Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Studená válka a konfrontace: Čínský velvyslanec se rozpovídal o cestě na Tchaj-wan

Autor: ČTK - 
27. června 2020
11:01

Čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min nevidí důvod, proč by Čína a Česká republika trvaly na ničení vzájemných vztahů, které jsou v zájmu lidu obou zemí. Uvedl to v rozhovoru s ČTK na téma plánované cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Někteří lidé podle něj nezohledňují fakta a považují ideologii a politické účely za základy všeho. Vystrčila k cestě motivovala hospodářská spolupráce, ale i nedostatečná reakce českých nejvyšších politiků na čínský tlak. Velvyslanec byl za své jednání dříve několikrát kritizován českými politiky, například premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

S Vystrčilovou misí na Tchaj-wan velvyslanec nesouhlasí a doufá, že česká strana dodrží závazek zastávat politiku jedné Číny. Uvedl také, že Čína přikládá velký význam rozvoji vztahů a je ochotna podporovat rozvoj strategického partnerství na základě vzájemného respektu, rovnosti, vzájemné prospěšnosti a nevměšování se do vnitřních záležitostí druhé strany.

„Dobré čínsko-české vztahy jsou v nejlepším základním zájmu lidu obou zemí. Stále jsou zde však bohužel lidé, jejichž tělo vkročilo do 21. století, ale jejich mysl stále zůstává v době studené války. Nezohledňují fakta a považují ideologii a politické účely za základy všeho. Takový přístup je jako jet na kole, kterému spadl řetěz, a bez ohledu na to, jakou silou šlapete do pedálů, stejně nemůžete držet krok s dobou spolupráce, rozvoje, vzájemného prospěchu a společného zisku,“ uvedl velvyslanec.

V současné době, kdy ekonomiky států klesají v důsledku pandemie koronaviru, je podle něj důležitá solidarita a spolupráce. „Nesmyslné politické konfrontace nám nepomůžou ani vyřešit pandemickou situaci, ani urychlit obnovu ekonomiky po pandemii. Pouze poškodí vztahy mezi oběma zeměmi a zájmy podniků a občanů obou zemí,“ poznamenal.

Před cestou byl varován už Kubera

Mise, kterou plánoval už Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), by se měla uskutečnit od 30. srpna zhruba do 5. září. Podle úterního vyjádření Vystrčila pro iDNES.cz má zájem o účast na misi zhruba 50 firem a výzkumných institucí. Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. ČR, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

Čínské velvyslanectví varovalo před cestou už Kuberu, který dopis dostal během lednového setkání s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na Hradě. Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví.

Jako jeden z důvodů pro cestu Vystrčil zmínil i vystupování čínského velvyslance. Často hovořil o čínském tlaku, který dokládal například tím, že velvyslanectví vyjádřilo nelibost nad jeho poděkováním za dar tchajwanských zdravotnických roušek. Vystrčil také uvedl, že rada čínské ambasády telefonicky varovala před tím, aby blahopřál nové tchajwanské prezidentce ke zvolení do funkce.

O hodnoty a svobodu nejde, říká Čang Ťien-min

„Ohledně motivů rozhodnutí českého představitele o návštěvě Tchaj-wanu existuje mnoho verzí v novinách. Nezáleží na tom, jaký ve skutečnosti ten motiv je, stále to není omluvou pro porušení suverenity a územní celistvosti ostatních zemí. Žádná ze zemí, včetně České republiky, by netolerovala návštěvu cizího představitele na svém území, který by tam přijel za účelem otevřené podpory separatistických aktivit,“ oponoval Čang Ťien-min.

Video  „Čína nechápe demokratické principy. Schovává se za domácí aktéry,“ říká analytička.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Misí ambasády je podle něj chránit národní suverenitu a podporovat přátelskou spolupráci. „Čína je zásadně proti zásahu externích sil do záležitostí týkajících se Tchaj-wanu. Upřímně doufám, že se všichni spíše snaží podporovat přátelství mezi Čínou a Českou republikou než podrývání bilaterální spolupráce. Doufáme, že se nám podaří dosáhnout více porozumění, respektu a spolupráce v rámci našich vztahů a méně politických kalkulací, útoků a očerňování,“ dodal velvyslanec.

Národní představitelé reprezentující vlastní zemi v rámci diplomatických styků by podle něj měli jednat v souladu s politikami a principy diplomacie, mezinárodním právem a základními normami mezinárodních vztahů, respektovat klíčové zájmy a důležité otázky jiných zemí. „Obzvlášť nemohou podporovat separatistické síly a aktivity ostatních zemí a podrývat tak jejich suverenitu a územní celistvost,“ uvedl.

„Otázkou tak není, zda 'svoboda' a 'hodnoty' jsou nezbytné pro to, aby jednotliví politici navštívili Tchaj-wan, ale spíše pro to, zda chtějí zachovat normy mezinárodních vztahů a zda tedy budou respektovat mezinárodní závazky. Právě v této oblasti zasahují jednotlivé osoby z české strany do vnitřních záležitostí Číny. Zároveň Čína nikdy neučinila nic, co by poškozovalo územní celistvost České republiky,“ doplnil Čang Ťien-min.

Veselý: Čína se prostřednictvím velvyslance chová agresivně

Čínského velvyslance v minulosti kritizoval mimo jiné i Babiš po schůzce kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Ambasáda poté uvedla, že varování před čínskými technologiemi se „nezakládá na skutečnosti“ a že „čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb“. Babiš to označil za lež, česká vláda podle něj chybu neudělala.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) tento týden řekl, že se Čína osobou svého velvyslance chová proti zájmům České republiky, proti dobrým vztahům s Čínou, agresivně a arogantně.

Video  Předseda Senátu Miloš Vystrčil vysvětluje, proč se rozhodl jet na Tchaj-wan.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

halba ( 29. června 2020 10:14 )

Cekam jen,kdy Vystrcil take nahle zemre.

e.lesanova ( 27. června 2020 15:45 )

kabrhel..no, je dobře, že dáváte tak okatě najevo, JAKÝ druh "lidí" tuto hloupou provokaci podporuje..máte velmi kultivovaný slovník Jste z Řeporyjí nebo sama příroda vás tak "obdařila" ???

panda82 ( 27. června 2020 15:07 )

No jen tak, dnes někde skřítek prohlásil, že chce na Hrad , zřejmě chce na prezidenta, to bude veselo, celá rodina bude ve vládě

panda82 ( 27. června 2020 14:59 )

Přece na zahraniční cesty se jezdí na pozvání, nikdo ještě neinformoval na čí pozvání tam ten skřítek Vystrčil jede, jinak to je soukromá cesta, s kým tam bude jednat , o čem. Podnikatelé to už odmítli z důvodů, že nejsou firmami pozváni, tak co má cesta za smysl.

e.lesanova ( 27. června 2020 14:01 )

S podivem, že ti, kteří nejvíc křičeli, že se nám nikdo nemá plést do záležitostí naší pidi zěmě, tak stejně obhajují akci Vystrčila, který se motá do záležitostí velmoci a "nemá" s tím problém...nezajímá ho názor 90% obyvatel ČR, prezidenta, premiéra, předsedy sněmovny, MZV, nebere v potaz, že takto zbytečně neprovokuje ani žádný politik EU či USA...navíc si "výlet" s ním udělají i stejně zapálení senátoři, manželky a bez mrknutí oka si to nechají zaplatit daňovými poplatníky...vládní speciál jako bonus pro tyhle zadky...Co je potom "vlastizrada" ??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud