Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Deset let od nástupu Véček: Bárta slavil výročí svatby, „bestie“ Kočí bude zase rodit

Autor: Jakub Veinlich - 
15. července 2020
05:40

Deset let uplynulo od vstupu Věcí veřejných do vysoké politiky. 13. července 2010 jmenoval prezident Václav Klaus vládu Petra Nečase (ODS) i s novým politickým subjektem. Předsedou byl sice bývalý novinář Radek John, faktickým vůdcem ale Vít Bárta. Ten si letos připomněl se svou ženou Kateřinou Klasnovou deset let od svatby. Co dnes dělají bývalé tváře Věcí veřejných, které chtěly přímou demokracii včetně přímé volby prezidenta?

Na tu dobu se nedá jen tak zapomenout. Před deseti lety se ujala moci koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. V čele stál premiér Petr Nečas. Vláda měla vysokou důvěru lidí, svůj potenciál s většinou 118 hlasů ale nakonec nevyužila a u moci byla jen tři roky, 17. června 2013 podal Nečas po policejním zásahu ve Strakově akademii demisi.

Na politické scéně se tehdy objevila také strana Věci veřejné. Po zisku 10,88 % obsadila ve Sněmovně 24 míst, ve vládě pak měla 4 ministry. Radek John se stal vicepremiérem a ministrem vnitra. Vít Bárta ministrem dopravy, Josef Dobeš ministrem školství a Kamil Jankovský ministrem pro místní rozvoj. Věci veřejné ovšem volební úspěch a mezilidské vztahy neustály, rozpadly se na dva subjekty a ve vládě později pokračoval jen nově založený subjekt dosavadní první místopředsedkyně VV Karolíny Peake – LIDEM.

Video  Karolína Peake vzpomíná na krizi Nečasovy vlády: Za co jí vyčinila Nagyová?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Za deset let se proměnila nejen politická scéna, ale také soukromý život hlavních aktérů původních Věcí veřejných. Holky z plakátu se stáhly do ústraní, jejich kamarádství skončila a každý ze strany si šel svou vlastní cestou.  

Vít Bárta si po volbách v roce 2010 vzal svou dlouholetou přítelkyni Kateřinu Klasnovou. Před nedávnem oslavili 10leté výročí svatby. Klasnová byla od června 2010 také místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Na post ale rezignovala ve chvíli, kdy Věci veřejné odešly z vlády. Stala se tak alespoň šéfkou poslaneckého klubu.

Po odchodu z vysoké byla až do roku 2018 Kateřina Klasnová zastupitelkou v Praze 1 a zároveň šéfkou bytové komise a místopředsedkyní bezpečnostní komise. „Teď po politické změně jsem jen v bezpečnostní komisi,“ řekla Klasnová Blesk Zprávám ke svému současnému působení. Na práci toho ale má víc než dost. Kromě nadačního fondu KlaPeto, který pomáhá handicapovaným dětem a jeho mediálním partnerem je deník Blesk, je bývalá poslankyně také ředitelkou Husitské diakonie, „kde mám pod sebou 10 středisek od domovů pro seniory, domácího hospicu chráněných a sociálních dílen po nízkoprahová a volnočasová zařízení a přednáším také na vysoké škole dějiny náboženství a reformaci,“ vypočetla Klasnová pro Blesk Zprávy veškerou svou pracovní náplň.  

Bárta opravuje vlaky

V březnu 2016 se Bártovi a Klasnové narodila dcera Amálie. Ta s nimi na svůj svátek společně o uplynulém víkendu oslavila ve Mcelích 10. výročí svatby. „Oslava výročí svatby s dítětem je vyloženě romantika,“ sdíleli oba manželé na facebooku fotky z připomínky svatebního dne. „Pořád čekala, že si na sebe vezmu svatební šaty a budeme tancovat,“ okomentovala očekávání své dcery pro Blesk Zprávy Klasnová. Taneček prý možná bude příští rok na chalupě.

Oba manželé se podle svých slov zpět do politiky nijak nehrnou. Klasnová ji prý stále sleduje a zajímá se o ni, Bárta se naplno věnuje novému podnikání. „Bez politiky je mi dobře, bavím se podnikáním, opravováním nákladních vagonů od Srbska až po Německo a v malé továrně v Ostravě,“ prozradil svou pracovní náplň Blesk Zprávám Bárta, který v minulosti vlastnil bezpečnostní agenturu ABL a čelil obvinění, že nechal sledovat některé komunální politiky. Agenturu, která se ucházela také o státní zakázky, nakonec prodal svému bratrovi.

Svůj život nasměrovala celá rodina také především do přírody. „S Kačenkou a Amálkou zvláště, na našem statku, jsme prožili vlastně šťastnou koronadobu,“ přiblížil Bárta svůj dnešní život. Na statku má rodina přitom řadu fotografií zvířat, včetně koní, králíků a koz. Na dobu ve vysoké politice bývalý ministr dopravy v dobrém příliš nevzpomíná. „A tak děkuji bohu za štěstí, které po letech politických dehonestací můžu užívat v klidu a pohodě,“ uzavřel v minulosti několikrát soudně stíhaný Bárta.

Video  Bártova jízda politikou: Blondýny, obálky plné peněz a spojenec Klaus  - David Vaníček, Hudební banka.cz, archiv Blesku, Youtube
Video se připravuje ...

Svůj život mimo politiku si užívá také někdejší osmidenní ministryně obrany a bývalá šéfka legislativní rady a místopředsedkyně vlády Karolína Peake. Vedle Kateřiny Klasnové to byla před volbami v roce 2010 i ona, která se objevila na předvolebních billboardech strany v plavkách a s heslem „Kluky pusťte k vodě, volte naše holky.“

O zajištění svého života se přitom Peake nemusela příliš zajímat. Ještě před vstupem do politiky se jí totiž podařil pořádný obchod. V Praze Troji bývalá ministryně a dnes už bývalá rodinná přítelkyně Víta Bárty a Kateřiny Klasnové totiž prodala vilu, na které vydělala 33 milionů korun.

O svém politickém působení i vztazích s bývalými kolegy promluvila Peake v obsáhlém rozhovoru pro Blesk Zprávy na konci dubna v roce 2017 – tedy pět let poté, co založila platformu LIDEM a pomohla tak zachránit koaliční vládu Petra Nečase. Sama v tomto rozhovoru vzpomněla na výčitky premiérovy ředitelky kabinetu Jany Nagyové, dnes Nečasové, i na to, jak tehdejší vláda promarnila svou šanci.

Video  Karolína Peake 5 let od vládní krize: Měla jsem prásknout dveřmi a odejít středem dřív.  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

„Myslím, že jsme trochu z leknutí a z nepřipravenosti skutečně tu příležitost promarnili,“ přiznala s odstupem let a dodala: „Bylo tam neustálé pnutí a ta vláda navenek působila hrozně neakceschopně.“

Ani ona se prý zpět do politiky nechystá. I když ji stále sleduje. Nyní si ji lidé mohou najmout například kvůli rozvodům. „Věnuji se advokacii, hlavně rodinnému právu. Politiku sleduji jako volič a občan, a to jak tu celostátní, tak komunální,“ reagovala Peake na dotaz Blesk Zpráv, čemu se deset let od vstupu do politiky věnuje ona.

Na předvolebním plakátu se objevila také Kristýna Kočí. Pozdější předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných. I ona si v politice zakusila své. Pro svůj nevybíravý a drsný jazyk si vysloužila přezdívku „Blonďatá bestie“ a podle nahrávky z pražské kavárny, kde mluvila i velmi vulgárně o politické scéně, vznikla také divadelní hra. Dnes se jmenuje Mertlová a v 35 letech čeká čtvrté dítě. Novinkou se pochlubila na sociálních sítích. Kromě rodiny se věnuje také seznamování nezadaných. V rámci svého podnikání totiž založila seznamku.

1pravda1 ( 15. července 2020 13:49 )

vy vůbec netušíš co se tenkrát dělo!!! Dnes je to podle toho oáza vládnutí... denně si šel Nečas s Peakovou po krku - denní hádky, 8 denní ministryně atd... šílené!

1pravda1 ( 15. července 2020 13:48 )

A co Radek John? Svého času byl v té stoce nečasově nejlepší, než ho obešla všehoschopná kariérista, co lezla nečasovi někam! A s novou stranou i schválila církevní tunel...

UIhanyBlesk ( 15. července 2020 12:25 )

ANO, takovou máme dnes vládu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud