Expremiéra Nečase obžalovali. Žalobce ho viní z křivé výpovědi ve prospěch jeho ženy

Aktualizováno -
4. května 2020
12:26
Autor: ČTK - 
4. května 2020
11:05

Státní zástupce podal obžalobu na bývalého předsedu vlády Petra Nečase (ODS). Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Někdejší premiér se bude u soudu zpovídat kvůli dvěma výpovědím, které učinil v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Podle vyšetřovatelů křivě svědčil ve prospěch své současné manželky Jany (dříve Nagyové). Nečas už společně se ženou čelí obžalobě z podplácení v tzv. kauze trafik pro trojici poslanců ODS.

„Trestní věc obviněného RNDr. Petra Nečase napadla ke zdejšímu soudu dnešního dne,“ sdělila serveru místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Za křivou výpověď lze uložit až tříleté vězení.

Nečase v případu hájí stejně jako v kauze „trafik“ advokát Adam Černý. „Nejsem zbaven mlčenlivosti,“ napsal dnes ČTK na prosbu o reakci. Samotný Nečas svá stíhání dlouhodobě nekomentuje.

Nečasova verze je v rozporu s důkazy

Kauza zpravodajců přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Někdejší ředitelka Nečasova kabinetu Nagyová podle pravomocného rozsudku nezákonně zaúkolovala o rok dříve vojenské zpravodajce, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku. Justice ji za to potrestala tříletou podmínkou a maximálním, tedy desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Nečase policie obvinila z křivého svědectví loni v listopadu. Soudnímu senátu totiž opakovaně tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečí své rodiny. V odůvodnění verdiktu však zaznělo, že nemluvil pravdu a že jeho verze je v rozporu s nashromážděnými důkazy.

Jediný premiér u soudu

„Dne 15. dubna 2015 a dne 13. září 2017 v hlavním líčení u zdejšího soudu při projednání trestní věci měl vědomě nepravdivě uvést skutečnosti ve prospěch tehdejší obžalované Jany Nečasové, dříve Nagyové, ve snaze pomoci jí vyvinit se z trestní odpovědnosti v uvedené trestní věci,“ popsala podstatu obžaloby Šindelářová.

V druhé z Nečasových obžalob státní zástupci tvrdí, že blukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu, a nechají tak projít vládní daňový balíček. Nečasovi za to hrozí až šestileté vězení.

Nečas je zatím jediným předsedou české vlády, jehož kauzy se dostaly až k soudu. Současný premiér Andrej Babiš (ANO) je od října 2017 s přestávkami stíhaný v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo.

hejhej ( 6. května 2020 17:59 )

Nečas na fotce vedle kobyly vypadá " šťastně a spokojeně"

hejhej ( 6. května 2020 13:33 )

Evka4: Nečasovi mozek spadl do trenýrek a když není čím myslet......

pindal ( 5. května 2020 21:52 )

Nečas,asi jedinej slušnej člověk v tehdejší vládě,hlavně na nikoho nenapojenej,tak proč ho nepotrestat.

Evka4 ( 5. května 2020 17:53 )

Mě by zajímalo vyjádření chlapů k tomu, proč muž vymění pěknou, jemnou, slušnou ženu, matku jeho 3 (nebo dokonce 4) dětí za takovou hrubou, sprostou ženštinu, která má vyjadřování dlaždiče.. Mně to rozum nebere

halba ( 5. května 2020 16:08 )

Ta Nagyova musela byti nabijecka,kdyz mu premysleni spadlo do kalhot.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud