skupoval co se dalo a nakonec šel rovnou ke zdroji, když ho začalo zdržovat, že musí čerpat přes loutky ?

BoziMilda ( 21. listopadu 2020 23:10 )

Jsi fakt tak natvrdlej ? Elektrický křeslo jsi prezidentovi doporučil ty, já jsem jenom rozvinul tvojí nechtěnou slovní hříčku, ale zřejmě budeš suchoprd, který nechápe krásu českého jazyka. Jinak za vlastizradu byl a je trest nejvyšší odjakživa, za všech časů a ve všech režimech. Svým podlézáním Rusku a Číně se Eman se tomu docela blíží, ale neboj, jednou ho budou soudit historikové, před soud už ho nikdo nepotáhne, všichni si odechnou, až si sbalí pyžámko a půjde se povalovat do bungalovu.

jonn ( 21. listopadu 2020 17:36 )

To raději Husáka .

otrusnik ( 21. listopadu 2020 17:09 )

Oprava Klaus

otrusnik ( 21. listopadu 2020 17:08 )

A už Klus vrátil tu ukradenou tužku???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa