Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Babiš, Hamáček a Zeman řešili konec šéfa antimonopolního úřadu. Odvolá ho prezident?

Aktualizováno -
8. září 2020
15:59
Autor: ČTK - 
8. září 2020
14:00

Prezident Miloš Zeman se sejde příští týden s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem. Své stanovisko k tomu, zda by vyhověl návrhu vlády na jeho odvolání, sdělí až poté. Novinářům to po úterní schůzce v Lánech, kde spolu s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) navrhoval hlavě státu Rafajovo odvolání, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký či Liberecký kraj.

Babiš řekl, že s Hamáčkem prezidenta informovali o svých důvodech k Rafajovu odvolání. „Prezident si vyslechl naše argumenty, setká se s panem předsedou příští týden a potom k tomu sdělí svoje stanovisko,“ shrnul předseda vlády. Zeman podle něj otázku nijak nekomentoval a nenaznačil, jak by postupoval. „Vyslechne si jeho (Rafajovy) argumenty, a potom se tedy nějakým způsobem prezident rozhodne,“ dodal Hamáček.

Předsedou ÚOHS je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance ČSSD jmenoval v červnu 2015. Za necelý rok tak Rafajovi vyprší druhý šestiletý mandát, znovu už jmenován být nemůže. Hamáček uvedl, že úřad z jeho pohledu potřebuje „určitý restart“ dřív, než Rafajovi vyprší funkční období. „Z našeho pohledu by pro úřad i pro fungování hospodářské soutěže bylo přínosnější, kdyby se to vyřešilo rychleji,“ řekl.

Podezřelé schůzky s Čunkem

Rafaj v červenci uvedl, že respektuje pravomoc vlády navrhovat jeho odvolání, ale nedomnívá se, že by byly splněny podmínky stanovené zákonem. Podle něj může prezident odvolat předsedu úřadu na návrh vlády, ovšem jen tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců nebo narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce anebo nezávislost a nestrannost úřadu. Zeman se loni na jaře zastával Rafaje v souvislosti s policejním zásahem na ÚOHS kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Uvedl, že důvodem k jeho odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Kromě tendru na výběr mýta se o Rafajovi v poslední době mluvilo v souvislosti s dalšími kauzami. V červnu server Aktuálně.cz upozornil, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby, záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta. Servery iHNed.cz a Aktuálně.cz také napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard korun.

marmat ( 9. září 2020 18:17 )

Tento pán se kdoví proč těší už dlooooooooooouho
z mimořádně velkých ochranných křídel....
Bezpochyby TOHO ví moc .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud