Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zdravotní trable politiků: Zemanova operace i kolapsy ve Sněmovně. A Babišův děs z rakoviny

 • Autor: Jakub Veinlich - 
  5. 9. 2020
  05:25

  Nejen covid-19 se nevyhýbá ani politikům. Představitelé státu bojují se zdravím stejně jako „obyčejní smrtelníci“. Aktuálně je v domácím ošetřování po operaci pravačky prezident Miloš Zeman. Zdravotní komplikace má za sebou také bývalá hlava státu. Václav Klaus nedávno šplhal na Sněžku s trombózou nohy. Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) zas nafukoval paddleboard tak šikovně, až si zablokoval záda. A „hrobníkovi z lopaty“ podle svých slov unikl šéf poslanců Miroslav Kalousek. V ordinacích lékařů je čas od času také premiér Andrej Babiš (ANO). Blesk Zprávy zmapovaly zdravotní neduhy předních českých politiků.

 • 1.Zemanova pravačka a nemocné nohy

  Prezident Miloš Zeman je aktuálně v domácím léčení na zámku v Lánech. Tam ho v sobotu převezla přímo z Ústřední vojenské nemocnice sanitka. Zde prezident strávil několik dní poté, co kvůli pádu v Lumbeho vile podstoupil operaci pravé ruky. Tu prezident používá k držení hůlky, o kterou se opírá při nejisté chůzi.

  „V tuto chvíli plánujeme nedělní televizní rozhovor. Další program budeme chystat s ohledem na rekonvalescenci pana prezidenta,“ řekl v pondělí Blesk Zprávám Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček k aktuálnímu programu hlavy státu.

  Zeman skončil v nemocnici podle mluvčího poté, co minulý týden údajně odmítl po sledování večerních zpráv pomoc ochranky a upadl na zem. Zlomil si přitom pravou ruku. 

  Video  Vratislav Mynář o stavu prezidenta Miloše Zemana: Ruku mu zpevnili titanovými hřeby  - Aleš Brunclík
  Video se připravuje ...

  Před prezidentskou volbou v roce 2013 sice důchodce z Vysočiny Miloš Zeman ujišťoval, že je zdravotně v pořádku, tou dobou už měl ale za sebou operaci palce na noze a v srpnu 2013 lékaři nově ustaveného koncilia oznámili, že prezident trpí polyfunkční neuropatií. Jde o přidruženou komplikaci, která vzniká při cukrovce. Pacient při tom necítí nohy a špatně proto chodí. Zeman se při chůzi proto často opírá o člena své ochranky a používá hůlku.

  Zdravotní problémy měl Zeman už v době, kdy byl předsedou vlády, pověstná je jeho viróza u korunovačních klenotů, nebo také šedý zákal.

  Video  Jiří Ovčáček o zdraví prezidenta  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

 • 2.Klaus s trombózou na Sněžce

  Bývalý prezident Václav Klaus si zakládá na svém zdraví, a to i kvůli sportovnímu duchu. Sám dodnes hraje tenis a tradiční jsou i jeho zimní fotografie z každoroční lyžovačky, ať už na Monínci, nebo ve Špindlu, kde má trvalé bydliště jeho syn Václav Klaus mladší.

  Ani bývalé hlavě státu se lékařské zákroky nevyhýbají. Jeho zdravotní stav mu například před nedávnem nedovolil vystoupat na tradiční Svatovavřineckou pouť na Sněžce. Místo toho, aby celou cestu vyšlápl jako každý rok pěšky, letos musel jet lanovkou. Což ho prý dost mrzelo. „Před dvěma měsíci jsem si při tenisu natrhl lýtkový sval, a když už jsem myslel, že je všechno v pořádku, tak mě to začalo bolet víc a víc. Najednou se ukázalo, že se to přeměnilo v trombózu, takže bych správně vůbec neměl chodit. Doufám, že příští rok zase budu moci jít pěšky,“ řekl webu iDnes Klaus, kterému bude příští rok 80 let.

  V roce 2008 Klaus ještě jako prezident podstoupil asi dvouhodinovou operaci kyčelního kloubu, kterou vedl v nemocnici na Bulovce přednosta ortopedické kliniky Pavel Dungl. „Prezident Klaus, to je muž sportovního ducha a železné disciplíny, který se do toho pustil po jistém váhání,“ vzpomínal přední český ortoped Dungl na Klausovu operaci a následnou léčbu v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Klaus byl podle něj vzorný pacient a puntičkář. „Ale nebyly žádné problémy s jakoukoliv spoluprací a kázní,“ dodal lékař na adresu bývalého prezidenta.

 • 3.Vondráčka potrápila záda

  Letní dovolenou nezvládl bez ztráty kytičky letos předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). S rodinou si užíval na vodě, z dovolené si ale přivezl „talisman“ v podobě namožených zad.

  „Samotná bezprostřední příčina je velmi neslavná. Nafukoval jsem ruční pumpou padddleboard a už to bylo,“ prozradil Vondráček Blesk Zprávám v polovině srpna původ svých bolestí. Chodil proto kvůli tomu i na rehabilitace. Sám ale podle svých slov dělal statečného, když byl v Senátu v době vystoupení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. „Nikdo to na mě nepoznal,“ dodal Vondráček. Jenže pak prý celou noc nespal, a tak mu dali lékaři infuzi a injekce.

  Ani teď není podle všeho šéf poslanců ještě zcela v pořádku. „Jdu vždy sportovat a pak hekám nanovo,“ popsal Vondráček aktuální stav Blesk Zprávám.

 • 4.Babiš na vyšetření kvůli rakovině

  Čas od času trápí zdravotní problémy i premiéra Andreje Babiše. Naposledy se letos na konci června opíral při návštěvě Karlovarského kraje podobně jako prezident Miloš Zeman při chůzi o hůl. „Nateklo mi koleno, ráno jsem špatně chodil, tak jsem poprosil (karlovarskou) primátorku,“ řekl premiér s tím, že šéfka krajského města domluvila ošetření v karlovarské nemocnici. 

  Lékaři mu provedli punkci. „Byl jsem na rentgenu, vzali mi asi 40 mililitrů vody,“ dodal premiér. „Nevím, z čeho to je, ale nebolí mě to,“ ujistil novináře.

  Video  Babiš byl na vyšetření v nemocnici IKEM. Co se stalo?  - Jakub Veinlich, Jan Jedliška
  Video se připravuje ...

  O svou životosprávu musí premiér podle novináře Reflexu Tomáše Pergla pečovat obzvlášť opatrně. Nemá totiž slezinu. Píše Pergl v neautorizovaném životopisu o šéfovi vlády. „Kvůli tomu, že nemá slezinu, nemůže moc pít alkohol. Vím, že párkrát držel drastické diety a pořád cvičí,“ tvrdí autor knihy Babiš - příběh oligarchy.

  Teď se Babiš rozhodl zatočit s rakovinou, kterou podle něj Češi až příliš podceňují. Sám proto podstoupil nedávno 3,5 hodinové vyšetření v Masarykově onkologickém ústavu. Babiše znepokojuje, že na rakovinu umírají i mladí lidé, podobně tomu prý bylo i u jednoho z členů jeho ochranky.

  Sám premiér k doktorům podle svých slov nechodí nějak rád, ale prevence je podle něj důležitá. „Měl jsem tam kardiologii, urologii, neurologii, všechno. CéTéčko s kontrastní látkou celého těla, ultrazvuky a všechno na jednom místě. Strávil jsem tam 3,5 hodiny,“ přiblížil Babiš v rozhovoru pro Blesk Zprávy, jaká vyšetření podstoupil.

  V nemocnici byl Babiš i letos v květnu. Prořekl se o návštěvě lékařů v pořadu Ptám se, pane premiére, který pravidelně vysílají Blesk Zprávy.

  V roce 2018 si Babiš stěžoval hned na několik zdravotních komplikací. Zmiňoval vysoký tlak, migrény i prasklou žilku v oku. V minulosti se mu prý oddělovaly i oční sítnice. Od té doby prý začal jíst více masa, aerobně cvičit a kafe, kterých prý rapidně za den přibývalo, vyměnil za čaj. „Uznávám, těch kafí jsem za jeden den vypil asi deset. Doteď mi pomáhala zvládat pracovní tempo. Lidi kolem mě tvrdí, že je smrtící. Já ale teda fakt nevím, jak funkci premiéra vykonávat jinak,” řekl Babiš před více než dvěma lety.

 • 5.Faltýnek: Kolaps ve Sněmovně a zánět žaludku

  Místopředseda hnutí ANO a klíčová spojka Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně Jaroslav Faltýnek skončil letos v červenci v IKEMu. Lékaři mu potvrdili zánět v žaludku. „Včera mi bylo blbě a delší dobu mě bolí břicho. Dnes jsem byl v IKEMu na plánovaném vyšetření. Byl jsem na kolonoskopii a gastroskopii. A v pohodě, vše funguje. Mám zánět střev a beru léky,“ popsal tehdy nevolnosti Blesk Zprávám Faltýnek. V nemocnici ale, jak informovala některá média, nakonec neležel. Další den ráno už seděl v Poslanecké sněmovně.

  Právě ze Sněmovny přitom Faltýnka před čtyřmi lety odvezla po kolapsu záchranka. Ve vojenské nemocnici skončil chvíli na to na operačním sále. Šéfovi poslaneckého klubu totiž praskl žaludeční vřed. „Naštěstí to ale prasklo dovnitř a ne ven. Od té doby beru léky a teď jsem měl stále problémy. Neustále nafouklé břicho, a tak jsem se domluvil na vyšetření, které jsem dnes absolvoval. Ale žádné velké problémy,“ zavzpomínal Faltýnek nedávno pro Blesk Zprávy na své potíže.

 • 6.Schwarzenberg po operaci srdce

  Ve Sněmovně, přímo v jednacím sále, měl letos problémy také nejstarší poslanec a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Nevolnost postihla bývalého ministra zahraničí přímo v jednacím sále mezi poslanci v září minulý rok. „Ano, prosím, zavolejte záchrannou službu,“ reagoval na volání o pomoc ostatních poslanců, mezi nimiž jsou i lékaři, místopředseda Sněmovny Petr Fiala (ODS).

  „Zaplať pánbůh, to vypadá na opravdu kratičkou nevolnost. Je u něj sice lékař a vyšetřuje ho, ale byla to jen opravdu chvilková indispozice přímo v sále,“ reagoval pro Blesk Zprávy šéf poslaneckého klubu Miroslav Kalousek.

  Schwarzenberga odvezla sanitka do nemocnice, kde podstoupil potřebná vyšetření. V nemocnici byl kníže také krátce po prezidentských volbách. Podle informací Blesk Zpráv kvůli podezření na zápal plic.

  Loni v březnu Schwarzenberg podstoupil náročnou operaci srdce. Jeho okolí se nebálo jen náročného zákroku, ale také vysokého věku poslance. Nejstarší člen dolní komory parlamentu je totiž alergický na heparin, a tak bylo složité ho uspat. Lékaři mu při operaci vyměnili srdeční chlopeň. Po operaci s lokálním umrtvením se Schwarzenberg setkal s tehdejší kandidátkou na slovenskou prezidentku Zuzanou Čaputovou, které se podařilo ve volbách nakonec uspět.

  „Trošku blbě mluvím po té narkóze, jinak je vše v pořádku. Měl jsem jen tu lehkou narkózu, ale i z toho člověk blbne. Ale to už přestalo a rostu do pohody,“ reagoval Schwarzenberg z nemocničního lůžka.

 • 7.Kalousek utekl hrobníkovi z lopaty

  S přibývajícím věkem má zdravotní problémy také matador české politiky Miroslav Kalousek, který s Karlem Schwarzenbergem spoluzakládal TOP 09. V poslední době se například dvakrát v krátkém čase belhal o berlích. Jednou v květnu 2018 a podruhé v březnu 2019. „To je následek zdravého životního stylu, s chutí jsem sportoval,“ řekl Blesk Zprávám ke svému prvnímu zranění Kalousek. Naplnil tak heslo „sportem k trvalé invaliditě.“ Za vše totiž mohl Kalouskův oblíbený tenis. „Trochu jsem si natrhnul lýtkový sval, nic vážného,“ doplnil bývalý ministr financí před dvěma lety.

  O berle se Kalousek opíral i o pár měsíců později. Přišel o nich dokonce i do televizní debaty Otázky Václava Moravce, při kterých v České televizi nešetřil ministryni financí Alenu Schillerovou. Jak Kalousek později přiznal Blesk Zprávám, nedlouho před tím byl dokonce na operačním sále.

  „Já jsem byl minulé úterý na artroskopii kolene, měl jsem prasklý vnitřní meniskus a trochu poškozenou chrupavku, tak mi udělali nový výbrus,“ přiznal další zdravotní potíže bývalý šéf státní kasy. „Je to všechno v nejlepším pořádku, akorát musím to koleno ještě trochu odlehčovat. Byl to plánovaný zákrok a vzhledem k tomu, že byl poslanecký týden, tak se mi to podařilo i utajit. Jsem naprosto v pořádku, prostě nový výbrus,“ dodal Kalousek s úsměvem.

  O život šlo Kalouskovi podle jeho slov v srpnu před dvěma lety. Sám si musel domů volat sanitku a bylo to podle všeho za pět minut 12. Potrápilo ho tenké střevo, které mu museli lékaři operovat.

  „Můžu vám potvrdit, že jsem skutečně po operaci, jsem v naprosto vynikající péči zdravotníků Vojenské nemocnice. Jakékoliv další podrobnosti ale sdělovat nebudu,“ potvrdil svou hospitalizaci Blesk Zprávám z nemocničního lůžka unaveným hlasem.  

  Účastnit se kvůli tomu nemohl mimořádné letní schůze sněmovny, na které poslanci diskutovali o navýšení důchodů. „Máme si vážit každé chvilky, protože nikdy nevíme, jestli náhodou není poslední. To prostě platí obecně, to je fakt,“ naznačoval Kalousek, že byl jednou nohou „na druhém břehu“. A děkoval za to, že se mu udělalo nevolno zrovna doma a ne někde v zahraničí, či za včasný zásah, protože stát se mu to například při zahraniční cestě, „tak jsem se pravděpodobně vrátil v zinkové rakvi“, ocenil práci lékařů Ústřední vojenské nemocnice.

 • 8.Svoboda zkolaboval přímo ve Sněmovně

  V pražské Ústřední vojenské nemocnici skončil před rokem v květnu také bývalý primátor Prahy, poslanec a lékař Bohuslav Svoboda (ODS). „Pražští záchranáři vyjížděli s lékařem na Malostranské náměstí k 75letému muži, který měl neurologické potíže. Záchranáři jej na místě ošetřili a zajistili a poté převezli do vojenské nemocnice. Muž byl při vědomí,“ řekla tehdy pro Blesk Zprávy mluvčí záchranářů Jana Poštová.

  Zkušený gynekolog Svoboda ve Sněmovně zkolaboval před jednáním zdravotního výboru, kterého se měl účastnit.

  Blesk Zprávy zjistily o kolapsu exprimátora další detaily. Kritická chvíle přišla poté, co poslanec se svým hostem šli z restaurace k výtahu. Poslanec nejprve spadl, další lidé se ho pokoušeli zvednout, opíral se o výtah a dostal vodu.

  Ze sněmovních kolegů s ním byl v tu chvíli poslanec Jakub Janda (ODS), který ale o incidentu nechtěl blíže mluvit. Původně měl situaci vyřešit jen sněmovní doktor, nakonec se ale ke Svobodovi kvůli podezření na mozkovou příhodu rozhodli zavolat záchranku.

  „Mohu potvrdit, že pan docent Svoboda je v péči lékařů. S ohledem na rodinu a její soukromí nebudu situaci více komentovat,“ uvedla tehdejší mluvčí ODS Jana Havelková, která je dnes na mateřské dovolené. 

   

jjusa2 ( 7. září 2020 07:27 )

Vektor máš pravdu Tchaj-wance Milouše by měli opravdu vyložit v márnici,ten na veřejnost nepatří.

SCHWARZENBERG ( 6. září 2020 08:45 )

Ano byl, já tě z toho sklepa vytahoval.

SCHWARZENBERG ( 5. září 2020 13:26 )

Defilé pitomců - ty, tvůj fotr a tvoje matka. Všichni z Fritzlova sklepa

.tg.bb ( 5. září 2020 12:45 )

Takže Miloša vezla do domácího oštřování Mobilní jednotka intenzivní péče Snad nescházela u skutečně akutního případu

Blbos-Vystrcil ( 5. září 2020 10:16 )

Já jsem Tchaj-wanec!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa